Sobota, 29. jún 2024

Blíži sa po ďalšom príliš skorom vypadnutí koniec Ovečkina a jeho ruských kamarátov vo Washingtone Capitals?

Jakub Halák Jakub Halák 25.05.2021
SITA/AP Photo/Michael Dwyer

Washington Capitals vypadli už v prvom kole tohto ročníka playoff. Treba povedať, že tím z hlavného mesta USA sa vezie na celkom nepríjemnej vlne. Odohrajú výbornú základnú časť, umiestnia sa na popredných priečkach a potom vypadnú v prvom kole playoff. Tento postup aplikujú už odkedy vyhrali Stanley Cup v roku 2018. Presne tri roky nevyhrali sériu a posledné dva vždy iba jeden zápas. Je to predzvesť konca Alexa Ovečkina a jeho ruských kamarátov?

Predovečkinova éra

Z hľadiska ruských hokejistov pôsobiacich v Capitals je jednoznačným predelom medzi érami draft Alexa Ovečkina. Jeho načasovanie navyše predeľuje vstup ruských hokejistov do ligy na dve rovnaké časové obdobia. Náhoda? Nemyslím!

V tíme Caps hralo zatiaľ dokopy 18 ruských hokejistov (Zubrusa a Kristicha nerátam, vraj je to Litovčan respektíve Ukrajinec). Presne polovica, čiže 9 (deväť!) si odbila svoj debut pred vstupom Alexandra do ligy. Avšak Volchkov, Tatarinov, Berezin, Tezikov a Ulanov neodohrali viac ako jednu sezónu alebo nanajvýš zopár zápasov. Navyše Semin odohral bez Ovechkina iba svoju prvú sezónu.  Reálne teda hovoríme o troch hokejistoch. Najväčšiu stopu zanechal za 10 rokov Sergej Gončar, nasledovaný šiestimi rokmi Alexeja Nikolišina a tromi Dmitrija Mironova.

Vo všeobecnosti žiadna veľká sláva. Ruskí hokejisti dominovali v iných kluboch ako napríklad Vancouver alebo Detroit.    

Ovečkinova éra

Potom prišiel draft v roku 2004 a Washington si vybral z prvého miesta Ovečkina, čo je nielen začiatok novej ruskej éry, ale aj začiatok nového Washingtonu v lige. Na jeho debut sa kvôli štrajku čakalo jeden rok. Myslím, že už na začiatku si každý v organizácii uvedomil potrebu skladať tím okolo Ovečkina. Zabezpečenie komfortu pre číslo 8 bol dôvod, prečo sa v tíme objavili legendy ako Kozlov, Kovalčuk a Fedorov. Tiež to prispelo k draftom Varlamova, Kuznecova, Samsonova, Orlova a Galieva, ktorý sa však výraznejšie nepresadil.

Netreba hovoriť, že jediné víťazstvo v pohári získal Washington za výrazného prispenia ruských hráčov. Kuznecov a Ovečkin boli dokonca najproduktívnejší hráči tímu v nadstavbe.

Posledná sezóna ruských hokejistov

Nemohúcnosť preniknúť ďalej v playoff je iba jeden z argumentov, prečo by sa mohla skončiť jedna éra ruského hokeja v tíme sídliacom v Capital One aréne. Momentálne sa v kádri nachádzajú štyria hokejisti ruskej národnosti: Alexander Ovečkin, Jevgenij Kuznecov, Dmitrij Orlov a Ilja Samsonov. Treba spomenúť, že v tejto sezóne vynechali istú porciu zápasov kvôli Covid Protokolu – nachytali ich všetkých spolu bez rúška.

Momentálne má zrejme najstabilnejšiu pozíciu Orlov. Podáva spoľahlivé výkony, keď je treba, boduje. Zmluvu má platnú ešte dva roky a zrejme ju minimálne dodrží.

Alexander Ovečkin je stelesnením všetkého, čo Capitals predstavujú posledných 16 rokov. Všetko vyzerá ako krásna rozprávka, v ktorej každý čaká, že 6. najlepší strelec histórie kariéru dohrá tam, kde začal. Avšak Ovca je momentálne na konci kontraktu a môže sa stať neobmedzeným voľným hráčom. Sám hokejista sa pred časom k rokovaniam o predĺžení zmluvy vyjadril veľmi jasne: „Uvidíme!“.

Každý hokejista chce víťaziť a pokiaľ mu manažér nepostaví konkurencieschopné mužstvo na playoff môže sa stať, že cár si zbalí veci a odíde. Predpokladám, že záujemcov o jeho služby bude v lige 31.

Ilja Samsonov má problém. Čísla, ktoré od neho v Capitals očakávali sa nekonajú. Henrik Lundqvist musel podstúpiť operáciu srdca, takže ho nemohol mentorovať. Navyše do bránkoviska sa tlačí mladý Čech Vaneček. V playoff urobil v treťom zápase minelu, ktorá dostala Bruins do vedenia. Ovečkin mu to potom vysvetlil v rodnom jazyku. Posledný zápas nebol v zostave a končí mu zmluva (bude obmedzený voľný hráč). #adieuIlja

Jvgenij Kuznecov si povesť po predošlých excesoch tiež tento rok nenapravil. Potom, čo bol v roku 2019 suspendovaný na štyri roky z medzinárodného hokeja pre pozitívny test na kokaín, prekonal tento rok COVID už dvakrát. Mám pocit, že to všetko vyplýva z akejsi vnútornej nedisciplinovanosti hokejistu. Tento rok sa to už prejavilo aj na jeho bodovej produkcii. Manažérom v poslednej dobe skôr spôsobuje vrásky ako potešenie. S vysokým platom je jeho budúcnosť v klube každým dňom menej istá.

Verdikt

Ako to celé dopadne vedia iba Capitals, samotní hokejisti a CIA. Všetci mlčia. Orlov ostane, Kuznecov bude ponúknutý do expanzného draftu, Samsonov nedostane šancu. Ovečkin dostane novú zmluvu.    

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera