Streda, 27. marec 2024

Bingo MS v hokeji: Slovensko – Švajčiarsko. Presilovky, oslabovky a energia zo štúdia

Tretí zápas po sebe, v jednom rade a bez prestávky, prehralo Slovensko na majstrovstvách sveta vo Fínsku. Po Nemecku a Kanade strelilo vo vzájomnom zápase viac gólov aj Švajčiarsko a Slováci tak musia zostávajúce zápasy v základnej skupine v Helsinkách vyhrať. Pravda, len ak chcú postúpiť do playoff. O tom ale nie je pochýb.

Slovensko – Švajčiarsko 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)

Že to bude zaujímavý zápas naznačila prvá minúta. Po dvadsiatich sekundách faulovali Tatara a Vladimír Országh zo spolukomentátorskej stoličky hovorí: “Pozor na Švajčiarov v oslabení, včera proti Kazachstanu v nich mali päť samostatných nájazdov.” O tridsať sekúnd vysunul Čerešňák do brejku Denisa Malgina a jeho ruský blafák trhal sieť za Húskom. Nula-jedna.

Slováci zostali zaskočení, Švajčiari nabudení a tak to celú prvú tretinu aj vyzeralo. Pekný brejk Lantošiho síce zakončil dôrazný Roman a do kabín si oba tímy brali po góle, dianie na ľade sa nepáčilo ani znovuzvolenému prezidentovi slovenského hokeja.

Presilovky a oslabovky

V druhej tretine sa zápas skutočne rozbehol. Helvéti naplno rozbalili svoju taktiku a príkazy plnili do bodky. Nechali sa vylučovať jeden za druhým.

Najprv si ale obaja vymenili ešte po jednom góle. Na Egliho odpovedal strelou ako z Pekingu Juraj Slafkovský. Nebabral sa s tým, zobral puk na čepeľ a zavesil. Krátko na to Švajčiari začali okupovať trestnú lavicu.

Piati sa nechali vylúčiť ešte v druhej tretine. Slováci nevedeli, čo majú s toľkými presilovkovými minútami robiť. Kostrbato sa snažili dostať do útočnej tretiny, v nej nervózne korčuľovali a prihrávali si a nedokázali ani vystreliť na bránku. V druhej tretine podľa oficiálnej štatistiky IIHF zaznamenali dve strely na bránu a z nich jednou bol Slafkovského gólový vinkel.

Energia zo štúdia

Novinkou Binga MS v hokeji je energia, ktorú posielajú obyvatelia hokejového štúdia hokejistom. Bolo jej veľa a bola pozitívna, spomínala moderátorka. Hoci tentokrát nepomohla, treba v tom pokračovať. Kartička sa sama nevyškrtá.

Svojou troškou do energetického mlyna prispeli aj obaja štúdioví analytici. B and B. Boris Valábik sa obul do Michala Krištofa ako nikto dávno nie. Hrá mäkký hokej, nie je jeho fanúšikom a vôbec! Články o “kauze” pribúdajú od večera ako huby po daždi. Marián Brambor Gáborík zas analyzoval hru v početnej výhode: “Nemôžu sa dostávať góly v našich presilovkách. To je NOU!” Viete, čo je YES? Tí dvaja v štúdiu. Radšej nech občas prestrelia a preháňajú ako keby mala Oľga úporne ťahať myšlienky z expertov, ktorí vlastne nič zaujímavé povedať nechcú, ale chcú byť v televízore.

K prestávkovému štúdiu ešte jedna poznámka: zdá sa mi to, alebo sa rýchle rozhovory s hráčmi v mixzóne zmenili na tridsaťsekundovky, v ktorých zadýchanému hokejistovi ide len o jedno – ako nepovedať “takurčitee”?

Zábava vygradovala

Späť k hokeju. V druhej tretine sme aj po štvrtýkrát na turnaji dostali dva góly. Obdivuhodná konzistencia! Do poslednej tak šli naháňať švajčiarskeho zajaca.

Ich tréner musel chalanom v kabíne prizvukovať, aký je základný stavebný kameň hry Helvétov. Áno, hra v oslabení. Ešte keď bol hladký ľad, šiel si sadnúť ďalší borec v červenom na hanbu za Too many men, príliš veľa mužov.

Slovenská presilovka dopadla ako tie pred ňou a dvadsať sekúnd po návrate už vyhrávali Švajčiari o dva. Hej, aj tento gól padol z nájazdu. Krátko na to znížil na rozdiel gólu Takáč. Jeho reprezentačný rok 2022 patrí do vitríny krásnych príbehov slovenského hokeja. Naozaj.

Zábava gradovala šesť minút pred koncom. Fora vystrčil koleno na Líšku a VAR poslal Helvéta na 5+DKZ. Takmer do konca sme mohli hrať o jedného viac a aj keby sme dali tri góly, nemohli by byť piati. Lenže sme nedali. Vyslovene opovážlivo, aby nám ukázal, ako veľmi pohŕdajú schopnosťou Slovenska premeniť početnú výhodu, nechal sa vylúčiť ešte jeden súper. Keby nás chceli trollovať, nerobili by to inak.

Dve minúty malo Slovensko presilovku 5:3. A nič. Len trápenie, zmar, bezmoc. S Fehervárym či bez neho na modrej čiare, s napriahnutým Tatarom aj Slafkovským alebo Regendom na bránkovisku. Nič. Nula celá nula, nula, nič.

Ranu z milosti poslal do prázdnej bránky v poslednej minúte Herzog, 3:5. Dovi, dopo, pustite už tú švajčiarsku hymnu. Na pozápasové rozhovory a štúdio mi už nezostali mentálne sily.

Hodnotenie TakUrčitee

Nikto v histórii ešte tak dokonale neprečítal slovenské presilovky, aby ovládal zápas prostredníctvom hry v oslabení. Na olympiáde premenili Slováci prvú početnú výhodu až v polovici posledného zápasu o bronz proti Švédom. V Helsinkách síce Tatar jeden presilovkový strelil Francúzom hneď na začiatku turnaja, odvtedy to je ale silné trápenie. Proti Švajčiarom miestami až komédia, groteska a smiech cez slzy.

Národný výber je na tom vo Fínsku podobne, ako po prvých prehrách v Pekingu. Mierne frustrovaný, s nutnosťou už len vyhrávať. Sme zvedaví, či sa proti slabším súperom cez víkend nakopnú a na budúci týždeň bude ich hra gradovať ako na olympiáde.

• Výsledok: Horší, ako mal byť
  • Kvalita zápasu: Najzábavnejší zápas na turnaji
  • Palec hore: Juraj Slafkovský
  • Palec dole: Presilovky
  • Otázka do ďalšieho priebehu: Zopakujú Peking?