Piatok, 24. máj 2024

Cesta hokejistov do Pekingu vedie cez Bratislavu, no na olympiádu Slovensko z kvalifikácie postúpilo len raz

Gabriel Vass Gabriel Vass 23.08.2021
FOTO TASR - Jaroslav Novák

Už vo štvrtok začne slovenská hokejová reprezentáciu svoju púť za v poradí už ôsmou zimnou olympiádou v ére samostatnosti. Kým do Turína, Vancouvru, Soči a Pchjongčangu sme postúpili priamo do hlavnej fázy, účasť v Lillehameri, Nagane a Salt Lake City sme si museli vybojovať v kvalifikácii.

Súhrou udalostí na ľade ale aj mimo neho Slovensko cez kvalifikáciu úspešne prešlo len pred turnajom v Lillehameri 1994. Teraz nás po dlhom čase znova čakajú boje o hlavný fázu.

Cesta na Olympiádu

Priamo na ZOH v Pekingu (4.-20. februára 2022) sa prebojovali reprezentácie Kanady, USA, Ruska, Švédska, Fínska, Česka, Nemecka, Švajčiarska a voľnú kartu dostala domáca Čína. Ostatné krajiny sa musia pobiť o zvyšné tri miestenky v kvalifikácii, ktorá má štyri predkolá.

Každé predkolo pozostáva z dvoch alebo troch nezávislých skupín a len víťaz postupuje do ďalšej fázy. Prvé predkolo začalo už na jeseň v roku 2019, keď sa odohrali turnaje v Číne (Tajwan, Hongkong, Kuvajt, Thajsko) a Luxembursku (Kyrgyztan, Luxembursko, UAE a Bosna a Hercegovina).

O pár dní na to odštartovalo druhé predkolo. Hostiteľmi troch turnajov boli Chorvátsko (Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko, Turecko), Španielsko (Holandsko, Španielsko, Mexiko, Tajwan) a Rumunsko (Rumunsko, Island, Izrael, Kyrgyztan).

V treťom predkole (Február 2020) sa už predstavili tímy, ktoré hrajú zväčša v A alebo B kategórii MS. Opäť sa odohrali tri turnaje v troch krajinách. Nottingham, Veľká Británia (Maďarsko, VB, Estónsko, Rumunsko). Nur-Sultan, Kazachstan (Poľsko, Kazachstan, Ukrajina, Holandsko) a Jesenice, Slovinsko (Slovinsko, Japonsko, Litva, Chorvátsko).

A už sa dostávame do finálnej, štvrtej fázy kvalifikácie aj s účasťou Slovenska. Traja víťazi nasledujúcich troch turnajov si vybojujú miestenku do hlavnej fázy hokejového turnaja na ZOH v Pekingu. Hrať sa bude v Bratislave za účasti Slovenska, Poľska, Rakúska a Bieloruska. Ďalší turnaj privíta lotyšská Riga s účasťou domáceho výberu, Maďarska, Francúzska a Talianska. A posledným do trojice bude nórske Oslo kde sa predstavia domáci Nóri, Dáni, Slovinci a Južná Kórea.

Nominácia Brankári

Logická nominácia troch gólmanov. Hudáček ukončil reprezentačnú kariéru, Húska ukázal potenciál na MS a pri troche šťastia by mohol túto sezónu debutovať aj v NHL. Nebyť zranenia, Konrád by určite odchytal na šampionáte viac zápasov. S Rybárom sa počíta skôr na tribúnu a tréningy. Nenapadá mi nikto, kto by mohol zobrať miesto niekomu z tejto trojice.

Obrancovia

Citeľne bude chýbať Čajkovský. Už MS vynechal kvôli pruhu a aj teraz jeho účasť znemožnilo zranenie. Obrana vyzerá vyvážene, sú tam skúsení Ďaloga, Čerešňák, Marinčin a Jaroš, doplnení o budúcich hráčov NHL, Feherváryho a Nemca. Spokojnosť je na našej strane.

Útočníci

Mne osobne tam chýba Martin Bakoš. Je to kreatívny útočník z KHL a v tej súťaži zas až tak veľa hráčov nemáme. Mnohí môžu namietať vynechanie Krištofa, ale jeho výkony na májových MS boli miernym sklamaním. Otázna bude forma Daňa a Jurča, večných talentov. Až príliš dlho sa pretĺkajú v AHL a chýba im zápasová prax. Ruky majú šikovné, ale bude to stačiť na postup na ZOH? Potešila nominácia mladíkov Slafkovského a Ružičku. Máme tam aj Hrivíka s Cehlárikom a uzdraveným Liborom Hudáčkom. Celkovo útok vyzerá solídne. Nechýba tam rýchlosť, šikovnosť ale aj robustnost v podaní Ružičku a Pospíšila.

Kauza „hráči z NHL“

Mnoho sa toho popísalo a ešte aj popíše. Pravdou však je, že NHL vydala odporúčanie, aby hráči NHL neštartovali na olympijskej kvalifikácii. Je za tým aj fakt, že ak sa hráči nakazia Covidom, ich poistka to nepokryje a okrem toho prídu aj o časť platu ak by nemohli byť včas k dispozícii v klube. Otázne však je, či zväz nemohol zacvakať aspoň Tatarovu a Černákovu poistku.

Pravdou tiež je, že okrem Černáka a Tatara nemáme v NHL hráčov so stabilnou pozíciou v tíme. Sekera musí byť pri jeho veku a zmluve opatrný, či niečo nevyvedie. Okrem toho, pre repre spravil veľmi veľa. Chára ten má momentálne iné starosti a nevie, či má jednať s nejakým klubom alebo sociálnou poisťovňou ohľadom dôchodku. Pánik je od incidentu, keď ho chytili opitého v Arizone akýsi odmeraný k reprezentačnému dresu a celkovo jeho forma je na bode mrazu. A Halák si už hľadá byt vo Vancouvri.

Keby máme v tíme Hossu, Gáboríka, Šatana, Višňovského alebo podobné hviezdy, zaprvé, s určitosťou by sme nehrali kvalifikáciu, a zadruhé, zaplatili by si poistku sami. Ale takých hráčov momentálne nemáme.

Buďme radi, že NHL vôbec plánuje olympijskú prestávku vo svojom kalendári, takže vo februári by chlapci z NHL mali priletieť do Pekingu.

Program zápasov kvalifikácie

Štvrtok 26.8.2021

Bielorusko – Poľsko (15:15)
Rakúsko – Slovensko (19:15)

Piatok 27.8.2021

Bielorusko – Rakúsko (15:15)
Slovensko – Poľsko (19:15)

Nedeľa 29.8.2021

Rakúsko – Poľsko (13:30)
Slovensko – Bielorusko (17:30)

Článok vyšiel v spolupráci s Futbaltour.sk.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera