Štvrtok, 23. máj 2024

Bronz, alebo nič. Cehlárik s Rosandičom už Švédom jednu takú medailu uchmatli

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Ani v Pekingu sa neskončila šnúra, ktorá je dlhšia ako Čínsky múr. Stále platí, že Fínsku reprezentáciu sme na vrcholovom podujatí naposledy porazili v roku 2004. Po výhre v semifinále majú Fíni istotu, že z posledných desiatich olympijských účastí získajú siedmu medailu. Neuveriteľná úspešnosť, hlavne keď si uvedomíme, že majú približne rovnaký počet obyvateľov ako Slovensko.

My medailu nemáme istú, no šanca na jej zisk stále žije!

Fíni nás musia milovať

Naši hokejisti nesklamali, v semifinále sa prezentovali zodpovedným a bojovným výkonom, avšak fínska pasca v stredom pásme dokonale zafungovala. Svojou disciplinovanou a účelnou hrou nás celý zápas prakticky k ničomu nepustili. Napriek tomu sme aj v šiestom zápase na turnaji dokázali prestrieľať súpera. Bez gólu sa však nedá vyhrať a nič na tom nemení fakt, že náš protivník nevyužil presilovku 5 na 3.

Škoda, že rozhodcovia nám už osem tretín nedali šancu hrať presilovku, hlavne zlé striedanie Fínov volalo po vylúčení. Bez početnej výhody sa proti nim skóruje veľmi ťažko, doposiaľ pri rovnovážnom stave inkasovali len dvakrát, v obidvoch prípadoch to bolo ešte v úvodnom zápase z hokejky Slafkovského.

Na posledných dvoch svetových šampionátoch konajúcich sa na Slovensku brali zlato práve hráči z krajiny tisícich jazier. Navyše proti nášmu tímu neprehrali na vrcholovom podujatí od roku 2004, čo z nás robí ich obľúbeného súpera. Fíni nás musia milovať! Snáď raz aj my budeme mať taký ,,magnet na medaily“ ako oni, veď od roku 2014 získavajú cenné kovy pravidelne.

Cehlárik s Rosandičom už bronz majú

Zápas s Fínskom treba rýchlo hodiť za hlavu, o 14:10 čaká súboj o bronz proti Švédsku. Náš súper mal na regeneráciu po semifinále zhruba o desať hodín menej, čo by mohla byť pre nás mierna výhoda. Na druhej strane pre slovenský výber to bude siedmy zápas v priebehu desiatich dní, čo je úplne šialené. Snáď našim hokejistom zostalo dosť síl, veď v základnej skupine sme sa aj napriek prehre presvedčili o tom, že Švédi sú hrateľní. Inak až tri tímy z našej skupiny sa dostali do záverečnej štvorky, to sa často nevidí.

Pre Petra Cehlárika s Mislavom Rosandičom to bude v ich kariére už druhý zápas o bronz proti Švédsku. Na MS juniorov v roku 2015 boli súčasťou tímu na čele s kapitánom Martinom Réwayom. Vtedy sme ,,trojkorunkárov“ zdolali 4:2 a neboli by sme proti, keby sa to rovnakým výsledkom skončilo aj teraz.

Roky končiace dvojkou cinkajú

Odkedy zaniklo Československo, vždy keď bol v kalendári rok končiaci dvojkou, slovenským hokejistom cinkla na konte medaila. Všimli ste si to? V roku 2002 to bolo zlato z MS, v roku 2012 striebro z MS a nenahnevali by sme sa, keby v roku 2022 cinkal bronz z olympiády. Keď sme v Pekingu neukončili fínsku sériu, nemuseli by sme ukončiť ani tú našu.

Do zápasu treba vstúpiť koncentrovane a vyvarovať sa zbytočným chybám v obrane, ideálne by bolo streliť úvodný gól, aby sa neopakoval scenár zo stretnutia s Fínskom. Rozhodne sa fanúšikovia môžu tešiť na výnimočný zápas, nikdy totiž neviete, kedy najbližšie sa na olympiáde dostaneme takto ďaleko (a či vôbec ešte niekedy). Pozitívom je, že na našich hráčoch bolo po semifinálovej prehre cítiť veľké odhodlanie ísť až na dno síl a nechať v poslednom zápase na ľade všetko.

To, čo sa nepodarilo našim zlatým chlapcom vo Vancouveri 2010, môže vyjsť nášmu súčasnému výberu. Ak by získali bronz, bola by to historicky prvá olympijská hokejová medaila pre Slovensko, čím by sa nezmazateľne zapísali do histórie.

Držte našim prsty, nech má ich čínske dobrodružstvo happy end!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera