Piatok, 28. jún 2024

ČoTiŠibe?! Slafkovský ako jednotka, Nemec číslo dva: NHL draft 2022 je slovenský

Foto: SITA/Graham Hughes/The Canadian Press via AP

Hokejová komunita hovorí a píše o slovenských hráčoch z ročníka 2004 už dlho, dôkazov je plný twitter. Fanúšikovia zaregistrovali dvoch košíkárov – Juraja Slafkovského a Šimona Nemca – po prvýkrát v reprezentačnej nominácii Craiga Ramsayho minulý rok. Najneskôr od olympiády v Pekingu je nám všetkým jasné, že Slovensko má po rokoch skvelých mladých hokejistov.

Aj tak boli nočné správy z Montrealu ako z ríše snov. Takých, z akých sa nechcete zobudiť. Slafkovského si z prvého miesta draftu NHL vybral Montreal, Nemca hneď po ňom New Jersey.

Radujme sa, veseľme sa

Medzinárodné turnaje sú najmä pre európskych hráčov dôležitými v získavaní bodov v rebríčkoch skautov NHL. Bez nich by len ťažko Slovensko zažilo takú omamnú noc. Na prvom šampionáte po covide dostali vlani v Lotyšsku dvaja mladíci šancu hrať za národný tím.

Craig Ramsay s Miroslavom Šatanom zobrali získavať skúsenosti s mužským hokejom obrancu Nitry a forwarda, ktorý hral vo Fínsku za TPS Turku. V auguste prispel Slafkovský jednou asistenciou v kvalifikácii na olympiádu k postupu, turnaj v Číne o pár mesiacov ovládol siedmimi gólmi. Bronzovú medailu mali obaja vo svojich vitrínach na hranici dosiahnutia plnoletosti.

Zvyšok je, ako sa hovorí, história. Doteraz najvyššie draftovaným Slovákom bol Marián Gáborík z tretieho miesta. Teraz ho prekonali Juraj aj Šimon doslova za pár minút. Vedeli sme, že tí dvaja sú mimoriadne dobrí. Ale až tak, že pôjdu ako prví dvaja na celom drafte NHL?

ČoTiŠibe?!

Nielen tí dvaja

Montreal sa rozhodoval medzi domácim favoritom, centrom Shaneom Wrightom a Jurajom. Keď sa Canadiens rozhodli spojiť svoju budúcnosť so Slovákom, otvorili dvere pre Nemca na pozícii číslo dva. Devils majú centrov dosť, mladý obranca silný na puku sa im zjavne teraz zišiel viac. Slovenská noc počas prvého kola draftu 2022 sa ale stále neskončila. Filip Mešár bude chodiť na francúzštinu spolu s Jurajom Slafkovským v Montreale, ktorý naňho použil výber s poradovým číslom 26.

Traja mladí hokejisti z našej krajiny v prvom kole draftu je vec mimoriadna. Len v jednom z piatich posledných draftov sme evidovali viac, ako troch Slovákov vybraných do NHL v jednom roku. V roku 2018 si v skupine s Martinom Fehervárym obliekali nové dresy nových zamestnávateľov spolu piati. Ako posledného pred Slafkovským, Nemcom a Mešárom brali z prvého kola Marka Daňa v 2013. Dvoch Slovákov v roku 2005 (Zagrapan, Mihálik). Troch ešte nikdy.

Snáď definitívne stojíme na prahu ďalšej veľkej éry slovenského hokeja.

Držme palce

Montrealský draft NHL môžeme smelo označiť za “slovenský”. Tak si ho budú pamätať asi aj v zámorí. Sledovať emócie mladých hokejistov a ich blízkych bolo nádherné. Teraz im treba držať palce, aby ich rozprávkové kariéry pokračovali. Nemusia takým šialene rýchlym tempom – ale pokojne môžu.

Záleží najmä od mladých, teraz už dospelých mužov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera