Nedeľa, 21. júl 2024

Draftová lotéria naznačila, kde by mohli kariéru v NHL začať Juraj Slafkovský a Šimon Nemec. Prvý bude ťahať Montreal

FOTO TASR - Erika Ďurčová

Juraj Slafkovský a Šimon Nemec majú len 18 rokov, no už ich čakajú druhé Majstrovstvá sveta v kariére a môžu sa pochváliť bronzovou medailou z olympiády. Ich talent je nesporný a preto nie je prekvapením, že v drafte budú útočiť na najvyššie priečky. Vďaka nim niektorí fanúšikovia dokonca zistili, že lotéria nemusí byť iba bločková, či očkovacia.

Ako v noci na stredu skončila draftová lotéria NHL?

Prvé miesto pre domáci tím

Draft NHL sa bude tento rok konať 7. až 8. júla v kanadskom Montreale a práve klub z tohto mesta mal v draftovej lotérii percentuálne najväčšiu pravdepodobnosť získať prvú voľbu, konkrétne 18,5%. Celkom zaslúžene, veď doteraz žiaden klub b v histórii NHL neskončil po základnej časti na 32. mieste.

Na druhej strane ani najvyššia šanca často na výhru v lotérii nestačí, fanúšikovia Buffala by o tom vedeli rozprávať. Nebol to však tento prípad, Montreal draftovú lotériu vyhral.

Koho vyberie Montreal?

Canadiens budú vyberať z prvého miesta po šiestykrát v histórii a vôbec po prvýkrát od roku 1980. Keď sa v marci vyjadroval generálny manažér Canadiens ohľadom draftu pre zámorské médiá, menovite vyzdvihol dvoch hráčov – Shane Wrighta a Juraja Slafkovského. Aj kvôli tomu sa hovorilo o tom, že ak by ťahali až z druhej pozície, rozhodli by sa zrejme s najväčšou pravdepodobnosťou práve pre rodáka spod Tatier. Nakoniec však budú ťahať z prvej pozície a tam je voľba jasná.

Shane Wright je kanadský center, ktorý ako 6. hráč v histórii OHL získal status výnimočného hráča. Vo všetkých renomovaných preddraftových rebríčkoch sa drží dlhodobo na prvom mieste a pred rokom pomohol kanadskej osemnástke 14 bodmi v piatich zápasoch k zlatej medaile. Existuje azda lepšia voľba pre kanadský tím, ktorý bude voliť jednotku draftu po 42-ročnom čakaní? Nemyslím si.

Wright je v Kanade už teraz hviezdou, navyše pre klub z Montrealu predstavuje aj veľký marketingový potenciál.

V poslednom čase začali skauti rozoberať možnosť, že ako najvyššie draftovaní by mohli pripadať do úvahy aj Logan Cooley, Juraj Slafkovský a Joakim Kemmell, keďže Wright v aktuálnej sezóne zaostáva za očakávaniami. Montreal však patrí medzi predvídateľné kluby preto sa dá očakávať, že s najväčšou pravdepodobnosťou naozaj siahne po Wrightovi.

Slafkovský sa môže zohrávať s Tatarom

Podľa Dana Marra, riaditeľa NHL Central Scouting, má jeden nemenovaný klub na prvom mieste svojho zoznamu Juraja Slafkovského. Nebolo by prekvapením, keby tým klubom boli New Jersey Devils. Dvoch centrov, ktorí boli draftovou jednotkou, už majú – sú nimi Nico Hischier a Jack Hughes. Viac ako center by sa im hodil špičkový krídelník s dobrými fyzickými parametrami.

Práve Devils boli skokanmi draftovej lotérie. Hoci boli z pohľadu pravdepodobností nasadený až ako piaty tím, šťastie im doprialo druhú priečku. Craig Ramsay môže dať pokojne hrať Juraja Slafkovského do útoku s Tomášom Tatarom, nech trénujú spoluprácu na novú sezónu. Bolo by prekvapením draftu NHL 2022, keby Košičan, najlepší strelec a najužitočnejší hráč nedávnej olympiády, neskončil v klube, v ktorého drese hral Jiří Bicek. Prvý Slovák, ktorý na Slovensko priniesol Stanley Cup.

Tretiu pozíciu v drafte bude mať Arizona Coyotes, čo dáva dobré šance Šimonovi Nemcovi. Práve skauti z Arizony sa chodili na Nemca často pozerať počas sezóny. S najväčšou pravdepodobnosťou sa budú pri svojom výbere rozhodovať medzi ním a Loganom Cooleym.

Dobré vyhliadky slovenských talentov potvrdila aj anketa, ktorú krátko pred draftovou lotériou zverejnil Bob McKenzie z TSN. Zapojili sa do nej skauti klubov NHL, pričom Juraja Slafkovského majú na prvej pozícii dvaja z deviatich dopytovaných. Šimona Nemca majú štyria v TOP 3, jeden z nich dokonca na druhej pozícii.

Vzhľadom na výsledok draftovej lotérie je solídna šanca na optimistický scenár, v ktorom skončia v TOP 3 obaja Slováci. Bolo by to niečo výnimočné, doteraz je najvyššie draftovaným Slovákom Marián Gáborík, ktorého si v roku 2000 vybrala Minnesota Wild z 3. pozície.

Do draftu zostávajú takmer dva mesiace, no jedno je už teraz isté. Tohtoročný draft bude na Slovensku ostro sledovanou udalosťou a bude sa naň spomínať dlhé roky.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera