Štvrtok, 23. máj 2024

Alexandrovo príliš drahé kamarátstvo

Jakub Halák Jakub Halák 13.03.2022
Foto: SITA/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Alexander Ovechkin je pojem v NHL aj svetovom hokeji. Kariéru ukončí ako najúspešnejší ruský hokejista, ktorý NHL hrával. Jeho kredit a reputácia je však v posledných dňoch zatienená situáciou v Európe.

Čo ma naozaj zaujíma, je nasledujúce: Môže reálne ovplyvniť to, čo sa deje teraz vo svete? Má vojna vplyv na jeho aktuálne výkony? Kto mu pomáha a prečo? Ako na neho reagujú ostatní?

Kamoš, ktorý mení svetové poriadky

Predstavte si situáciu, že idete von s úžasnou dievčinou, ktorú chcete zbaliť. Robíte všetko preto, aby ste sa jej zapáčili. Tvrdo makáte, aby Vaša práca bola odmenená. Chcete byť pre ňu tým najlepším. Existuje v príbehu ešte jedna premenná, je to Váš dávny kamarát, ktorého stretnete. Lenže tento kamarát začne robiť naozaj zlé veci. A to nehovoríme o túžbe stať sa rapperom, fandení Buffalu alebo predaji panvíc dôchodcom. Zhruba toto sa stalo Alexandrovi.

Ovechkin je kamarát a podporovateľ Vladimíra Putina. Podporoval už dokonca anexiu Krymu, pri voľbách 2018 tiež bol v tíme Putin. Ale skutočná vojna je niečo iné. Navyše Ovechkin je zamestnaný v Amerike. Preto na neho hneď po vypuknutí konfliktu začali tlačiť média. Nakoniec dal vyhlásenie v štýle: „Prosím, žiadna vojna. Putin je môj prezident.“ Paradoxné. Na jednej strane odsudzovať vojnu, na druhej agresor môže zostať na svojom mieste. Osobne si myslím, že je za tým niečo viac. Alexander má v Rusku rodinu a povedzme si to otvorene – môže mať strach. Faktom zostáva, že na svojom instagrame má stále profilovú fotku s ruským prezidentom.

„Záchrana“ klubu

Na pomoc sa vybral jeho klub, Washington Capitals. Na tréningoch i zápasoch zakázal ukrajinské a ruské vlajky. Klub tým nevyjadroval súhlas s agresiou, ale snažil sa chrániť svoj najjagavejší klenot. A aj ďalších hráčov s ruským a bieloruským občianstvom. Logicky budú predsa chrániť hráčov v ťažkej situácii, aby sa mohli sústrediť na svoje výkony.

Po kritike vydal klub oficiálne vyhlásenie. Samozrejme, že tím neschvaľuje agresiu (kto áno?!) a snaží sa pomôcť nielen hráčom, ale aj ich rodinám.

Skôr rodinám na Ukrajine, v Rusku a Bielorusku by mali pomôcť. Ak sa vôbec ešte dá.

Privítanie v Alberte

Klub vyriešil možné problémy doma, v domácej aréne. Kde však nedokáže správanie sa k hráčom ovplyvniť, sú zápasy vonku. Washington odišiel na kanadský trip do Alberty. V Alberte žije asi 370 000 ukrajinských prisťahovalcov, z toho 160 000 v samotnom Edmontone. V Calgary, aj Edmontone si Ovechkin užil bučanie.

Oilers dokonca vzdali hold Ukrajine prostredníctvom toho, že národnu hymnu spieval ukrajinský zbor v krojoch. Úryvky aj zaspievali v Ukrajinčine.

Netreba zabúdať, že kanadská hymna, na rozdiel od americkej, nie je bojová opilecká pieseň.  

Výkony a reakcie

Od vstupu ruských vojsk na územie Ukrajiny hral Ovi osem zápasov. Zaznamenal v nich deväť bodov. Stále je v hre 50-gólová sezóna a mohol by sa pohybovať niekde okolo 100 bodov. Nehovoriac o tom, že sa mu podarilo dorovnať Jágra a je tretím najlepším strelcom v histórii ligy. Výkony má teda viac-menej stabilné bez ohľadu na nekončiacu inváziu, ktorú začal jeho kamarát Putin. 

Po vyhláseniach o odsúdení vojny sa začali vynárať hlasy, že neurobil maximum. Že by mohol urobiť viac, aby zastavil vojnu. Nemyslím si, že by dokázal zmeniť názor ruského vedenia a kvôli nemu by sa rozbehnutá špeciálna operácia vojna zastavila. Je pešiakom, osamelým nástrojom vo veľkom, tragickom divadle. Poslať peniaze by mu mohli vyčítať ako povrchné gesto.

Po vypuknutí vojny sa ozval Dominik Hašek, že by mali byť zrušené všetky kontrakty ruských hokejistov. Chápem, že Hašek a iní majú ťažké srdce na Rusko a Sovietsky Zväz kvôli tankom v Prahe v roku 1968. Také riešenie nie je šťastné, hokejisti celý život dreli, aby to niekam dotiahli.

NHL by mala zostať ligou, kde hrajú najlepší hráči sveta. Situácia sa však môže v budúcnosti vrátiť do stavu pred rokom 1989, kedy hráči z vtedy našej strany železnej opony riskovali životy kvôli plneniu snov o NHL. Práve tú cestu, ktorú vyšlapali aj Ovechkinovi Fedorov, Mogilny, Kozlov, či Konstantinov.

Meníte názor na Ovechkina?

Môj názor na Ovechkina sa nemení. Nie som jeho fanúšik, ale rešpektujem jeho hokejové kvality a chápem, že nie je v ľahkej pozícii. Práve teraz môžu ruskí hokejisti v zahraničí dokonca potrebovať pomoc. Aj keby mali opačný názor na okupáciu ako ich prezident, nemôžu ho povedať. Ruskí hokejisti na Západe sú aktuálne svojim spôsobom rukojemníci.

Aby to niekto nepochopil zle – nehovorím, že potrebujú viac pomoci ako Ukrajinci. Ruská vojna je zlo a utrpenie na Ukrajine sa musí čím skôr skončiť. Puck Futin!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera