Piatok, 24. máj 2024

Semifinále NHL Vegas – Montreal majú na svedomí brankári. Fleury aj Price sa museli preniesť cez sklamania aby v pokročilom veku dominovali

Jakub Halák Jakub Halák 15.06.2021
SITA/AP Photo/David Zalubowski

V playoff národnej hokejovej ligy sa momentálne nachádzajú už len štyri družstvá. Prvá dvojica Islanders – Lightning nie je až také veľké prekvapenie. Ale tá druhá Knights – Canadiens je niečo, čo nečakal skoro nik. Špeciálne, čo sa týka Montrealu. Oba tímy sú ťahané brankármi.

Prvý zápas vyhrali v noci na pondelok hráči Vegas, 4:1. Znova bol ich oporou muž s maskou na hlave.

Ďalšia životná sezóna Fleuryho

Marc-André bol draftovaný ešte v roku 2003, pred 18-timi rokmi, z prvého miesta. Svoju dlhočiznú kariéru odštartoval v drese Pittsburghu Penguins v tom istom roku. Stal sa jedným z kúskov skladačky, ktoré spoločne s Malkinom, Letangom a Crosbym vyniesli Pens späť na piedestál. Konkrétne v rokoch 2009, 2016 a 2017. Práve v časoch tímového vrcholu ho však tučniaci poslali do expanzného draftu. Fleury mal 33, po trinástich sezónach ho v Pittsburghu odpísali, kvôli mladšiemu Murrayovi. A Vegas brali brankára z Kanady všetkými desiatimi.

Marc-André sa vydal na novú výzvu v drese tímu, ktorý bol dovtedy veľkou neznámou. Niet sa čo čudovať, Vegas predtým neodohrali ani jeden zápas v lige. A veterán začal čarovať, z čoho vzišlo finále pre tím hneď v prvom roku záťaže zvanej NHL. A Rytieri sú každý rok silnejší a silnejší. Playoff im ešte nikdy neušlo, tento rok v hodine dvanástej prišli o Prezidentovu trofej. Fleury teda svoj úpadok odkladá a tento rok získal prvú individuálnu trofej (Jenningsovu) a je dokonca prvýkrát nominovaný na Vezinovu.

Carey Overprice?

Carey Price sa dostal na draft o dva roky neskôr v roku 2005, z piateho miesta si ho vytiahli v Montreale. Napriek tomu, že sa narodil na druhej strane Kanady (Vancouver), je frankofónny Kanaďan. Tento faktor je veľmi dôležitý z hľadiska pôsobenia v Canadiens. Tím má totižto dlhú históriu francúzsky hovoriacich hráčov ako napríklad Richard & Richard, Lafleur, Beliveau a v neposlednom rade brankári Patrick Roy a José Theodore. Špeciálne potom, čo bol Québec relokovaný do Colorada. Price bol teda vybraný klubom, kde od neho veľa očakávali a pokiaľ by to splnil, dali by mu celý svet.

Do ligy vstúpil až v roku 2007. Nie najhoršie, ale ani úplne najlepšie. V playoff 2010 ho dokonca v playoff z pozície jednotky vytlačil Halák, ale Montreal stále preferoval Careyho ako brankára Canadiens. Vrchol zažil v roku 2014, kedy získal Hartovu, Jenningovu aj Vezinovu trofej. V roku 2018 podpísal tučnú zmluvu na osem rokov v celkovej hodnote 84 miliónov. Výkonmi veľmi neoslňoval, navyše cap hitom zaťažoval výrazne, čo bránilo/bráni Montrealu vybudovať hodnotnejšie mužstvo. Zniesla sa aj vlna kritiky, lebo v najúspešnejšom meste NHL je hokej na prvom mieste všade.  

Súčasné playoff

Hovoríme o dvoch veľmi skúsených brankároch napriek faktu, že Fleury je o tri roky starší. Zažili vrcholy aj pády. Či už to bol Murray v roku 2017 v prípade Fleuryho, alebo Halák v roku 2010 v prípade Pricea. Obaja sa dokázali oklepať a potom predviesť úctyhodné výkony. Za zmienku stojí spanilá jazda Fleuryho v prvej sezóne Vegas a výkony z playoff poslednej sezóny v prípade Pricea.

Tento rok je evidentné súzvuk Uránu, Venuše a Marsu, lebo Price a Fleury majú aj vynikajúce playoff a stretávajú sa proti sebe v jednej sérii. Carey si oddýchol jeden zápas na farme, potom prispel k otočeniu série s Torontom a vyhasnutiu Winnipegu. Marc-André najprv zničil Minnesotu a Kaprizova, aby následne prispel k vyradeniu najväčšieho favorita na Stanley Cup Colorada. V sérii nečakám veľa gólov, skôr skvelé predstavenie dvoch z troch najlepších brankárov. Čo sa týka formy, môžem kľudne povedať, že dvaja najlepší v hre.

Verdikt

Price má trošku navrch a na rozdiel od Fleuryho musí ešte o status legendy chvíľku bojovať. Ktorýkoľvek z týchto tímov postúpi do finále, bude v úvahách o Conn Smythe Trophy práve ich brankár.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera