Medzi súčasnými tímami NHL je šesť, ktoré majú iný status ako ostatné. Volajú ich „Original six“, teda pôvodná šestica klubov, ktoré hrajú NHL od jej počiatku. Kozmetické úpravy v ich názvoch samozrejme boli, ale tieto tímy možno považovať za praotcov ligy.
Hodí sa položiť kontrolnú otázku: “Jestlipak víte kolikrát v celé historii enejčel nebyl ani jeden takový mančaft v playoff?”
Tss, tss, ts. Odpoveď je nula. Nula celá nula, nula. Prečo je to tak? Čo k tomu viedlo?
Historický pohľad
Pojem „Original six“ vznikol v roku 1942, kedy sa na 25 rokov ustálil počet účastníkov v lige na čísle šesť. Len pre úplnosť nimi boli a stále sú Boston Bruins, Chicago Blackhawks, Detroit Red Wings, Montreal Canadiens, New York Rangers a Toronto Maple Leafs. Pred rokom 1942 v lige fungovali aj iné, „dočasné kluby“. Napríklad Montreal Marrons, Pittsburgh Pirates, Philadelphia Quakers, St. Louis Eagles a Ottawa Senators.
O postupoch do play-off sa v týchto časoch nemusíme ani rozprávať.
Nové usporiadania
Expanzné roky teoretickú šancu znižovali. V roku 1967 sa zväčšil počet účastníkov na dvanásť, pôvodné kluby mali vlastnú divíziu a teda play-off zaručené. Nie, že by sa do play-off nedostali, keďže oproti nováčikom mali aj hráčov, aj skúsenosti. Príchod ďalších dvoch tímov síce zloženie divízií pomenil, vo Východnej bolo ale päť zo siedmich klubov z pôvodnej šestice.
Ani rozdelenie na dve konferencie pri osemnástich tímoch nepomohlo. V 80. rokoch už súťažilo v lige 21 tímov, čo šance na postup celého poltucta pôvodných znova znížilo. Avšak do play-off postupovalo 16 tímov. To nie je ťažké, to je nemožné.
Pri počte tímov 22 to stále nešlo, lebo postupovali vždy štyri tímy z divízie. Napríklad Boston a Montreal hrali v päťčlennej spolu s Buffalom, Hartfordom a Quebecom. Detroit, Chicago a Toronto dokonca s Minnesotou a St. Louis. To isté sa opakovalo aj po pridaní Tampy a Ottawy a tiež keď sa pridala Florida s Anaheimom. Vtedy už Centrálna divízia mala stále tri tímy z original six.
Teraz je to ľahšie, ale
K dnešnému dňu je v lige tímov už 32. Praotcov zostalo šesť, no dnes tvoria menej ako jednu pätinu zúčastnených. A konečne existuje možnosť, že žiaden z nich nemusí postúpiť do play-off.
Aj keď hrajú štyri z nich v Atlantickej divízii. Spolu sú Toronto, Boston, Montreal a Detroit. Ak by chceli nepostúpiť, museli by byť všetci horší ako Florida, Tampa (čo je možné a teraz aj pravdepodobné), Buffalo a Ottawa (priam nemožné).
Čo všetko by sa muselo stať
Tímy Original six majú pochopiteľne náskok pred ostatnými aj čo sa týka počtu dosiahnutých Stanley Cupov. Prvých sedem najlepších obsahuje päť tímov z tejto šestice. Edmonton a Pittsburgh hegemóniu trochu narušili. Veľmi zaujímavá je tiež účasť pôvodných klubov vo finále. Prvýkrát nehral finále Stanley Cupu aspoň jeden z nich až v roku 1980. Odvtedy ich účasť klesla zo 100 percent až na polovicu.
Aby Bruins, Blackhawks, Red Wings, Canadiens, Maple Leafs a Rangers súčasne nepostúpili do play-off musí sa stať nasledovné: Chicago a Rangers skončia do šiesteho miesta vo svojej divízii.
V Atlantickej to bude viac zamotané, lebo tímy spolu hrajú viac zápasov. To znamená, že bilancie súbojov Bruins-Red Wings, Red Wings – Canadiens, Red Wings – Maple Leafs, Bruins – Canadiens, Bruins – Maple Leafs, Canadiens – Maple Leafs musia byť rozhodnuté v riadnom hracom čase, pričom ani jeden tím nemôže v týchto súbojoch výrazne dominovať. Ideálne pri ôsmich zápasoch všetko víťazstvá v pomere 50:50.
Nastane podobná situácia pri 32 členoch ligy? Nevedno. Ak by sme sa jej sa niekedy dožili, bude to nová situácia v lige. Treba však povedať, že rozdelenie divízii je pre kluby z pôvodnej šestice výhodou a pomáha im aj ich geografická poloha.
Komentáre