Štvrtok, 23. máj 2024

Desať sezón trápenia a teraz rekordná víťazná šnúra. Prečo sa diabolskej partii okolo Tomáša Tatara zrazu tak darí?

Jakub Halák Jakub Halák 23.11.2022
Foto: SITA/AP Photo/Noah K. Murray

Posledných desať sezón New Jersey Devils bolo skôr trápením ako zábavou. Aj nesúrodá rotácia hráčov spôsobila, že fungovanie klubu bolo skôr nefungovaním. Úspech v podobe play-off sa dostavil iba raz. Devils aj vďaka zlým výsledkom získali dvakrát draftovú jednotku. Každý rok sa čakalo, kedy príde zmena. Vyzerá, že prichádza teraz. Dominantným spôsobom.

Dorovnaný rekord

New Jersey Devils edícia 2022-2023 vyhrali už trinásty zápas v rade. To znamená, že vyrovnali klubový rekord z ročníka 2000-2001. Pre úplnosť pripomeniem, že v tom čase brázdili v červeno-bielo-čiernej kombinácii klziská esá ako Bobby Holík, Petr Sýkora, Partik Eliáš, Brian Rafalski, Scott Stevens, Scott Niedermayer, Jason Arnott, Scott Gomez, Alexander Mogilny, Sergei Brylin, Randy McKay a Martin Brodeur.

V období medzi rokmi 2000 a 2001 dokonca Devils prehrali iba 19 zápasov za celú sezónu. To je doteraz v celej odohratej sezóne najmenej od ich vstupu do ligy v roku 1982. V súčasnej sezóne doteraz prehrali iba trikrát. Zrejme je zarobené na ďalší rekord. Nehovoriac o fakte, že na prvý Boston strácajú iba dva body. No ani Bruins hrajúci v obrovskej forme nemajú takú sériu výhier, ako táto diabolská partia.

Tímový duch

New Jersey naposledy prehrali doma s Washingtonom Capitals pred mesiacom, 24. októbra. Potom sa im už prehrať nepodarilo. Ak by si niekto myslel, že hrali iba so slabými súpermi, musím oponovať. Podarilo sa im poraziť obhajcu z Colorada na nulu (MacKinnona, Makara, Rantantena a spol.), namotivovaný Detroit, dvakrát Edmonton a tiež Calgary a k tomu papierovo silné Toronto. Ottawa, Montreal, Columbus a Vancouver sú skalpy cenné trošku menej, ale rátajú sa. A to nehovorím, že sezónu začali dvoma prehrami. Čo sa zmenilo?

Tím konečne pracuje ako celok. Zo štatistického hľadiska sa bavíme o štvrtej najlepšej obrane i útoku. V porovnaní s minulou sezónou ide o markantnú zmenu, keď mali štvrtú najhoršiu obranu a útok len priemerný. V priemere Devils vystrielia o štyri strely viac ako rok minulý. V obrane sa im darí ešte viac – ich súperi majú o šesť striel menej ako vlani. Útok efektívnejší, obrana pevnejšia.

Na jednej strane kým minulý rok chytali v New Jersey siedmi brankári, tento rok nastúpili zatiaľ traja. Blackwood je zranený (mimochodom on je posledný, kto prehral v drese Devils). Akira Schmid a Vítek Vaneček vyzerajú ako duo, ktoré si sedí. Na druhej strane New Jersey medzi sezónami opustil P. K. Subban. Ten prichádzal ako hviezda a odchádzal veľmi sklamaný. Absencia veľkého ega zrejme urobila svoje v chémii kabíny. Pozitívne.

Útok možno opísať nasledovne: za Devils v tejto sezóne nastúpilo 21 hráčov. Devätnástim sa už podarilo streliť aspoň jeden gól, pričom nikto nedal viac ako desať. V teórii sa niečo také nazýva synergia alebo synergický efekt. Súpera ničí psychologický fakt, že gól môže streliť hráč prvého a rovnako aj štvrtého útoku. V podstate je jedno, či obranca či útočník. Veľmi nepríjemné. A to je teraz zranený Palát.  

Fun fact: Prví traja hráči kanadského bodovania Devils sú dve draftové jednotky (Hughes a Hischier) a ich ďalší úspešný draft Jesper Bratt. Draft je dôležitý. 

Čo hovorí sezóna 2000-2001 o nasledovaní Devils?

Vo vyššie spomínanej sezóne Devils postúpili do playoff. Následne vyfackali Carolinu, Toronto (v druhom kole, fakt, prisahám) a Pittsburgh. Stopku im vo finále vystavili až lavíny z Colorada. Pokiaľ vydrží aktuálna forma, playoff im neujde. Veľa bude záležať od toho, ako sa tím otrasie, keď príde prehra. Vtedy sa bude hodnotiť charakter družstva. Práve vtedy by mali pomôcť skúsenosti Hamiltona, Smitha, Marina a Tatara.

New Jersey Devils 2022 môžu mať aj na dlhú cestu pavúkom playoff o Stanley cup. To však ukáže až čas.

Fun fact číslo 2: Aj v sezóne 2000/2001 hrali v drese New Jersey dvaja Slováci. Jiří Bicek a Stanislav Gron. K Tatarovi teraz môže pribudnúť draftová dvojka, Šimon Nemec. Už čoskoro tak môžu Slovensko znova vo veľmi silnom tíme z Jersey reprezentovať dve mená.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera