Štvrtok, 23. máj 2024

Český hokej volá po zmene. Inšpiráciu hľadá na Slovensku

FOTO TASR - Martin Baumann

Povesť českého hokeja trpí. Na medailu čaká už desať rokov. Nezachránil ho ani kouč Filip Pešán, ktorý viedol národný tím dva roky. Zmluvu mal platnú do majstrovstiev sveta 2022 vo Fínsku. Po fiasku na zimných olympijských hrách v Pekingu, kde jeho zverenci nepostúpili z osemfinále, vo funkcii skončil.

Pre odvolanie kouča jednohlasne hlasovalo všetkých desať členov na hokejovom zväze. Podľa bývalého trénera slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimíra Vůjtka šlo o nevyhnutné rozhodnutie. Inšpiráciu Česi hľadajú aj na Slovensku, kde sa angažovanie zahraničného trénera vyplatilo.

Český hokej sa chce otvoriť svetu

Česi sú bez medaily dvanásť turnajov od roku 2012 – osem šampionátov, tri zimné olympijské hry a jeden Svetový pohár. Reprezentácia sa dokonca prepadla spoločne so Švajčiarmi na ôsme miesto svetového rebríčka IIHF. Národnému mužstvu reálne hrozí, že na najbližšie ZOH v Miláne by musela absolvovať kvalifikáciu, podobne ako bronzové Slovensko.

Funkcionári chcú do svojich radov prijať fínsku kapacitu Kariho Jalonena. „Nechápem, prečo by sme sa mali správať naduto a hrať sa na nacionalistov. Pozrite sa na Slovákov,“ prezradil v rozhovore pre iDnes.cz viceprezident zväzu Libor Zábranský. Fínovými asistentmi by sa mohli stať Miloš Hořava a Pavol Gross.

Česko sa chce otvoriť hokejovému svetu, no nie všetci členovia zväzu zdieľajú podobné nadšenie. Legendy Jaromír Jágr a Jiří Šlégr sa proti tomuto prelomovému rozhodnutiu postavili.

Malý zázrak v Prahe

Šesťdesiatdvaročný Jalonen pozná tunajšie prostredie. Pred ôsmimi rokmi spôsobil v KHL malý zázrak, keď pod jeho taktovkou HC Lev Praha prekvapivo postúpil do finále Gagarinovho pohára. Senzácia sa nekonala, v poslednom siedmom zápase pražské levy podľahli Metallurgu Magnitogorsk 4:7.

Kouč s najprísnejším pohľadom zanechal v Prahe veľmi silnú stopu. „Vyzerá tak prísne, že sa na neho neodvážim ani prehovoriť,“ nechal sa počuť vtedajší manažér Rašíd Chabibulin. Jalonen prevzal klub a rýchlo zaviedol prísny režim. Hráči sa niekoľkokrát sťažovali, že opätovne chodia na porady. Tréner chcel neustále ladiť detaily, veril defenzívnemu systému.

Enormný záujem

Kari Jalonen je bývalý útočník. V NHL odohral dve sezóny, v ktorých obliekal dresy Calgary Flames a Edmonotnu Oilers. Pôsobil na domácej scéne a kariéru ukončil vo Francúzsku. Sedemkrát vyhral fínsku ligu, dvakrát švajčiarsku, má striebro z majstrovstiev sveta s fínskym A-mužstvom aj s dvadsiatkou.

Momentálne má platnú zmluvu s fínskym tímom do 20 rokov. Podľa Zábranského má o pozíciu českého trénera enormný záujem, pricestoval aj do Prahy.

Čo šampionát, to medaila

O tom, že fínsky hokej je na výslní hovorí aj fakt, že posledných deväť rokov brali na veľkom podujatí vždy medailu. Okrem ročníka 2020, kedy boli majstrovstvá sveta zrušené a hral sa iba šampionát do 20 rokov. V rebríčku IIHF patrí hokejistom z krajiny tisícich jazier zaslúžene prvá priečka.  

2013 – MS do 18 rokov bronz
2014 – ZOH Soči bronz, MS striebro, MS do 20 rokov zlato
2015 – MS do 18 rokov striebro
2016 – MS striebro, MS do 20 rokov zlato, MS do 18 rokov zlato
2017 – MS do 18 rokov striebro
2018 – MS do 18 rokov zlato
2019 – MS zlato, MS do 20 rokov zlato
2020 –  zrušené pre pandémiu Covid-19, MS do 20 rokov 4. miesto
2021 – MS striebro, MS do 20 rokov bronz
2022 – ZOH Peking zlato

Výrazne sa na úspechoch podieľal aj Kari Jalonen, ktorý v roku 2016 získal v Rusku strieborné medaily. S menovcom Jukka Jalonenom, ktorý momentálne úspešne vedie fínsky A-tím, nemá príbuzenské vzťahy. Zdieľajú však vášeň pre hokej.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera