Pondelok, 22. apríl 2024

Bingo MS v hokeji: Slovensko – Francúzsko. Náročný prvý krok a dôležité body

FOTO TASR - Martin Baumann

Slovenskí hokejisti hrali v piatok otvárací zápas MS v hokeji, ročník 2022. Prvého súpera z Francúzska porazili 4:2. Pokúsime sa priebeh zápasu opísať vyškrtávaním políčok zo slovníka tradičných hokejových pojmov. Vitajte pri premiére Binga MS v hokeji.

Slovensko – Francúzsko 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

Slováci svoj prvý zápas mali pôvodne hrať proti ruskej zbornej komande. Medzinárodné spoločenstvo ale zástupcov vojnového agresora na turnaj nepustilo, namiesto červených dresov hviezd KHL a NHL mali naši papierovo slabšieho súpera.

Ako cesta národného výberu za prvou výhrou prebiehala, ak ste náhodou zápas pre končiaci sa pracovný týždeň nevideli? Približne takto:

Náročný prvý krok

Dnes vie hrať hokej už skoro každý, navyše na úvod turnaja majú všetci dostatok síl. Francúzi si minulý týždeň našich v Žiline preklepli a v Helsinkách chceli prekvapiť. Hoci Slováci začali dobre a strelili prvý gól, v prvej tretine sa všeobecne dobre bránilo a veľa zrážalo. Dianie na ľade preukazovalo známky turnajových začiatkov.

Regenda zasunul puk za Francúza v prvej a kapitán Tatar na začiatku druhej tretiny a vtedy sa mohlo zdať, že máme nakročené na pohodlnú výhru. Opak bol pravdou. Prečo?

Prestali sme hrať

Druhé tretiny sú zradné, striedačky ďaleko a tak ďalej. Kohúti z Francúzska využili pár zaváhaní obrany a ani sme sa nenazdali, podarilo sa im streliť dva góly a dotiahnuť sa. Momentum si prevzali celkom nečakane, no zaslúžene. Nepoddali sa ani keď prehrávali o dva, v hokeji je dvojgólový náskok pekne zradný. Videli sme na vlastné oči v prostrednej tretine. Celkom nás dusili.

Kľúčovými sa ukázali zákroky najlepšieho brankára februárovej olympiády. Patrik Rybár je na turnaji jednotkou slovenského výberu a najmä v druhej tretine ukázal, že si v národnom drese drží fazónu.

Brankár nás podržal

Síce muhotam zasunul Perret krátko po polovici zápasu solídnym blafáčikom na forhend, Patrika po zápase vyhlásili za najlepšieho hráča. Možno by pre potreby tohoto konkrétneho zápasu mohli cenu premenovať na Najdôležitejšieho hráča Slovenska. Nedovolil totiž, aby Francúzi šli v druhej tretine do vedenia, čo bolo pre konečný výsledok podstatné.

Viaceré zo šiestich zákrokov nášho brankára v prostrednej tretine boli veľmi solídne, najmä ďalší sólový nájazd útočníka súpera hrozil katastrofou. Rybár udržal tím nad vodou, dal šancu forwardom znova získať na slovenskú stranu vedenie.

Tretí gól býva v dnešnom hokeji rozhodujúci, aj dnes bol víťazným. Strelil ho ligista Samuel Takáč tesne pred koncom druhej tretiny. Chrbtom pred bránkou dorazil odrazený puk ponad plece Buysseho, ktorý sa na bránkovisku súpera inak celkom činil. Ďakujeme mu aj za zbytočnú presilovku, ktorú našim venoval v čase, keď mohli pritvrdiť v nápore päť minút pred koncom zápasu.

Dôležité tri body do tabuľky

Do prázdnej upravil konečné skóre Pavol Regenda, ktorému mu naháňanie puku smerom k opustenému bránkovisku ide, pamätáme si z Pekingu. Donedávna hráč Michaloviec je v čase písania článku s dvoma gólmi najlepší strelec turnaja. Nevadí, že zatiaľ hrali svoj prvý zápas len štyri reprezentácie.

Konečný výsledok prvého zápasu môže byť kľúčový pre ambície Slovákov postúpiť zo skupiny. Každá trojbodová výhra sa počíta.