Štvrtok, 18. júl 2024

Hokej v lete na sánkach? TakUrčitee! Slovenskí parahokejisti zabojujú v Ostrave o paralympiádu

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 18.06.2021
TASR – Michal Svítok

Šport, ktorý je tiež z minulosti známy ako sledge hokej či hokej na sánkach, vznikol na začiatku šesťdesiatych rokov minulého storočia. Pôvod má vo Švédsku, kde nápad a iniciatívu prevzali dvaja muži v rehabilitačnom centre. Prečo by aj telesne postihnutí nemohli hrať obdobu hokeja? Štart bol pomalý a veľký záujem tento dnes paralympijský šport strádal. 

Postupne sa ale dostával do povedomia v nových krajinách a v roku 1981 založila Veľká Británia prvé národné mužstvo. O trinásť rokov neskôr sa už tento šport objavil na Zimných paralympijských hrách v nórskom Lillehammeri, kde domáca reprezentácia podľahla Švédsku. Dnes tento šport dostáva zaslúženú podporu. Pred dvoma rokmi navštívilo šampionát v Ostrave takmer 65-tisíc divákov, čo je rekordom doterajších šampionátov.

Pandémia majstrovstvá nezrušila

Pandémia nám minulý rok zrušila mnohé športové udalosti, para hokej ale neovplyvnila. Šampionát tohto športu sa koná každé dva roky. Českí (a samozrejme i z iných krajín) fanúšikovia vytvorili para hokejistom skvelú atmosféru a tak sa po prvýkrát v histórii šampionátov stalo, že organizácia bola dvakrát po sebe pridelená rovnakému mestu či krajine. Čísla a atmosféra ale hovoria jasnou rečou. Český fanúšik prijal športovcov „na sánkach“ s otvorenou náručou a samotní para hokejisti sa môžu po dvoch rokoch tešiť na ďalší skvelý šampionát.

Tento rok aj s Ruskom a Slovenskom

Tomuto športu suverénne dominuje Severná Amerika. Kanada má na konte deväť medailí, o jednu viac ako Spojené Štáty. Tie zas majú o jednu striebornú medailu viac, obe krajiny vyhrali MS štyrikrát. Po jednom víťazstve majú aj Nórsko a Švédsko. Dve severské krajiny, ktoré si to medzi sebou rozdali v prvom finále na zimnej paralympiáde. Českí para hokejisti boli blízko bronzovým medailám na poslednom domácom šampionáte, no v súboji o tretie miesto podľahli Južnej Kórei.

Slováci odohrali päť zápasov v B-kategórii, kde nestačili len na suverénne Rusko, ktoré je tento rok favoritom na zisk bronzových medailí. Pre Slovensko pôjde o premiérovu účasť na elitnom šampionáte. O zlato by si to mali opäť rozdať Američania s Kanaďanmi.

Fakt, že prvý zápas hráme s Ruskom, považujem skôr za výhodu. Vieme, akí sú silní, ale ideme si zahrať dobrý hokej proti profesionálom, ktorí trénujú trikrát denne na báze. Aspoň si proti nim oťukáme ľad, mantinely a celé prostredie pred zápasmi s Nórskom a Talianskom, ktoré budú pre nás z hľadiska umiestnenia kľúčové. Tam pôjde o všetko. A ak to vyjde, môžeme ďalej snívať náš sen,” povedal kapitán tímu Marián Ligda.

Lístky skoro zadarmo – choďte, ak môžete

Atmosféra bola minulý rok naozaj skvelá a tento rok tomu nebude inak. Iste, pandemické opatrenia nám stále nedovoľujú žiť úplne „po starom“, no našťastie to nebude ani zďaleka bez divákov. Prvý zápas sa hrá v sobotu od 12:00, keď domáce Česko narazí na para hokejistov z Južnej Kórei a pôjde tak o reprízu posledného súboja o bronzové medaily. O tri hodiny neskôr si to medzi sebou rozdajú favoriti zo Severnej Ameriky. A-skupina je v tomto prípade elitná, dvaja najlepší idú priamo do semifinále, tí horší do štvrťfinále.

Slovensko je v B-skupine, kde jeho súpermi budú Taliani, Nóri a Rusi. Dvaja najlepší doplnia štvrťfinalistov, piati najlepší celkovo si zaistia miestenku na budúcoročnú paralympiádu. Lístky dostať už za 90 kaček, čo je 3,50 eur a dajú sa kúpiť aj v predpredaji na internete. Ak môžete, choďte podporiť našich reprezentantov!

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera