Pondelok, 22. júl 2024

Hokej, Petra a všetko ostatné. Taký bol náš rok 2019

SITA/AP Photo/Petr David Josek

Športový rok sa pomaly (nie, v skutočnosti rýchlo) končí, načim si spomenúť, čím sme v ňom žili. Nielen redakčne, aj fanúšikovsky.

Azda vás naše jeden-dva sumárne články u nás potešia.

Top zážitok

Mojim najlepším zážitkom boli – samozrejme – majstrovstvá sveta v hokeji v rodnom meste. Dva týždne som v Košiciach v jednom kuse nebol, ani sa nepamätám. Teraz som v úlohe redaktora sledoval zápasy spolu so skutočnými novinármi a prispieval svojimi postrehmi. Zaplnená Steel Aréna pomohla reprezentantom k pekným výkonom, len škoda, že v kľúčových momentoch dvoch zápasov Slováci nedotiahli dobre rozohrané partie do konca.

Naša redakčná cestovateľka Nikola Baďová prispela skutočne exkluzívnymi lyžiarskymi spomienkami. “Zažila som svetový pohár v biatlone Canmore, v Kanade. V mrazivom počasí na druhej strane sveta to bol môj prvý zaoceánsky outdoorový športový zážitok,” napísala Nikola a ocenila aj svetový pohár v Soldene. “Úvodné kolo s Petrou Vlhovou bolo vo výbornej atmosfére, s výbornou organizáciou, ku všetkému prispelo krásne slnečné počasie na ľadovci. Paráda.”

Miloš Kubalík si užil MS v hokeji. “Pre mňa bolo zážitkom kričať góóóól a mať opäť radosť zo slovenského hokeja. Tak mi utkveli v pamäti posledné MS v hokeji v Bratislave a Košiciach. Aj napriek nepostupu do štvrťfinále.” Gabo Vass bol pozrieť zápas Rusko – Česko a pridal tak do tabuľky práve ten.

Martin Marys Pagáč sa podelil so zážitkom, ktorý bol z iného súdka. “Bol by to dvojzážitok zo zápasu Slovan vs. DAC, kde na nás “Dočasní Slováci” hádzali bezdôvodne pivo a vykrikovali, že bez nich by sme neboli, či voľačo také a následná cesta popri štadióne, na ktorej sa “Kmotrík-jugend” zdravili známym poukázaním na fakt, koľko snehu nakydalo minulú zimu na Orave. To bolo za jarných čias, keď na Tehelné pole chodili diváci.

Najlepší zápas

S Milošom sme sa zhodli, najlepším zápasom bol skvelý hokej Slovensko – Kanada v Košiciach. Ten zápas mal všetko. Hoci sme prehrali gólom dve sekundy pred koncom, Kanade sme strelili päť gólov. Hrali sme s javorovým sirupom vyrovnanú partiu v búrlivej atmosfére vypredanej arény. Zápas dvíhal zo sedačiek ešte aj pohodlné domáce zadky. Gabo Vass za najlepší vyhodnotil finálový zápas MS v hokeji, Fínsko – Kanada.

Nikola prispela zo svojich ciest hokejom z Calgary a futbalom z Barcelony. “Videla som Calgary Flames proti Carroline Huricanes. Zápas sa skončil 3:2 po predĺžení a skvelom obrate domácich. Výborné zákroky oboch českých gólmanov a úžasná hra na vlastné oči prekonali všetko. V Barcelone som videla Messiho naživo proti Dortmundu. Vidieť ho naivo je zážitok sám o sebe, je predsa najlepší futbalista na svete. Atmosféra na vypredanom štadióne bola naozaj elektrizujúca.”

Básnik v našich radoch, Martin Marys Pagáč vybral ako top zápas barážovú odvetu o Fortuna Ligu. ” Zápas medzi Popradom a Trenčínom som prežíval na internetovom (ne)vysielaní v odľahlej dedinke počas grilovačky. Trenčín nevypadol a ja som mohol popíjať bez výčitiek.”

Náš Športovec roka

Petra Vlhová, Anastasia Kuzminová a Peter Sagan tretí. Proti oficiálnemu poradiu športovej akadémie ani veľmi neprotestujeme. Len, či to je dobré? Či to skôr nehovorí o skromnom počte vynikajúcich výkonov Slovákov v končiacom sa roku.

Najväčšie sklamanie

Priznám sa, pre mňa bol najväčším sklamaním piskot košických fanúšikov počas kanadskej hymny po zápase na MS 2019. Znova sme neprekročili svoj tieň, znova sme v ťažkej situácii odhalili naše skutočné vnútro. To, ktoré na futbalových a hokejových štadiónoch stále buráca vulgarizmami, hádzaním predmetov na hracie plochy, či inzultáciou hráčov. Fandiť sa dá aj slušne, no môj názor je obávam sa stále v menšine.

Miloš Kubalík bol najviac sklamaný z MS v atletike v Katare. “Najväčším nezmyslom tohto roka boli majstrovstvá sveta v atletike v Dauhe. Nočné preteky chodcov aj za účasti Mateja Tótha, kolabujúci športovci, prázdne tribúny. Na MS vo futbale chystajú dokonca aj hotelové izby priamo na štadiónoch. Bezodná solnička, ktorá solí dolármi, je zabijakom športu. V tomto prípade nevíťazí soľ nad zlatom, ale peniaze nad zdravým rozumom.”

Pre Nikolu boli sklamaním preteky skokanov na lyžiach. “Svetový pohár v skokoch na lyžiach v poľskej Wisle bola úžasná súťaž, sklamanie pripravili poľskí organizátori. Akoby zjedli všetku múdrosť sveta. Kontrola na každom prechode medzi zónami a skenovanie spolu s ich prístupom znepríjemnili život všetkým fanúšikom.”  

“Sklamaním bola určite rozlúčka s našimi reprezentačnými oporami Škrtelom, Nemcom a Hubočanom. Už len to, že prebehla kedy prebehla, proti súperovi, aký bol za podpory, ktorá nebola,” spomenul si básnik Martin.

Gabo bol smutný z Ferrari v sezóne 2019, ja z playoff kolapsu VSŽ Košice aj zo sezóny New York Jets. Fanúšikovské boľačky sú najhoršie. Na zápas v Trnave s Chorvátskom by sme najradšej zabudli všetci.

Pikoška roka

Martin Pagáč: “Veľmi som sa potešil, že v Trnave aj na medzištátny zápas (proti Chorvátsku) vymenili jednorazové poháre za tie vratné, ktoré už nájdete takmer všade. Frustrovaní fanúšikovia však nemali kde následne poháre vrátiť, a tak sa od tohto experimentu upustilo a na Wales s Azerbajdžanom sme sa vrátili k neekologickému čapovaniu.

Kvôli mrazu v Canmore vraj jury ohrievala teplomery, aby boli akože podmienky regulárne. Nestačilo ani to,”vytiahla Nikola primrznutý zážitok z ďalekej Kanady.

Miloš Kubalík dáva do pozornosti športový podcast. “Boris a Brambor v podcaste dvoch hokejových borcov je top. Objavujú sa v ňom zaujímaví hostia, Marián Hossa, Ľubo Višnovský, alebo Dominika Cibulková. Pre nadšencov je to dobrá cesta dozvedieť sa v uvoľnenej atmosfére informácie aj zo zákulisia či ich súkromneho života. Oplatí sa vypočuť.”

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera