Štvrtok, 23. máj 2024

Góly, body, chyby a kuriozity, taký je náš slovenský vianočný hokejový špeciál

Jakub Halák Jakub Halák 24.12.2021
TASR - Martin Baumann

Keďže sú Vianoce, pripravil som špeciálny článok hodnotiaci Slovákov v rámci histórie NHL. Špeciálny preto, lebo som do neho zakomponoval sedem faktických chýb. Keď už sú Vianoce.

Som zvedavý, či ich nájdete všetky.

Všeobecný prehľad

Prvý „Slovák“, ktorý hral NHL sa volal Stan Mikita, i keď vyrástol v Kanade. Je tiež štatistickým lídrom v góloch, asistenciách, bodoch a trestných minútach. Ozajstná legenda Chicaga.

Druhý bol Peter Šťastný, ktorý je aj druhý v poradí. Tiež známy aj ako druhý v počte bodov v 80-tych rokoch minulého storočia. Mal však presne o polovicu menej asistencií ako Gretzky.

Tretí v poradí je Marián Hossa, ktorý uzatvára Slovákov v 1000 bodmi v NHL. Všetci traja sú členmi siene slávy.

Spolu hralo v NHL 58 útočníkov, vrátane legiend ako Igor Liba, Dušan Pašek alebo Vinco Lukáč.

Obrancom sa darilo menej, bolo ich iba 26. Je veľká škoda, že napríklad taký Jerguš Bača nevydržal dlhšie, alebo Radovan Hecl nezapísal ani bod.

Brankárov sme mali v lige zatiaľ päť. Staňa, Lašák, Budaj, Halák a Húska. Bodovali dvaja. Halák a Budaj. Trestné minúty zapísali dokonca štyria brankári.

Góly

Hokej sa hrá na góly. V NHL dalo gól zatiaľ 70 Slovákov. Jeden jediný a o to cennejší dali: Vaic, Podkonický, Zálešák, Balej, Valábik, Bližňák, Jaroš, Ružicka a Studenič. 100 a viac gólov sa podarilo dať 19 hokejistom.

Najviac gólov Slováka v jednom zápase je päť. Podarilo sa to Bondrovi a Gáboríkovi v dresoch Washingtonu respektíve Minnesoty. Hetrikov bolo mnoho. Z radu vystupujú dva. Lebo ich dali obrancovia. Ľubomír Višňovský v drese Edmontonu a Zdeno Chára v drese Bostonu. 

Čo sa týka gólov v sezóne, 40+ gólovú sezónu zaznamenal Slovák 20-krát. 50-gólovú majú iba dvaja Bondra a Pálffy.

Kuriozity

Jedna historka z domu. Sedel som u babky a našiel na jej stole tlačený denník Šport. Ako malý chlapec si pamätám, že slovenské body boli napísané CAPS LOCKOM. V ten deň ma ako malého chlapca zaujali dve veci: Ivan Droppa zaznamenal asistenciu v drese Chicaga (svoj jediný bod v NHL) a Detroit vyhral v Montreale 11:1. Ani som si neuvedomil, že som si zapamätal jeden z ikonických momentov v lige. (Toto ale neviem overiť)

Keď už sme pri Chicagu. Všetci Slováci strelili svoj gól číslo 500 hrajúc v drese Blackhawks.

Ivan Baranka sa stále drží v top 4 priemeru počtu bodov na zápas.

Pamätám si iba jedného slovenského obrancu ísť v samostatných nájazdoch. Martina Marinčina v asi 12-tej sérii. S článkom to nesúvisí, ale jeho nájazd poteší oko, lebo si nemyslím, že Martin to tak chcel. (Ak áno, tak sa mu veľmi rád ospravedlním).

Pekné sviatky všetkým.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera