Štvrtok, 23. máj 2024

Čoskoro pokorí ďalší rekord. Cale Makar môže zmeniť chápanie postu obrancu v modernom hokeji

FOTO: SITA/AP Photo

Cale Makar sa aj tento rok bude naháňať v ofenzívnych štatistikách medzi obrancami s lídrami ligy. Kým minulý rok bol súboj Makar vs. Josi, tentokrát vyzerá byť vyzývateľ fénix vstávajúci z popola, nikto menší ako Erik Karlsson. Ten zatiaľ dominuje. Na druhej strane Makar má pred sebou jeden míľnik, ktorý ho môže vystreliť na piedestál hokejových dejín.

Čo má na dosah?

Na obrázku nižšie je tabuľka hráčov (legiend) a počet zápasov ktoré potrebovali na nazbieranie 200 bodov v NHL.

Zdroj: NHL.com

Cale Makar, dámi a páni, má momentálne v kariére bodov 198. Zápasov má…chvíľka napätia 192. Potrebuje 15 zápasov na dva body. A to podotýkam, že bude mať viac ako štvrtinu z tých bodov za góly. Myslím si, že rekord nastolí už v najbližších dvoch zápasoch. Carolina by mohla byť prekážkou, ale zápas s Capitals by mal byť zlomový.   

Prečo je to práve on?

Keď si porovnám mená, sú to reálne legendy. Zaráža ma, že Orrovi to trvalo až 216 zápasov. Zubov s Leetchom tvorili základ posledného Stanley Cupu New Yorku Rangers. Phil Housley (legenda Toronta) začínal v Buffale, ktoré vtedy hralo ofenzívny hokej. Denis Potvin je chrbticou dynastických Islanders, Mark Howe prišiel do ligy už ako 25-ročný ostrieľaný matador z WHA. S výnimkou Howa a Orra mali všetci jedno spoločné, hrali v tímoch, ktoré dávali góly. To je veľmi podstatný fakt. Štatisticky by som Makara zrejme asi najviac priradil k Leetchovi.

Ako je možné, že sa tam dostal?

Celé sa to začalo otrasnou sezónou 2016/17 v podaní Colorada. Stagnujúci a nespokojný Duchene, príliš mladí MacKinnon s Rantanenom, obrana, ktorá nebola pevná, Varlamov so zlým rokom. Toto všetko viedlo k pádu na úplne dno ligy. Odstup 21 bodov na predposledný Vancouver bol markantný. Bolo jasné, že Colorado dostane vysoký draft. Avalanche dostali nakoniec najhoršiu možnú pozíciu, číslo 4. New Jersey chceli útočníka, Philadelphia potrebovala obrancu, ale vzali útočníka a Dallas si vybral radšej Heiskanena. A číslom 4, pre Joea Sakica bol Cale Makar, obranca z provinčnej ligy v Alberte. Joe ho nechal hokejovo vyrásť v nižších súťažiach, zatiaľ vybudoval pomerne silné a dravé mužstvo. Cale zapadol ako jedno z ozubených koliesok do dobre namazaného stroja.

Pri svojom štýle hry je jasné, že bude bodovať. Hráva presilovky, ktoré má Colorado postavené na prvom útoku. Makar je samozrejme jeho súčasťou. Neraz prekvapí útočníkov i obrancov nečakanou protichodnou kľučkou. Často mi pripadá, že je štvrtým útočníkom na ľade. Ďalším faktorom ostáva jeho zdravie. Práve zápasová záťaž neprerušovaná častými alebo vážnymi zraneniami mu dodáva potrebnú sebadôveru i skúsenosti.

Makar má jednoznačne na to, aby sa o ňom jedného dňa hovorilo, ako o obrancovi, ktorý zmenil chápanie postu v hokeji. Takisto ako o Orrovi. Len dúfam, že nás bude baviť dlhšie ako Bobby.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera