Štvrtok, 23. máj 2024

Auston Matthews. Zázračný chlapec z Arizony hral za Charkov aj Zurich a dnes je jedným z najlepších strelcov NHL

Jakub Halák Jakub Halák 18.12.2021
Foto: SITA/THE CANADIAN PRESS/Nathan Denette

Nie každý deň sa stane, že hokejista vyrastie v kraji, kde je hokej skoro až exotika. Áno, aj v krajine ako USA existujú takéto miesta. Aj keď tam existuje hokejový klub. Ak by som to mal k niečomu prirovnať, ide o zázrak na úrovni Anže Kopitara zo Slovinska. Daniel Sprong (Holandsko) alebo Nathan Walker (Austrália) sú ešte o úroveň vyššie.

Auston Matthews z Arizony je jedným z najlepších hráčov súčasnosti.

Trocha geografie

Kedysi dávno existoval v 80. a 90. rokoch jeden klub vo Winnipegu s názvom Jets. Vychoval legendy ako Dale Hawerchuck a Teemu Selanne. Tento klub mal však problém. Pôsobil v najmenšom meste celej NHL. A tak sa jedného dňa presunul do oveľa južnejšej lokality Phoenix, Arizona. Phoenix je mesto, ktoré má o 4 milióny obyvateľov viac a o 100 percent viac púšte ako Winnipeg.  

Pre príbeh je relokácia veľmi dôležitá. O rok neskôr sa narodil Auston Matthews. Síce v Kalifornii, ale vyrastal v Arizone. Jeho strýko bol veľký fanúšik miestnych Coyotes. A tak keď sa malý Auston rozhodoval, aký šport bude robiť, jeho prvá voľba bola hokej. Ako človek, ktorého matka je z Mexika, si  vyberal medzi baseballom a hokejom.

Ukrajina?

Mladý Auston sa rozhodol pre hokej. Veľmi rýchlo napredoval a miestne tímy nedokázali pre tento dub medzi kaktusmi nájsť správne miesto. Jednoducho povedané na juhu nemal konkurenciu, ale na severe o ňom nevedel skoro nik. Kto by predsa pozýval na turnaje mladých nádejí nejaký klub Arizona Bobcats (Bobcat je rys, len tak pre zaujímavosť).

A tak prišiel krok veľmi zaujímavý. Existuje najväčší turnaj pre mladých hokejistov organizovaný v Quebecu. Quebec International Pee-Wee Tournament. Hrali na ňom napríklad Wayne Gretzky, Mario Lemieux, Guy Lafleur, Eric Lindros, Marián Hossa, Martin St-Louis alebo Connor McDavid. A tak Austonov otec dumal, ako ho tam dostať. Rozhodol sa nakontaktovať trénera tímu Družba-78 Charkov z Ukrajiny. Ten váhal, či zobrať na turnaj 12-ročného vraj talentovaného hráča odniekiaľ zo skoro Mexika. A tak Auston letel na exhibičný zápas proti mladíkom z New Jersey ako tryout do ukrajinského klubu. V jednej tretine strelil tri góly a na turnaji hral za Charkov s priemerom dva body na zápas. #truestory

Univerzitný hokej

V kategórii U16 ako 15-ročný strelil 100 bodov za sezónu. Nasledoval katapult do amerického hokejového programu pre rozvoj. Jeho bývalí spoluhráči z tímu po rokoch hovorili, že keď videli odkiaľ prichádza (Scottsdale, Arizona), mysleli si, že ide o chybu, alebo preklep. Matthews však za sezónu vystriedal tri tímy v rámci programu – Juniorov, U17 a U18. Okrem U18 mal všade bod na zápas a viac. O rok neskôr prekonáva rekord Patricka Kanea v počte bodov za tím U18. Dovtedy to bolo 102, Matthews posúva hranicu na 117.

Draft 2015 mu uniká kvôli jeho dátumu narodenia o dva dni. A tak treba rozmýšľať, čo v nasledujúcej sezóne. Americkou tradíciou býva presun do univerzitného hokeja. Auston však volí inú, tŕnistejšiu alternatívu. Hrať s profesionálmi a najvyššej súťaži severnejšie pod úpätím hory Matterhorn. Podpísal v Zurichu a jednu sezónu hral za miestnych Lions. Z rysa sa stal lev. Vyhral tam pohár, cenu pre najlepšieho mladého hráča, bol v All-stars tíme a mal priemer 1,27 bodu na zápas.

Ostrý štart, prvá trofej

V drafte sa stal jednotkou, vybralo si ho Toronto. 12. októbra 2016 zažil debut v NHL. Že to teda bol debut. Za dve tretiny strelil Ottawe štyri góly. Mimochodom pani, čo vo videu plače po jeho treťom góle, je jeho mexická mama.

Sezónu uzavrel so 40-timi gólovými zápismi a získal Calder Trophy. Nasledovali vždy minimálne 34-gólové sezóny a v tej poslednej skrátenej nastrieľal dokonca 41 v 52 zápasoch. Vyťažil tak Maurice Richard Trophy. Túto sezónu vynechal tri zápasy, ale za 27 tých gólov zapísal 20. Radí sa opäť medzi najväčších favoritov na zisk koruny kráľa strelcov. Ako každý rok. Mimochodom má priemer 0.607 gólu na zápas, čo je historicky sedma priečka. Z aktívnych hráčov má viac iba Ovechkin.

Arizona a vedenie by mali uvažovať ako zachrániť NHL v tomto štáte, lebo na MS U20 smeruje ďalší hokejista z tejto oblasti. Zhodou okolností si ho tiež vybralo Toronto, má dokonca rovnakú výšku a váhu ako Matthews a rodičov, ktorí nie sú z USA.

Volá sa Matthew Knies a má slovenských rodičov.    

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera