fbpx
piatok, 22. januára 2021
Marian Hossa
SITA/AP Photo/Paul Beaty
Hokej

Efekt motýlieho krídla? Kariéry hráčov spojených s Marianom Hossom poznačil neslávny koniec

Na počesť narodenín Mariána Hossu (12. januára) je načase opäť si pripomenúť, aký dobrý hokejista Marián bol. Počas svojej kariéry nastúpil na klziská NHL v devätnástich sezónach. Za takú dlhú dobu sa da stihnúť všeličo. Napríklad odchovať deti a poslať ich na internát, splatiť hypotéku alebo odsedieť si trest za zmenkové podvody.

Hossa neodohral celý čas v jednom klube. Zaujímavý je pohľad na hráčov, ktorí sa dostali do výmen spolu s ním. Krátke zhodnotenie ich kariér v porovnaní s Mariánom pripomenie, prečo je v sieni slávy práve on.

Podpíš zmluvu, vymeníme ťa!

Hossa začal kariéru v Ottawe, po drafte v roku 1997. V roku 2005 podpísal v hlavnom meste Kanady zmluvu, ktorá mala ma papieri sľubovanú odmenu (18 mil. USD za tri roky) a hneď potom ho jeho klub poslal spolu s Gregom de Vriesom do Atlanty, za Dannyho Heatleyho.

Atlanta vtedy nebola hokejovým mestom, ani jedno playoff za päť rokov, avšak Marián to zmenil. Prvý rok rekordný počet víťazstiev a druhý si strihol 100-bodovú sezónu. Kolega de Vries odohral dve sezóny s najlepším bodovým priemerom aký za nejaký klub mal a Atlanta utrpela víťazstvo v divízií, aby potom prehrali na štyri zápasy s Rangers.

Na druhej strane Heatley, ktorý si prestup vyžiadal, prišiel do klubu s ambíciou na pohár. Zaradili ho do útoku s Alfredssonom a Spezzom, mal dve stobodové sezóny a po jednej z nich prehrala Ottawa až s Anaheimom vo finále Stanley Cupu.

Po dve solídne sezóny stihol ešte v Ottawe a potom v San José, a potom už jeho produktivita klesala až kým neodišiel z NHL vo veku 34 rokov. Treba povedať, že skôr ako sa od hviezdy jeho kalibru čakalo. Navyše, roky po tridsiatke boli pre neho skôr trápením a už nikdy nenadviazal na produktivitu tesne po výmene.

Na druhej strane Marián žiaril.

V Atlante pohár nebude

Trvalo dva roky kým Hossa pochopil, že pohár sa viac vzďaluje, než približuje k štátu Georgia. Žiadosť o výmenu prišla a bola vyslyšaná. Pittsburgh plný talentu a odhodlania mal byť vykúpením.

Za Hossu a Pascala Dupuisa putovali opačným smerom Colby Armstrong, Erik Christensen, Angelo Esposito a prvé kolo draftu 2008 (číslo 29, Dautan Leveille). Armstrong aj Christensen boli v najlepších hokejových rokoch a ich bodový prídel mohol mať tendenciu stúpať. Opak bol pravdou a obaja to postupne dotiahli až …. do Európy.

Christensen hral napríklad aj za Lev Praha. A Esposito aj Leveille odohrali v NHL rovnaký počet zápasov ako ja! Opäť to vyzerá, že po trejde, v ktorom je zapojený Hossa, sa kariéra hráčov na opačnej strane poberá do zabudnutia.

Ako všetci vedia, Marian v drese Penguins pohár nevyhral. Nakoniec podpísal novú zmluvu v Detroite aj napriek telefonátu od Maria Lemieuxa, jedného z Hossových vzorov. A aj napriek nižšiemu platu, keďže skvelý Slovák nechcel zarábať viac peňazí, ako kapitán Lidstrom. #Charakter.

Pohár ale neprišiel ani v druhom finále NHL po sebe.

Franzen má prednosť

Po sezóne, kedy Hossa nastrieľal 40 gólov a prehral druhé finále Stanley Cupu po sebe v drese dvoch rôznych tímov, sa napísalo asi milión článkov o jeho smole. Rokovania o novej zmluve sa vyparili ako prd ve větru ((c) Vykúpenie z väznice Shawshank) a nový kontrakt dostal v Detroite Johan Franzen.

Bol tiež dlhodobý, avšak Franzen bol lacnejší, jeho cap hit nepresiahol štyri milióny za rok. Zrejme rozhodujúcu úlohu zahrali v rozhodovaní manažmentu dva faktory: Pretlak hviezd v Detroite (Zetterberg, Datsyuk) tlačil na platový strop a Hossa mal v lete podstúpiť operáciu ramena. A tak Marian Hossa znova zmenil klub a zamieril do ambiciózneho Chicaga. Od Blackhawks získal svoj dlhodobý kontrakt.

A Franzen? Hneď na začiatku nasledujúcej sezóny si poranil väzy v kolene a musel na operáciu. Potom mal problémy s otrasmi mozgu, až to po dvoch zápasoch sezóny 2015/2016 zabalil práve kvôli následkom nárazov hlavy.

Za šesť sezón (poslednú dvojzápasovú nerátam) odohral Franzen 57 percent zápasov v základnej časti. Hossa za rovnaký časový úsek 74 percent, to je o skoro jednu celú sezónu viac.

No a Marián získal tri Stanleyho poháre, dosiahol méty tisíc bodov a 500 gólov a až do oznámenia pretrvávajúcich kožných problémov bol jeden z troch najlepších two-way forwardov v lige.

Fun fact: doteraz každý Slovák dal svoj gól číslo 500 v drese Chicaga.

Ukončenie kapitoly

Vyzerá to tak, že skoro každý hokejista zapojený vo výmenách alebo uprednostnený pred Mariánom mal smolu. Kariéry boli významne skrátené zraneniami alebo poklesom výkonnosti. Mimochodom, nikto z tých hráčov nezískal od výmeny/uprednostnenia ani jeden Stanley Cup, ani individuálnu trofej.

Minimálne v prípade Heatleyho (produktívny útok) alebo Franzena (nadupaný tím) je to skôr prekvapenie.

Marian Hossa ale nie je tým, kto môže za efekt motýlieho krídla. Jedná sa o prípad kauzality bez korelácie. Podobný napríklad porovnaniu počtu mojich vlasov s globálnym oteplovaním.

P.S.: V roku 2018 vymenili plynúci kontrakt Mariána Hossu z Chicaga do Arizony spolu s Hinostrozom, Oistelem a výberom v drafte (3. kolo, 2019) za Krugera, Entwistla, Malettu, Campbella a výber v drafte (5. kolo, 2019). Kruger odohral jednu sezónu a išiel do Európy, ostatní na NHL stále čakajú.