Štvrtok, 25. júl 2024

Bodová krivka mladíka kopíruje pandemickú krivku, Švéd v Trenčíne naháňa Višňovského a popradský útok kombinuje ako Pastrňákovci

FOTO TASR - Dano Veselský

Martin Faško-Rudáš sa v nedeľu v zápase proti Dukle Trenčín stal štvrtým najmladším hráčom v histórii extraligy, ktorému sa podarilo nazbierať päť bodov za jeden deň. Ako každý utorok, aj dnes sa znova pozrieme na dianie v najlepšej slovenskej lige

Kelemenova cesta sa ukázala lepšia

Písala sa sezóna 2016/17, keď sa vo zvolenskom drese premávali po ľade dvaja košikári ročníka 1999 – Michal Ivan a Miloš Kelemen. Ich porovnanie je komplikované, keďže jeden je obranca a druhý útočník, no v tých časoch bol Ivan rozhodne považovaný za väčší talent. V lige nastúpil už ako 15-ročný a dostával výrazne väčší priestor v klube aj reprezentácii. Po sezóne sa cesty mladíkov rozišli, jeden sa rozhodol napredovať v kanadskej juniorke, druhý zostal vo Zvolene.

Ivan sa v zahraničí nepresadil a po troch sezónach sa vrátil naspäť. Hoci Kelemena pribrzdili zranenia, domáca cesta sa v tomto prípade ukázala lepšia. Za tri roky vo Zvolene sa naplno adaptoval na mužský hokej a momentálne je pre svoj tím dôležitejší, ako jeho kolega z obrany. Po 44 zápasoch má 21-ročný útočník na konte 35 bodov a začína klopať na dvere seniorskej reprezentácie.

Calle Ackered pod Višňom

Pred Švédom z Dukly Trenčín nie je žiaden rekord v bezpečí. Málokto si to uvedomuje, ale v lige máme momentálne jedného z najlepších ofenzívnych obrancov jej histórie. Z hľadiska produktivity a gólov pokoril sezónne klubové rekordy.

Navyše bodoval 15 zápasov po sebe, čo je pravdepodobne ligový rekord. V počte gólov strelených obrancom v základnej časti je na 2. mieste za Ľubomírom Višňovským a v počte nazbieraných bodov na 4. mieste, pričom rekord drží 57-bodový Matthew Maione.

Ackered má pred sebou ešte dva zápasy, aby v historických tabuľkách základnej časti poskočil.

Mladíci v akcii

Brandt Clarke si určite pochvaľuje, že nakoniec zakotvil v Nových Zámkoch. Jeho výkonnosť rastie, v posledných štyroch zápasoch nazbieral sedem bodov a vždy v nich bodoval. V nedeľu strelil piaty extraligový gól, čo v základnej časti z dorastencov hrajúcich na pozícii obrancu pred ním doteraz dokázali len traja hráči. Naposledy Erik Černák.

Útočník Dalibor Dvorský sa vrátil do Švédska. Bystrický tréner Poikonen si jeho pôsobenie pod Urpínom pochvaľoval a v budúcnosti vraj od neho očakáva veľké veci.

Opäť zaujal popradský Filip Mešár, ktorý zaznamenal 14. bod v sezóne po sebavedomej prihrávke, keď Dalhuisenovi poslal puk na modrú žabkou.

Z juniorov si minulý týždeň pripísali gól aj Lipták Juraj Dunčko, Košičan Juraj Eliáš a Bystričan Peter Melcher, pre ktorého to bol vôbec prvý presný zásah medzi mužmi. Po jednej asistencii si pripísali Martin Chromiak, Šimon Nemec, Michael Drábek, Dávid Mudrák, Markus Michalík a Sebastián Droppa.

V bráne Michaloviec sa na necelých sedem minút mihol Jakub Hrubovský, čím sa stal historicky 9. najmladším brankárom v najvyššej súťaži. 

Pohľad nielen do tabuľky

Na čele tabuľky je so štvorbodovým náskokom HKM Zvolen (94 bodov), ktorému stačí dve kolá pred koncom vyhrať doma s Miškovcom a môže po piatykrát v klubovej histórii oslavovať prvenstvo po základnej časti. Istotu priameho postupu do play-off majú aj Dukla Michalovce (93 bodov), HK Poprad (92 bodov), HC Slovan Bratislava (91 bodov) a HK Nitra (86 bodov).

O posledné postupové miesto zvádzajú boj HC 07 Detva (77 bodov), Dukla Trenčín (76 bodov) a HC Košice (74 bodov). Miernu výhodu majú Detvania. MHK Liptovský Mikuláš má na poslednom mieste len 18 bodov, ale aj tak sú najväčší víťazi tejto sezóny, pretože tento rok sa nevypadáva.

Zaujímavosť týždňa – Výhonský ukončil suchoty

56 zápasov! Tak dlho čakal na svoj prvý gól v extraligovej kariére center Alex Výhonský. Napokon sa trafil po pohotovej strele z prvej proti poslednému Liptovskému Mikulášu. V ligovej histórii čakalo dlhšie na prvý gól iba päť útočníkov. K pokoreniu absolútneho ligového rekordu by potreboval, aby boli jeho gólové suchoty o 23 zápasov dlhšie. No povedzme si úprimne, kto by chcel taký rekord?

https://www.instagram.com/p/CMW4GBMBiF9/

Hráč týždňa – Martin Faško-Rudáš

Rodák z Brezna minulý týždeň nazbieral osem bodov, z tohopäť v nedeľu. Pri výbere sme mu dali prednosť pred Brianom Ihnačákom kvôli tomu, že Faško-Rudáš svojich päť bodov nazbieral ako štvrtý najmladší hráč v ligovej histórii. Navyše, Ihnačáka sme mali ako hráča týždňa už pred dvoma týždňami. 

Stále len 20-ročný útočník patrí do kategórie hráčov, ktorí v tejto sezóne urobili výrazný progres. Prvých sedem zápasov sezóny nazbieral len dva body. V ďalších siedmich dueloch pridal štyri. Jeho produktivita postupne stúpala až o bodu, že v každom z posledných siedmich zápasov bodoval a získal v nich spolu 14 bodov. Tak rýchlo nerastie ani pandemická krivka.

Moment týždňa – Keď sa faul zmení na gól

Technické góly nepadajú často a zrejme ich vymyslel niekto, komu sa nepáčila predstava trestného strieľania na prázdnu bránu, pretože zaujímavejšie je, keď rozhodca premení faul na gól. Tieto presné zásahy k hokeju patria, no na rozdiel od zvolávania tlačoviek politickými stranami nie sú každodennou záležitosťou. Práve pre ich raritnosť nás minulý týždeň zo všetkých momentov najviac zaujal gólový pád McPhersona.

Ofenzívna liga

NHL má síce najlepších hráčov na svete, no tímy Tipos extraligy so svojim ofenzívnym poňatím hry predvádzajú divácky atraktívny hokej. Trio Haščák – Svitana – Skokan sa vidí naslepo a dokážu bez problémov zakombinovať ako Pastrňák – Bergeron – Marchand:

Nedeľný súboj Popradu so Zvolenom bol súboj tímov, ktoré boli v čase konania zápasu na prvom a druhom mieste. Obidve mužstvá sú ofenzívne ladené, spolu padlo 10 gólov a ten zápas bol óda na hokej. Ak ste ho zmeškali, môžete si pozrieť aspoň to najlepšíe z neho.

Ďalšie články o hokeji

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera