Piatok, 24. máj 2024

Erik Černák je už dnes zapísaný v histórii Stanley cupu ako žiaden iný Slovák. V najsilnejšom tíme môže zbierku ešte rozšíriť

SITA/AP Photo/Gerry Broome

Obranca Erik Černák je prvý slovenský hokejista, ktorý získal Stanleyho pohár v dvoch po sebe idúcich sezónach.

Jeho Tampa Bay Lightning spečatil obhajobu prvenstva víťazstvom nad Montrealom Canadiens 1:0 v piatom zápase finálovej série play off NHL a v priebehu necelých 10 mesiacov získal druhý majstrovský pohár.

Druhý najúspešnejší

Černák sa v menoslove slovenských víťazov druhým prvenstvom dotiahol na Tomáša Kopeckého, ktorý triumfoval v rokoch 2008 a 2010. Na Mariána Hossu, ktorý sa radoval v rokoch 2010, 2013 a 2015, stráca jedno prvenstvo.

Iba dvadsaťštyriročný rodák z Košíc patrí k výrazným lídrom obrany súčasne najlepšieho tímu sveta z Tampy Bay. Ani jednému slovenskému hokejistovi sa nepodaril podobný úspech v tak mladom veku. Aj Marián Hossa musel čakať na svoj prvý úspech do 31. narodenín.

Erik Černák sa každým rokom zlepšuje. Do svojej hry pridal aj ofenzívnu časť a má rozbehnutú naozaj výbornú kariéru v najlepšej lige sveta.

Prehľad slovenských víťazov Stanleyho pohára:
3 – Marián Hossa (2010, 2013, 2015),
2 – Erik Černák (2020, 2021) a Tomáš Kopecký (2008, 2010),
1 – Stan Mikita (1961), Jiří Bicek (2003), Martin Cibák (2004), Miroslav Šatan (2009), Zdeno Chára (2011), Michal Handzuš (2013), Marián Gáborík (2014)

Ťažšie obhájiť

Za posledných dvadsaťpäť rokov obhájili Stanley Cup iba dva tímy. V rokoch 2016 a 2017 Pittsburgh Penguins, v rokoch 1997 a 1998 Detroit Red Wings. Teraz sa k nim pridala aj Tampa Bay

Kapitán Steven Stamkos nešetril slovami chvály: „Je také ťažké vyhrať Stanleyho pohár. A nám sa to podarilo dvakrát za sebou… Za to si zaslúžime vstúpiť do histórie. A tento tím, bez ohľadu na to, čomu čelil, sa zapíše do histórie. A to je niečo výnimočné. Je neuveriteľné, čo táto skupina hráčov dosiahla.“

Ešte takto pred rokom sme nevedeli, ako bude pokračovať sezóna a teraz sa tešíme už z druhého Stanleyho pohára. Neuveriteľné. S predošlým triumfom sa to nedá porovnať, bolo to za iných okolností. Teraz nás však veľmi teší, že si to môžeme vychutnať aj s našimi fanúšikmi a pred plnou halou. Je to nádherný pocit,” neskrýval nadšenie obranca Victor Hedman.

Zoznam víťazov Stanleyho pohára – počet titulov v NHL (iba aktívne tímy):      
24 – Montreal Canadiens
13 – Toronto Maple Leafs
11 – Detroit Red Wings 
6 – Boston Bruins, Chicago Blackhawks
5 – Edmonton Oilers, Pittsburgh Penguins
4 – New York Islanders, New York Rangers 
3 – New Jersey Devils, Tampa Bay Lightning
2 – Colorado Avalanche, Los Angeles Kings, Philadelphia Flyers
1 – Anaheim Ducks, Carolina Hurricanes, Calgary Flames, Dallas Stars, Washington Capitals, St. Louis Blues

Tréner Jon Cooper sa nadnesene vyjadril, že nad hráčmi iba postával so žuvačkou v ústach: „Je to triumf hráčov, to oni to dokázali. Ja som tam iba stál a žuval žuvačku. Bola to ťažká sezóna, v ktorej každý chcel uspieť proti nám, keďže sme vlani získali Stanleyho pohár. Naše mužstvo je však veľmi silné a vie ako vyhrávať. Tento triumf je veľmi sladký a ťažko porovnateľný s predošlým. Máme hráčov, ktorí sú hviezdy v očiach fanúšikov, ale pre mňa sú hviezdy všetci. Je fantastické, ako všetci dokázali pracovať pre spoločný úspech. Pre veľké víťazstvá je dôležité mať v mužstve hráčov ako Patrick Maroon, ku ktorému vzhliadajú mladší hráči.“

Požehnaný

Americký hokejový útočník Patrick Maroon je prvý hráč NHL v tzv. expanznej ére (od 1967), ktorý vyhral Stanleyho pohár tri roky po sebe, pričom to dosiahol v dvoch rôznych tímoch. Jeho triumfom v drese Tampy Bay Lightning predchádzalo víťazstvo v roku 2019 vo farbách St. Louis Blues.

Asi som požehnaný. Milujem hokej a hokejovú rodinu a každý deň pracujem pre tím. Už keď som prišiel do Tampy, tak som cítil, že máme šancu vyhrávať,” povedal Maroon pre nhl.com.

Tridsaťtriročný útočník sa po triumfe v roku 2020 pripojil ku Corymu Stillmanovi a Claudeovi Lemieuxovi, ktorí boli dovtedy jediní hráči s víťazstvom v Stanleyho pohári s rozdielnymi tímami v dvoch za sebou nasledujúcich sezónach. Ani oni však nezískali tri tituly po sebe.

Ešte pred expanznou érou sa podobný úspech podaril Edovi Litzenbergerovi, ktorý vyhral v rokoch 1961-1964 štyri Stanleyho poháre – prvý s Chicagom, ďalšie tri s Torontom.

Viem, aká je moja rola v tíme. Beriem ju, pretože ma baví vyhrávať a pomáhať tímu k úspechom. Je ťažké vyhrať Stanleyho pohár, no ja mám požehnanie, že som sa dostal do úspešných tímov. Som hrdý na naše mužstvo. Máme superhviezdy, ale aj ďalších dôležitých hráčov, ktorí nás vedia nasmerovať k víťazstvám. Teraz sa veľmi teším, že sme ho získali pred našimi fanúšikmi. Som najmä šťastný, že pri tom mohla byť aj moja rodina,” citovala Maroona stránka nhl.com.

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera