Štvrtok, 23. máj 2024

Hokejky v Pekingu: Všetko čo potrebujete vedieť o hokejovom a parahokejovom turnaji

Gabriel Vass Gabriel Vass 08.02.2022
FOTO TASR - Jaroslav Novák

Štyri roky ubehli ako voda a opäť je pred nami ďalšia zimná olympiáda. Tentokrát ju hostí čínsky Peking. Slovenský fanúšik bude upierať svoj zrak najmä k dvom športom. Lyžovaniu s Petrou Vlhovou a už tradične k hokejovému turnaju. Lyžiarske svahy nechajme tentoraz bokom, a pozrime sa, čo všetko nás čaká ak budeme sledovať hokej na hrách v Pekingu.

Turnaj bez hviezdneho obsadenia

Všetko bolo vybavené, schválené, prisľúbené, ale nakoniec sa veci vyvinuli ináč. Olympijský hokejový turnaj bude bez hviezd NHL. Proti bola zlá situácia s koronavírusom, a keďže NHL musela odložiť vyše sto zápasov, rozhodlo sa, že zámorské hviezdy do Číny nepocestujú. Na jednej strane nás môže mrzieť, že veľká oslava hokeja sa konať nebude, na druhej strane naše výhliadky k úspechu mierne vzrástli. Na turnaji budú dominovať hráči z KHL, Česka, škandinávskych líg, švajčiarskej ligy a nemeckej DEL-ky. Zvyšných hráčov dodajú domáce ligy jednotlivých účastníkov. Záhadou bude tiež kvalita zámorských celkov. Američania nastúpia prevažne s juniormi hrajúcimi v miestnych univerzitách, takže možno sa po 42. rokoch dočkáme ďalšieho Zázraku na ľade. Najtajomnejšia je zatiaľ Kanada, ktorá prinesie mix hráčov spoza mora a tých najlepších Kanaďanov z KHL a európskych ľadov. Bude zaujímavé sledovať, ako sa s turnajom vysporiada veterán Eric Staal, ktorý v tomto ročníku odohal len 4 zápasy v AHL ale so ziskom 5 bodov (2+3).

Nominácia Slovenska viacerým zdvihla obočie

S blížiacim sa koncom januára sa zrak upieral na dvojicu Ramsey – Šatan. Po ozámení konečnej nominácie nejedno fanúšikovské obočie zmenilo pozíciu na čele. Hovorilo sa najmä o štyroch chýbajúcich menách. Liška, Bakoš, Lantoši a Skalický. Toto kvarteto si svoje kufre do Pekingu nezbalilo. Prednosť v nominácii dostali niektorí hráči zo Slovenskej ligy. Najmä mená ako Zuzin, Takáč, Regenda a Holešinský boli miernymi prekvapeniami v zostave, keď dokázali vytlačiť spomenutých štyroch borcov z KHL, resp. škandinávskych líg. Hlavné slovo mal tréner Ramsey a ostáva mu už len dôverovať v tom, že do Pekingu zobral ideálny mix hráčov, ktorí budú hladní po úspechu. Jediná zmena v nominácii bola, keď Mária Grmana nahradil Mislav Rosandič.

Kde, kedy, ako a s kým?

Olympijský turnaj v hokeji sa v tomto formáte hrá od Vancouvru 2010. Treba povedať, že je to jeden z najspravodlivejších spôsobov, akým dané výbery môžu vyhrať medailu. Môžte prehrať všetky zápasy v základnej skupine a ešte stále budete v hre o zlato.

Turnaj sa začne v stredu 9. februára a finále je naplánované na nedeľu 20. februára. Zápasy sa budú hrať v dvoch halách. V Beijing National Indoor Stadium s kapacitou 18 000 divákov a v menšej Wukesong Arena do ktorej sa zmestí 9 000 divákov. Každé mužstvo nastúpi v oboch halách.

Turnaja sa zúčastní 12 krajín: Kanada, USA, Olympijskí športovci z Ruska (ROC), Švédsko, Fínsko, Česko, Nemecko, Slovensko, Švajčiarsko, Lotyšsko, Dánsko adomáca Čína. 

Hrať sa bude v troch skupinách so štyrmi tímami.

A – skupina: Kanada, USA, Nemecko, Čína

B – skupina: ROC, Česko, Švajčiarsko, Dánsko

C – skupina: Švédsko, Fínsko, SLOVENSKO, Lotyšsko

V skupine odohrá každé mužstvo tri zápasy proti zvyšným tímom tabuľky. Traja víťazi skupín a najlepšie mužstvo na druhom mieste postupujú priamo do štvrťfinále. Zvyšných osem tímov si zahrá tzv. mini-osemfinále. Víťazi osemfinále postúpia do štvrťfinále, a stretnú sa s prvými štyrmi mužstvami, ktoré doň postúpili priamo. Porazení z osemfinále a štvrťfinále idú domov, keďže zápasy o umiestnenie sa hrať nebudú. Semifinálové zápasy rozhodnú o tom, kto si zahrá o zlato a kto o bronz.

Kedy hrajú naši?

Tak ako pred štyrmi rokmi, aj teraz budeme hokej sledovať v ranných hodinách. Slovensko začne svoju púť zápasom s Fínskom vo štvrtok 10. februára o 9:40 nášho času. Presne o 24 hodín neskôr, v rovnakom čase vyzveme Švédsko. Na náš záverečný zápas v základnej skupine si budeme musieť privstať. Proti Lotyšom nastúpime v nedeľu ráno o 5:40 nášho času.

Premiéra našich parahokejistov

Na paralympijských hrách sa po prvýkrát v ére samostatnosti predstavia naši parahokejisti. Tím okolo kapitána Mariana Ligdu si svoju miestenku vybojovali v kvalifikácii v Berlíne. V šesťčlennej kvalifikačnej skupine obsadili druhé miesto za Talianskom, a oba celky sa tak môžu tešiť do Pekingu.

Formát turnaja trochu pripomína florbalové majstrovstvá sveta. V Pekingu bude bojovať 8 krajín v dvoch štvorčlenných skupinách. Silnejšia A – skupina sa bude skladať z výberov Kanady, USA, Južnej Kórei a Paralympijských športovcov z Ruska. Prví dvaja v tejto skupine postúpia priamo do semifinále, kým zvyšní dvaja si zahrajú akési štvrťfinále.

Slabšia B – skupina bude domovom pre výbery Česka, Slovenska, Talianska a domácej Číny. Prví dvaja postúpia do štvrťfinále a tímy na treťom a štvrtom mieste v skupine si zahrajú o konečné siedme miesto.

V parahokejovom turnaji sa bude hrať aj zápas o piate miesto, kde sa stretnú porazení zo štvťfinále.

Držíme palce všetkým našim hokejistom a parahokejistom a prajeme im, aby nám priniesli aspoň taký ošial, aký tu vládol počas hier v Turíne a Vancouvri.

Článok vznikol v spolupráci s cestovnou kanceláriou Hokejtour.sk

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera