Piatok, 24. máj 2024

Ani by ste ho nespoznali. Švéd porazil zákernú chorobu a holú hlavu vymenil za dlhé vlasy

FOTO TASR/AP

článku o nezlomnosti hokejistov sme spomenuli meno najmladšieho z hráčov, ktorý sa vrátili na klziská po prekonaní ťažkej choroby. Oskarovi Lindblomovi diagnostikovali v decembri 2019 Ewingov Sarkóm, čo je druh rakoviny kostí.

Šanca, že sa u niekoho choroba prejaví je jedna k miliónu. Rakovinový nádor, ktorý napadá kosti a nebezpečne rýchlo metastázuje, sa najčastejšie vyskytuje u adolescentov a vyžaduje intenzívnu chemoterapiu. V 80 % prípadov sa ju podarí vyliečiť.

Vrátil sa na play off

Medzi úspešných bojovníkov sa zaradil aj dvadsaťštyriročný Švéd, po diagnóze sa okamžite začal podrobovať liečbe. Všetko sa vyvíjalo dobre, čo dodávalo motiváciu jeho tímu. Philadelphia Flyers si zabezpečila miestenku do prvého kola play off.

Útočník prvýkrát trénoval so spoluhráčmi v júni a Flyers ho zaradili na 31-člennú súpisku do bojov o Stanley Cup. Lindblom šancu dostal, odohral dva zápasy v druhom kole proti New Yorku Islanders. Letci sériu prehrali až v rozhodujúcom siedmom zápase.

Podpora zo strany spoluhráčov a hokejovej komunity dodávala mladému Švédovi sily. Hráči pod dresmi nosili tričko s nápisom #OskarStrong. „Prežíval som ťažké obdobie, cítil som sa veľmi zle. Telefonáty a správy od spoluhráčov a fanúšikov mi dodávali energiu,“ povedal pre nhl.com. Ocenil ho aj klub, s ktorým podpísal v júli nový trojročný kontrakt na deväť miliónov.

Tímový optimizmus

Toto je tá posledná vec, ktorú chcete počuť. Celé mužstvo to prežíva. Ani si nechcem predstaviť, čím si musí Oskar prechádzať. Je to silný chalan, zvládne to. Všetci za ním stojíme,“ vyjadril sa na začiatku liečby kapitán Flyers Claude Giroux.

Dres s číslom 23 ostal v kabíne Letcov visieť po celú dobu Švédovej neprítomnosti. Klub tým chcel ukázať, že stále pri ňom stojí. Svojich tímových kolegov chodil podporovať počas domácich zápasov. Okamžite ako ho zabrala kamera si vyslúžil aplauz v stoji.

Nemyslím si, že existuje niečo, čo by mohlo opísať, ako sme na neho všetci hrdí a koľko toho pre nás znamená,“ povedal v septembri brankár Carter Hart.

Lindblom bol minuloročným finalistom Bill Masterton Memorial Trophy, ktorá sa udeľuje hráčovi, ktorý najlepšie vystihuje vlastnosti vytrvalosti, športového ducha a odhodlania pre hru.

Otvárajte šampanské

Približne po roku prišla pozitívna správa- Oskar Lindbom je vyliečený. „To bol rok! Pred 369 dňami sme sa dozvedeli, že Oskar má rakovinu a dnes sme dozvedeli, že po druhej kontrole je vyliečený. Búchajme šampanské!!!,“ napísala na sociálnu sieť jeho priateľka Alma.

Doposiaľ švédsky útočník odohral 47 zápasov, strelil osem gólov a pripísal si päť asistencií. Philadelphia Flyers už nemá šancu na postup do play off. Na šiestom mieste v divízii stráca 15 bodov na postupujúci New York Islanders.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera