Nedeľa, 19. máj 2024

Hokejové Akty X: Ako a prečo si Philadelphia Flyers urobili kratšiu sezónu

Jakub Halák Jakub Halák 01.05.2021
SITA/AP Photo/Kathy Willens

Philadelphia Flyers je momentálne jedno z najväčších prekvapení ligy. Treba povedať, že je to prekvapenie nemilé. Niečo na úrovni zmluvy o nákupe Sputnika. #sidojebnal

Čo však stojí za súčasným postavením Letcov v tabuľke? Prečo nebudú hrať tento rok playoff?

Sľubný začiatok

Minulý rok bola Philadelphia príjemným prekvapením. Štvrté miesto po skrátenej základnej časti zaručovalo účasť v mini turnaji Best of the East, ktorý dokonca vyhrali. Do nadstavby išli ako najvyššie nasadené družstvo a v bubline skončili v druhom kole po sedemzápasovej bitke s Islanders.

Nová, skrátená sezóna sa začala pre Letcov dobre. Po prvom týždni viedli divíziu, po treťom tiež. Medzi piatym a šiestym týždňom sa začalo všetko rozpadať a klub začal strmo padať dolu tabuľkou. V dvanástom týždni už boli šiesti, kde s najväčšou pravdepodobnosťou aj dohrajú základnú časť. Trinásť bodov na postup je nedostihnuteľná méta.

Ako keby si Philadelphia uvedomila svoj desaťročný, ehm, styk so základnou časťou, ktorý sa začal v roku 2012: Dnu-von-dnu-von-dnu-von-dnu-von-dnu-von.

Najhoršia obrana, druhé najhoršie oslabenia

Kým vlani mali Flyers ôsmu najlepšiu obranu v lige s priemerom 2,77 gólu na zápas, tento rok je to iná pieseň. Momentálne inkasujú 3,56 gólov na stretnutie, a POZOR! je najhoršia v celej súťaži. V tej súťaži, kde hrajú Bufallo Sabres a Otawwa Senators.

Oslabenia na úrovni 72% majú v lige horšie iba New Jersey Devils. To znamená pokles o deväť percent a prepad o 19 miest. Pekná cesta do mizérie.

Carter Hart

Pritom na Letcov letí v priemere len o 0.3 strely na zápas viac. Pred sezónou vsadil manažment na mladého perspektívneho brankára menom Carter Hart. Dvojku mu mal robiť skúsený Brian Elliot.

Carter dosahoval čísla hodné preradenia na farmu a nie jednotky v NHL. Úspešnosť zákrokov na úrovni 87,7 percenta, 3,67 gólu na zápas. Z 27 zápasov do ktorých nastúpil vyhral iba deväťkrát. Navyše 25. mája proti Rangers zaznamenal šesť úspešných zákrokov z jedenástich striel. Zrejme najhorších 22 minút v kariére.

Záskok v podobe Elliota, zlyhal tiež. Alex Lyon ako pôvodná trojka sem-tam chytáva, ale ešte nevyhral.

Či za poklesom formy hráča s rovnakým priezviskom, ako má trofej pre najužitočnejšieho hráča sezóny, stojí zranenie kolena alebo rozchod s terapeutom, je otázne. Pokiaľ však chce naďalej chytať na najvyššej úrovni, musí na nezdar rýchlo zabudnúť. Času bude mať zrejme dosť, v tejto sezóne už nenastúpi – vyradilo ho koleno.

Nolan Patrick, Joel Farabee a Shayne Gostisbehere

Philu ťahajú vpredu aj tento rok staré známe tváre, ktoré už majú nad 30 rokov. Giroux, Voráček aj van Riemsdyk vydržia ešte nejaký ten piatok, ale nie navždy. Z mladých to zrejme bude na Konecnom, ostatní potenciálni ťahúni sú na tom nasledovne:

Nolan Patrick bol v roku 2017 dvojkou draftu a juniorské čísla sľubovali kvalitnú posilu do útoku. Prvé dve sezóny sa v lige oťukával, zvykal si na prechod medzi elitu. Nanešťastie poslednú sezónu vynechal kvôli migrénam a bolo otázne, či bude vôbec v hokeji pokračovať. Na začiatku nového ročníka vyzeral fit, bodoval celkom často iba prvých siedmich zápasov, ale potom získal iba štyri body za 39 zápasov. Tento výpadok môže byť spôsobený stratou hernej praxe. Na druhej strane Phily videla jeho kariéru v iných dimenziách.

Joel Farabee, druhá mladá nádej v útoku oranžových, mal tiež veľmi slušný rozbeh do sezóny, ktorá vyzerala na poriadny prelom v jeho kariére. Bodová produkcia sa postupne začala vytrácať, momentálne nebodoval už šesť zápasov v rade. Stále však hrá svoju najúspešnejšiu sezónu, čo sa týka bodovej produkcie. Ak by sa mala franšíza rozhodovať, na ktorom hráčovi do 23 rokov sa postaví budúce mužstvo, prst by zrejme ukázal na Joela. Zatiaľ.

Shayne Gostisbehere bol veľkou nádejou do obrany, avšak tento rok bol dokonca umiestený na waivers. Nikto si ho nevzal. Jednoznačne s Provorovom najlepší obrancovia tímu.

Verdikt

Flyers potrebujú hlavne zapracovať na brankárskom poste. Playoff bude budúci rok.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera