Nedeľa, 21. júl 2024

Ďakoval Cheliosovi, možno pokorí aj Jágra. Zdeno Chára je obrancom s najvyšším počtom zápasov v histórii NHL

FOTO TASR/AP

Slovenský hokejista vytvoril nový rekord NHL v počte odohratých zápasov obrancov. V noci nastúpil v drese New Yorku Islanders na svoj 1652. duel a osamostatnil sa na prvom mieste, keď o jeden prekonal Chrisa Cheliosa.

V zápase proti San Jose ukázal, že túto štatistiku môže ešte rozšíriť a nepatrí do starého železa. Svoj rekordný štart okorenil pästným súbojom. Dvadsaťpäťročný kanadský útočník Jeffrey Viel nemal proti slovenskému zadákovi šancu. Chára vyniká svojou výškou a rozpätím rúk. Svojho protivníka jednoducho chytil a udelil mu pár rán.

Pre zaujímavosť, Kanaďan sa narodil v roku, kedy Chára nastúpil na svoj prvý zápas NHL (1997). Obaja kohúti si odsedeli 5-minútový trest. Zápas sa skončil výhrou San Jose Sharks 3:4 po samostatných nájazdoch.

Kariéra v kocke

Zdeno Chára hokejovo vyrástol v Trenčíne. Jeho hokejové začiatky boli ťažké. Tréneri neverili, že kvôli svojej výške môže hrať profesionálny hokej. Obranca meria až 206 centimetrov. Po juniorských začiatkoch v Dukle Trenčín prestúpil do Sparty Praha. V roku 1996 si ho draftoval New York Islanders v treťom kole ako 56. v poradí.

Spočiatku hral v nižšej súťaži WHL. Prvý zápas za NHL odohral v roku 1997. Od ďalšej sezóny patril do základnej zostavy Islanders. V roku 2001 ho klub vymenil za Alexeja Jašina do Ottawy Senators. V hlavnom meste Kanady sa okamžite stal jedným z kľúčových hráčov. Bol prvým hokejistom Senators, ktorý bol vybraný do All-Stars tímu NHL.

V sezóne 2006/2007 podpísal ako voľný hráč päťročný kontrakt s Bostonom Bruins a stal sa kapitánom družstva, s ktorým vybojoval v roku 2011 Stanley Cup. Po Nicklasovi Lidstromovi bol iba druhým európskym kapitánom, ktorý dosiahol tento úspech. Počas výluky 2012/2013 pôsobil v HC Lev Praha, v KHL. Z jeho pôsobenia v Čechách si odniesol vážne zranenie krčnej chrbtice vtedy hráč bratislavského Slovana Miroslav Šatan, ktoré ho vyradilo do konca klubovej sezóny a naštrbilo priateľské vzťahy medzi obrancom a dlhoročným slovenským kapitánom.

Po neuveriteľných 14 sezónach v Bostone Bruins prestúpil do Washingtonu Capitals, kde odohral jednu sezónu. V septembri 2021 ho ako voľného hráča angažoval New York Islanders.

Zdeno Chára prešiel dlhú cestu, aby sa stal obávaným obrom na modrej čiare. S jeho vysokou postavou je nesmierne ťažké nestratiť správnu koordináciu a byť rýchly a energický. On sa však dokázal rýchlo adaptovať, tvrdo trénoval a zapracoval na svojom korčuľovaní. Dokonca dostal od NHL výnimku z pravidiel, keď kvôli svojej výške potreboval dlhšiu hokejku.

Úspechy

  • Päťnásobný účastník All-Star Game
  • V roku 2009 prekonal rekord Ala Iafrateho v súťaži o najtvrdšiu strelu s rýchlosťou 169,62 km/hod. Svoj vlastný rekord vylepšil v roku 2012 na 175 km/hod.
  • V roku 2009 získal ako prvý Slovák ocenenie James Norris Memorial Trophy pre najlepšieho obrancu sezóny.
  • V roku 2011 ho ocenili trofejou Mark Messier Leadership Award za vodcovské schopnosti na aj mimo ľadu.
  • S klubom Boston Bruins získal Stanley Cup, dvakrát Prince of Wales Trophy (za výhru vo finále východnej konferencie) a jednu Prezidentovu trofej za najlepší klub v základnej časti.
  • Zo slovenskou reprezentáciou vybojoval dvakrát striebornú medailu v rokoch 2000 a 2012.

Prekoná Jágra?

V marci oslávi 45 narodeniny. Posledné tri ročníky je najstarším hráčom na klziskách NHL. Ešte jedna sezóna ho delí od prekonania legendárneho Jaromíra Jágra, ktorý odohral posledný zápas vo veku 45 rokov a 319 dní. Najstarším hráčom vôbec je Gordie Howe, ktorý nastúpil ako 52-ročný. Mr. Hockey odohral v NHL neuveriteľných 26 sezón.   

Zdeno Chára prekonal Chrisa Cheliosa v počte štartov medzi obrancami. Celkovo sa usadil na siedmom mieste spomedzi všetkých hráčov, keď sa v historickej tabuľke vyrovnal Markovi Recchimu. Ligový rekord drží Patrick Marleau s 1779 štartmi.

V prvom rade sa chcem poďakovať Chrisovi Cheliosovi. Nastavil vysoký štandard pre mnohých z nás. Jeho kariéra bola veľmi inšpirujúca a motivujúca pre mnohé generácie hokejistov. Bol vynikajúci hráč, skutočný líder a legenda,” povedal Chára pre web Islanders.

Je pre mňa cťou byť v jednej skupine s viacerými skvelými obrancami NHL. Ďakujem všetkým spoluhráčom, trénerom, členom realizačných tímov a, samozrejme, mojej manželke a deťom. Bez týchto ľudí by som to určite nedokázal. Počas 25 rokov v NHL som stretol množstvo skvelých ľudí a som šťastný, že môžem stále hrať.”

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera