Utorok, 23. apríl 2024

Dáni s negatívnym historickým rekordom, prekonali aj zápas Švajčiarov proti Československu

TASR TASR 24.05.2021
FOTO TASR/AP

Nedeľný duel Dánska so Švajčiarskom (0:1) na hokejových MS priniesol jeden historický rekord. Dáni za celý zápas vyslali na súperovu bránku iba štyri strely, čo je najmenej v celej histórii svetových šampionátov.

Odkedy sa na MS oficiálne zaznamenávajú strely na bránku, žiadny iný tím nemal v jednom stretnutí tak málo streleckých pokusov. Doterajší negatívny rekord bol sedem striel, toľko vyslali Švajčiari v súboji základnej skupiny MS 1992 proti domácemu Československu pri prehre 0:2, Slovinci proti domácim Fínom na MS 2003 (0:12) a Bielorusi proti Čechom na MS 2017 (1:6).

Najjednoduchší shutout

Švajčiari v nedeľu prestrieľali Dánov jasne 30:4, no dali iba jeden gól, o ich víťazstve rozhodol v 14. minúte krídelník San Jose Sharks Timo Meier. Pomer striel v jednotlivých tretinách bol 10:2, 9:1 a 11:1. Reto Berra vo švajčiarskej bránke sa nudil a dosiahol najjednoduchší shutout v histórii MS. Napriek streleckej impotencii delil severanov, ktorí 57 sekúnd pred koncom odvolali brankára a hrali power play, iba jediný gól od predĺženia a zisku bodu.

Najzaujímavejšie na tom celé je, že napriek tomu všetkému sme boli iba jednu strelu – jeden šťastný odraz – od vyrovnania. V konečnom dôsledku rozhodol jediný gól,” citoval web IIHF dánskeho brankára Sebastiana Dahma, ktorý sa proti Švajčiarom blysol 29 úspešnými zákrokmi.

Jeden z hlavných arbitrov zápasu bol Slovák Peter Stano, na čiarach mu pomáhal krajan Šimon Synek. Švajčiari si v “slovenskej” A-skupine pripísali druhé víťazstvo a na konte majú plný počet 6 bodov. Dáni po úvodnom triumfe nad Švédmi (4:3) v druhom stretnutí herne sklamali a s tromi bodmi im patrila priebežné štvrtá pozícia hneď za Helvétmi.