Piatok, 24. máj 2024

Bláznivý šampionát vyhral tím, ktorý sa pri postupe do štvrťfinále musel spoliehať na iných

SITA/AP Photo/Sergei Grits

Historické prehry Kanady v troch úvodných zápasoch, šokujúce vypadnutie Švédska po základnej skupine, hráč Veľkej Británie v All-Star turnaja a maskot zabávajúci papierových divákov. Nepochybne máme za sebou nezabudnuteľné MS v hokeji.

Fínska nočná mora? Finále mimo Bratislavy…

Podobne ako na minulých MS, aj tentoraz sa vo finále stretla Kanada s Fínskom. Hráči z krajiny tisícich jazier mali príležitosť po prvýkrát v histórii obhájiť titul, avšak bol v tom jeden háčik. Nehralo sa v Bratislave! Fínsko totiž svoje posledné dva majstrovské tituly získalo v hlavnom meste Slovenska, keď triumfovalo v rokoch 2011 a 2019.

Keďže tento rok sa hralo v lotyšskej Rige, Fíni mali šancu ukázať, že im k titulom nepomáhal bratislavský ľad. Nepodarilo sa, vo finále prehrali po predĺžení hranom 3 na 3. Vzhľadom na priebeh MS nie je prekvapivé, že zlatý gól vyplynul z trocha kurióznej situácie. Petri Kontiola ukážkovo vyhral buly, no zrejme by bol radšej, keby ho nevyhral. Spätnou prihrávkou na obrancu totiž poslal súpera do brejku 2 na 1 a bolo vymaľované.

Kanada skoro ako Slovensko

Fínsko je strieborné, hoci vo svojich 10 zápasoch na MS neprehralo ani raz v základnej hracej dobe, zatiaľ čo zlatá Kanada vyhrala v základnej hracej dobe za celý turnaj len štyrikrát. To je rovnaký výsledok, aký dosiahlo Slovensko a to hralo o dva zápasy menej.

Ďalším zaujímavým faktom je skutočnosť, že Kanada by nevyhrala šampionát, keby Kazachstan bodoval s Nórskom alebo domáce Lotyšsko remizovalo s Nemeckom. Dôvod je jednoduchý, 10 bodov by im v takomto prípade nestačilo na postup do štvrťfinále. Po prvých troch zápasoch nemali svoj osud vo vlastných rukách. Namiesto osudu v nich mali postupovú kalkulačku a museli sa spoliehať na výsledky iných.

Kanaďania nie sú na takúto situáciu zvyknutí a boli len kúsok od historickej blamáže. Napokon však situáciu neuveriteľne zachránili, nielenže odvrátili nepostup zo základnej skupiny, ale následne vo vyraďovačke získali 27. titul majstrov sveta, čím sa v historických štatistikách MS dotiahli na Rusko. V zisk zlata po úvodných troch prehrách zrejme ani nedúfali, keďže takú veľkú radosť sme od nich po získaní titulu na MS ešte nevideli, doteraz sa tak radovali len na olympiáde.

Peter Cehlárik najlepším útočníkom MS

Nejedného slovenského fanúšika potešilo, že direktoriát turnaja zvolil za najlepšieho útočníka Petra Cehlárika. Je to veľká česť, veď predošlí víťazi tohto ocenenia sú Nikita Kučerov, Sebastian Aho, Artemij Panarin, Patrik Laine a Jason Spezza. Zo Slovákov to pred Cehlárikom dostal iba Miroslav Šatan, keď si to vyslúžil svojimi výkonmi na MS v roku 2000.

Čo sa týka iných postov, v minulosti boli za najlepšieho brankára zvolení Vladimír Dzurilla (1965) a Ján Laco (2012). Cenu pre najlepšieho obrancu si v minulosti vyslúžili Róbert Švehla (1992) a Zdeno Chára (2012).

Tento rok bol za najlepšieho brankára zvolený Američan Cal Peterson a za najlepšieho obrancu Nemec Moritz Seider. Najužitočnejším hráčom bol Kanaďan Andrew Mangiapane. Zaujal aj All-Star tím turnaja, kde sa medzi šesticou objavil britský hráč: Jussi Olkinuora (Fín.) – Moritz Seider, Korbinian Holzer (obaja Nem.) – Connor Garland (USA), Liam Kirk (V. Brit.), Andrew Magniapane (Kan.).

Prijateľná skupina sa možno zmení

Majstrovstvá v hokeji sú za nami a môžeme znova čakať na ďalšie dúfajúc, že to naozaj bude len jeden rok a nie dva, ako naposledy. Na MS v roku 2002 a 2012 bolo finále Slovensko vs. Rusko. Nehnevali by sme sa, keby táto tradícia v roku 2022 pokračovala, no bola by chyba mať prehnané očakávania.

V súčasnosti môžeme za veľký úspech považovať postup do štvrťfinále. Vzhľadom na zloženie skupín máme reálnu šancu dokázať to druhý rok po sebe. Aj keď je možné, že sa základné skupiny trocha pozmenia, aby nebolo domáce Fínsko v jednej spolu so Švédskom. V hre sú tým pádom dve varianty, že sa Fínsko vymení s Kanadou alebo Švédsko so Švajčiarskom.

Tohtoročné MS napísali neuveriteľné príbehy, nechajme sa prekvapiť, čo nás čaká v roku 2022. Do úvodného buly tohto šampionátu zostáva presne 340 dní.

Viac článkov o MS 2021 nájdete TU

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera