Sobota, 24. február 2024

Dámy a páni, privítajte po rokoch opäť medzi nami starý známy playoff Slovan Bratislava

TASR - Martin Baumann

Veľká hokejová múdrosť hovorí, že kým domáce mužstvo neprehrá, nedá sa hovoriť o sérii playoff. Hokejový Slovan porazil na úvod štvrťfinále dvakrát Nitru a ukázal, že je vo vyraďovacích bojoch presne taký, na aký si pamätáme spred KHL.

Mala to byť najvyrovnanejšia a najočakávanejšia konfrontácia prvého kola Kaufland playoff Tipos extraligy. Na možno trochu prekvapujúco až štvrtý klub z Bratislavy si robila zálusk piata Nitra, pre ktorú je šesť písmen “Slovan” toreádorovým súknom v aréne býkov.

Slovan – Nitra 2:0 (5:0, 4:1)

Po prvých dvoch zápasoch na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu má ale Slovan situáciu úplne pod kontrolou. Nitru porazil výrazným rozdielom v stredu aj vo štvrtok. Nie náhodou, ani so šťastím. Skôr nepríjemným hokejom, s ktorým budú mať problémy všetci súperi vo vyraďovacej časti.

Belasým zjavne veľmi pomohla prestávka po základnej časti. Uzdravili sa takmer všetci hráči, ktorí boli zranení, mali dostatok času na tréning. O nastavení sa na novú súťaž hovoril aj Braňo Rapáč v našom podcaste.

Playoff Slovan

Slovan vedel v playoff zapnúť, aspoň kým hral v slovenskej lige. Či skôr prepnúť na mód, v ktorom prestal mať zľutovanie so súpermi.

Spoľahlivý brankár, sebavedomá obrana, forčeking, hra do tela, drzí útočníci na bránkovisku. Výpočet činností je zdanlivo jednoduchý, Nitrania ale vedia svoje o tom, aké náročné je proti takému súperovi hrať.

Playoff znamená okrem iného aj to, že strelecká záťaž nestojí na prvom útoku. Je to typické tak pre boje o Stanleyho pohár, ako aj o trofej v slovenskej lige. Tretí útok belasých Matoušek – Zigo – Rapáč strelil takmer polovicu gólov, štyri z deviatich. Sú ako osy, dobiedzajú, dohrávajú súboje a odmenou im je možno až nečakaná bodová explózia.

Keď si svoje góly nasúka Rastislav Gašpar, zápasy sa posledných päť minút len dohrávajú. Vo štvrtok v pohode hrajúci forward zavesil v presilovke puk do vinkla “ako klobásu do údiarne,” rozplýval sa jeho menovec Pavol Gašpar za televíznym mikrofónom.

Nitra mala pol zápasu

Prvý zápas Nitranom nevyšiel, preto dali všetko úsilie do začiatku toho druhého. Pomohol im brankár Parks, pustil v prvej minúte lacný a rýchly gól. Prvú tretinu točili hostia domácich na kolotoči, šanca striedala šancu. Na nedostaok príležitostí sa nemôžu sťažovať ani fanúšikovia Corgoňov kŕčovito stískajúci osviežujúci nápoj na tajňáša vo VIPke pred televízorom.

Ešte polovicu druhej tretiny mala Nitra na to, aby využila aspoň jednu dobrú príležitosť a odskočili Slovanu aspoň o čosi ďalej. Čím dlhšie ale trvala neefektivita Slováka, Žitného a spol., tým jasnejšie bolo, že sa blíži zápasový zlom. Prišiel keď sa zápas lámal na dve polovice a po dvoch rýchlych góloch veľmi nebolo cesty späť.

Playoff Slovan znamená aj to, že hoci sa brankár v prvej minúte len bezmocne zahnal lapačkou po puku, ktorý bol už za čiarou, nijako ho to nepoznamenalo. Nepoložil ho zlý začiatok a momentum darované na podnose. Zvyšných 30 striel chytil a pripísal si ich k 24, ktoré nepustil za chrbát o deň predtým. 98,2% úspešnosť zákrokov v playoff poteší každého trénera.

Musia vyhrať bez divákov

Samozrejme, v histórii sa už stalo, že klub, ktorý prvé dva zápasy doma vyhral, nepostúpil. Aj teraz sa môže. Nitra ale v nedeľu a pondelok súrne potrebuje premeniť obidva domáce duely na body. Inak bude štvrťfinále krátky proces.

Pre poriadok treba uviesť, že z piatich pokusov v post-koronovej sezóne nevyhrali v Nitre nad Slovanom ani raz.

Možno aj preto, že im v Aréne chýbajú tí fanatickí fanúšikovia. Poraziť sebavedomých Bratislavčanov bez nich bude tvrdý oriešok. Antonín Stavjaňa bude musieť vymyslieť, ako zareagovať na fyzickú hru, ako prekonať dobre chytajúceho brankára a ako využívať presilovky. Nedáš góla, nemáš pravdy.

Good luck, Nitra. Playoff Slovan Bratislava je späť.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera