Štvrtok, 23. máj 2024

High five, podanie rúk od súpera aj skandovanie mena po zápase. Zdeno Chára sa rozlúčil štýlovo

Foto: SITA/AP Photo/Frank Franklin II

Keď si pred pár rokmi celý hokejový svet opakovane kládol otázku, či Jaromír Jágr potiahne ešte jednu sezónu v NHL, málokto tušil, že krátko po jeho odchode do Európy si každoročne budú fanúšikovia najlepšej ligy sveta klásť túto otázku v súvislosti so Zdenom Chárom.

Slovenský obor, podobne ako v sezóne 1997/98, aj tento ročník obliekal dres New York Islanders.

Krásny záver sezóny

Ostrovania z New Yorku majú po piatkovej noci za sebou posledný zápas základnej časti a zároveň aj sezóny, keďže nezískali vstupenku na párty menom playoff. Hrdinom ich rozlúčky so sezónou na domácom ľade bol hráč, ktorý sa ako jediný súčasne hrajúci obranca môže pochváliť tým, že proti nemu kedysi nastupoval Wayne Gretzky, bol v hre NHL 1998 a keď sa narodil jeho parťák z obrannej dvojičky, mal v NHL odohraných už 122 zápasov.

Hádate správne, to sú hity legendárneho Zdena z  ̶P̶o̶p̶r̶a̶d̶u̶ Trenčína.

Jeho posledné striedanie v sezóne vyzeralo tak, ako by to nevymyslel ani najlepšie platený hollywoodsky režisér. Zdeno Chára si v poslednej minúte duelu prebral puk na modrej, následne napriahol k jeho povestnej strele, ktorou prepálil všetko, čo puku z jeho hokejky stálo v ceste do siete. Gólová siréna začala hlasno a vytrvalo húkať. Spoluhráči dávali uznanlivé high-five.

O malú chvíľu fanúšikovia na tribúnach nadšene skandovali Čáá-ra, Čáára, Čáára, keďže tak v zámorí čítajú meno slovenskej legendy. Čerešničkou na torte bolo, že ho po stretnutí vyhlásili za prvú hviezdu zápasu.

Hoci sa v súčasnosti v NHL po zápase nepodávajú ruky, úradujúci majstri z Tampa Bay za ním po záverečnej siréne prišli, aby mu potriasli rukou. Milé gesto, ktoré dokazuje, aká je veľká legenda.

Bodka za kariérou?

Kariéra Zdena Cháru začala v časoch, keď euro nebola mena, ale len skratka európskeho šampionátu vo futbale. Hmotnosť mobilov sa neudávala v gramoch, ale kilogramoch a ich displej nepoznal farby. Českí hokejisti nemali zlato z Nagana a Slovensko čakalo na prvú medailu z MS. Bolo to naozaj dávno, svoj debut si odbil 19. novembra 1997. 

Počas aktuálnej sezóny oslávil 45 rokov. Je skutočne obdivuhodné, že najlepšiu ligu sveta, ktorá sa za poslednú dekádu výrazne zrýchlila, zvláda aj v takomto veku. Za 72 zápasov nazbieral 14 bodov, za 2 góly a 12 asistencií. Zo začiatku ročníka mal pomalší rozbeh, no jeho výkony sa postupne zlepšovali. Nastupoval zväčša v prvej formácii a často odohral viac ako 20 minút za zápas. V posledných piatich dueloch sezóny nazbieral tri body.

Zdeno Chára je známy svojim svedomitým prístupom a pracovitosťou. Nebolo by prekvapením, keby sa na ďalšiu sezónu dokázal pripraviť tak, že bude stále konkurencieschopný. Túto sezónu si splnil cien a prekonal ligový rekord Chrisa Cheliosa v počte zápasov odohraných obrancom. Momentálne ich má na konte 1680. Je nominovaný na Bill Masterton Memorial Trophy, ktorá sa udeľuje každoročne hráčovi, ktorý predstavuje kombináciu vytrvalosti, športového ducha a oddanosti hokeju.

Sám Chára teraz ešte nevie, či bude pokračovať. Má v pláne dať si po sezóne pauzu a keď si oddýchne urobí rozhodnutie, čo ďalej. Je to len na ňom, snáď sa rozhodne správne. Čoskoro sa určite dozvieme, či sme tento víkend videli bodku za jeho úžasnou kariérou, alebo len bodku za jednou z mnohých sezón.

Na záver ešte jedna zaujímavosť pre milovníkov štatistík:

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera