Štvrtok, 23. máj 2024

Bill Guerin. Generálny manažér, ktorý sa nebojí vyplatiť zlé zmluvy ani dobre zaplatiť nováčika roka

Jakub Halák Jakub Halák 26.09.2021
FOTO TASR/AP

Po tom, čo americký veterán Bill Guerin v roku 2010 ukončil bohatú hráčsku kariéru ozdobenú dvoma Stanley Cupmi v dresoch New Jersey Devils a Pittsbughu Penguins, dal si na rok pauzu.

Ale už od roku 2011 nastupuje na funkcionársku kariéru v Pittsburghu ako Development Coach. Už o tri roky neskôr postupuje v hierarchii na pozíciu asistenta generálneho manažéra, hneď pod Jimom Rutherfordom, so zameraním na analýzu rozvoja hry v tíme. V rokoch 2016 a 2017 je stále vo funkcii a Penguins dvakrát po sebe získavajú Stanley Cup. To otvára dvere Guerinovi k tomu, aby sa stal popri súčasných úlohách aj generálnym manažérom Wilkes-Bare/Scranton Penguins. Je to farmársky klub Pens pôsobiaci v AHL.

Po dvoch sezónach dostal v roku 2019 ponuku stať sa GM Minnesoty Wild. Prijal a dostal možnosť naplno prejaviť svoj manažérsky um. Wild je tím, za ktorý nikdy nehral, čiže organizáciu nemohol poznať z hráčskej kariéry.    

Prvé zmeny

Bill prišiel do tímu, ktorý skôr stagnoval ako prosperoval. O playoff sa nehovorilo, išlo skôr o to nerobiť si hanbu. Výsledok bol 21. miesto v lige a strata opory Nina Niederreitera.

Prvé kroky po nástupe môžeme hodnotiť ako stabilizačné. Nové kontrakty dostali obrancovia Loui Belpedio, Jared Spurgeon a útočník Kevin Fiala. Potom bol pokoj až do februára, kedy vymenil Jasona Zuckera. Samozrejme do Pittsbughu za protihodnotu Alexa Galchenyuka, Calena Addisona  a výber v prvom kole draftu. Kedže to na playoff ani náhodou nevyzeralo, vyhodil aj trénera Brucea Boudreaua, ktorého nahradil dočasne Dean Evason.

Sezóna dopadla tak, ako dopadla. Minnesota dosiahla viac víťazstiev ako v minulej sezóne po pričítaní prehier v predĺžení. Na druhej strane klesla úspešnosť oslabení. Dostali sa do kvalifikačného kola playoff (kvôli pandémii), ale stroskotali na Vancouveri Canucks v pomere 3:1. Žiadna sláva.

Rok druhý

Medzi sezónami 2019/20 a 2020/21 urobil nasledujúce zmeny:

  • Dean Evason sa stal hlavným trénerom a v rovnaký júlový deň bol podpísaný dvojročný kontrakt s Kirillom Kaprizovom.
  • V auguste prišiel nový tréner brankárov Frederic Chabot.
  • V septembri podpísal Jonas Brodin, prišli Nick Bjugstad z Pittsburghu za budúci draft a Marcus Johansson za Eric Staala z Buffala.
  • Novým kapitánom sa stal Jared Spurgeon.

Zaujímavé, že prvé dve výmeny urobil Guerin s bývalým klubom. Namiesto trojice v bráne – Kahkonen, Stalock a Dubnyk – vsadili na mladého Fína Kahkonena a prišiel skúsený Cam Talbot. Dokonca sa mu podarilo Dubnyka vymeniť za draft. Tím naopak opustili Ryan Donato a dlhoročný kapitán Mikko Koivu.

Sezóna dopadla nad očakávania dobre a Wild boli azda najväčším prekvapením ligy. Skončili nakoniec tretí v nabitej Honda Central divízii a v playoff poriadne potrápili Vegas. Vyradení boli až v poslednom možnom zápase. Kaprizov zobral Calder Trophy.

Výsledok? Sláva a uznanie pre generálneho manažéra.

Odhodená batožina a zapeklitý Kaprizov

Bill mal ale po výbornej sezóne starosti. Bolo treba udržať káder, hlavne Fialu a Kaprizova, ktorým sa končili zmluvy. Pod platovým stropom tiež nebolo veľa hotovosti. Tak sa Guerin rozhodil odhodiť batožinu.

Výkup zmlúv prišiel u Pariseho a Sutera. Parise sa dal čakať, Suter bol prekvapením, ale zároveň dobrým rozhodnutím. GM si tak uvoľnil priestor pre novú krv v organizácii. Kevin Fiala dostal zmluvu na jeden rok v hodnote 5,1 milióna, čo je rovnako pomerne prezieravý ťah. Po sezóne bude treba riešiť zmluvy Victora Raska, Jordana Greenwaya, Nicka Bjugstada, Nica Sturma, Alexa Goligoskiho, Jordieho Benna, Jona Merrila a Kaapa Kahkonena. Navyše, platový rast sa očakáva minimálne u Greenwaya a Kahkonena. Fiala tak dostal šancu za rok ukázať, či je one season wonder alebo má jeho hra stúpajúcu tendenciu.

Druhá zapeklitá situácia bol Kirill Kaprizov. Nováčik roka mal nezvyčajne dlhé rokovania o novej zmluve. Údajne odmietol 72 miliónov na osem rokov, potom sa údajne dohodol na zmluve v CSKA Moskva až nakoniec pristúpil na deväť miliónov ročne na päť rokov. Zmluva s talentovanou ruskou hviezdou nie je najhoršia z pohľadu oboch strán. Kaprizov dostal vysoký plat na dlhšiu dobu, nie však na príliš dlho. Keby organizácia nemala dobre nastavené dlhodobé ciele, môže odísť. Wild sa na druhej strane vyhli opätovnému zablokovaniu platového stropu dlhým kontraktom pre prípad, že by Kaprizovovi klesla výkonnosť.

Záver

Bill Guerin buduje organizáciu s dobrým nastavením a konšteláciou. V blížiacej sa sezóne by mali postúpiť do play-off a mohli v ňom vyhrať aj jednu sériu.

Bill Guerin bude chcieť využiť päť rokov Kaprizova na získanie čo najväčšieho úspechu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera