Štvrtok, 23. máj 2024

Bingo MS v hokeji: Slovensko – Nemecko. Nehralo sa v rukavičkách a ani sme nehrali svoju hru

FOTO TASR - Martin Baumann

Druhý zápas na majstrovstvách sveta vo Fínsku odohrali Slováci proti Nemecku. Nepríjemnému súperovi podľahli a my sa na zápas znova pozrieme cez prizmu zaužívaných výrazov spojených s národným športom v Hokejovej republike.

Predtým sa priznajte: koho z vás vystihuje tento tvít?

Slovensko – Nemecko 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Na rozdiel od prípravy, v ktorej Slováci dvakrát Nemcov porazili, sa na skutočnom turnaji obaja posilnili. Nemci najmä o brankára zo Seattlu, 50-bodového obrancu Detroitu a vyše 20-gólového strelca Ottawy. My o Tomáša Tatara. Oba národné výbery mali v korčuliach piatkový zápas, Slováci ho hrali skôr. Navyše sa nemuseli do neskorého večera zrážať s Kanaďanmi, čo mohlo hrať v náš prospech. Ale nehralo.

V konečnom dôsledku o výsledku rozhodla druhá tretina. Aj v druhom zápase po sebe sme v nej dostali obidva góly. Vlastne Slovensko ešte na týchto majstrovstvách neinkasovalo v prvej, ani poslednej tretine. Len keď majú hráči ďaleko na striedačku. To si ale v Bingu zatiaľ nevyškrtávame. Cítime v kostiach, že sa nám ešte toto heslo zíde.

Nehralo sa v rukavičkách

Ako to už proti Nemcom býva, ani v Helsinkách sa nehralo v rukavičkách. Bolo by to aj proti pravidlám, chlapi musia mať na rukách skutočné rukavice, aby si chránili kosti a kostičky na rukách. V hokejovom žargóne sa pod tým pojmom myslí fyzický súboj, hra založená na dohrávaní súbojov a osobnom kontakte. Odkedy sa pamätám, nikdy nám nevyhovovala.

Slovenská hokejová DNA je iná a hoci sa najmä kanadskí a fínski tréneri snažia, stále našim hokejistom veľmi nevonia. Na rozdiel od Kanaďanov, Američanov či Nemcov si taký štýl hry nevieme vychutnať. Stotožniť sa s ním je pre Slováka náročné. Či už na ľade, alebo aj pred televíznou obrazovkou. A tak hoci bol včerajší zápas lepší ako úvodný proti Francúzom, páčil sa málokomu.

Dostali sa nám pod kožu

Nemci veľmi dobre vedia, ako naše mužstvo vyhodiť z konceptu. Sú dôrazní, balansujú na hranici hokejového zákona. Poctivo bránia, útočia rozvážne a dobre vedia, odkiaľ v dnešnom hokeji padajú góly. Keby ste nevedeli, pozrite si odkiaľ padli včerajšie.

Platia na nich góly, ktoré ale naši včera nedávali. V takom prípade treba mať pár hráčov, ktorí sa im aspoň vyrovnajú spôsobom hry. Taký Pavol Regenda by si zahral aj za nich. Podobne Kristián Pospíšil, dvaja slovenskí power forwardi relatívne vynikali. Obrancom ale nemecký štýl vyslovene nevoňal. Šimonovi Nemcovi povolili nervy pri zbytočnom krosčeku, aj pri oboch gólových dorážkach mohli a mali byť bekovia asi o dosť dôraznejší.

Nehrali sme svoju hru

Ako to už po prehrách býva, dozvedeli sme sa, že sme nehrali svoju hru. V presilovkách si komplikovane prihrávali a netlačili sa do bránky. Ja sa ale pýtam – to je odkedy naša hra? Mne sa skôr zdalo, že sme svoju hru hrali. Akurát sme neboli efektívni. Tréner povedal, že chalani ešte nechápu, čo sa od nich v presilovkách chce. Tréner vie, čo hovorí.

Prvé dva útoky sa proti Nemcom nepresadili, tam by som videl príčinu prehry. Tomáš Tatar mal v poslednej tretine jednu výbornú možnosť vyrovnať. V power play pred koncom chceš, aby tvoja najväčšia hviezda dostala puk na kruhy na strelu z prvej. Grubauer dôležitý mikrosúboj vyhral a tak sme – podobne ako v Košiciach pred troma rokmi – o gól s Nemeckom prehrali.

Aspoň sme sa ale sťažovali na rozhodcov. Utrpela okrem iného aj kvalita prestávkového štúdia. Kto to kedy videl, aby sa v ňom rozoberali rozhodcovské výroky?

To sme ale my, Slováci. Narodení v znamení uBlížencov.

Hodnotenie TakUrčitee

  • Výsledok: Nedostatočný
  • Kvalita zápasu: Solídna
  • Palec hore: Pavol Regenda, viď vyšie
  • Palec dole: Strelecká nemohúcnosť
  • Otázka do ďalšieho priebehu: Pôjde do prvého útoku Slafkovský, alebo Pospíšil?
  • Poďakovanie: Kristián Pospíšil po zápase dvakrát pre RTVS odpovedal “TakUrčitee.” Never change.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera