Štvrtok, 27. jún 2024

Hokejové Akty X: St. Bedard Blues?

Jakub Halák Jakub Halák 20.02.2023
Foto: SITA/AP Photo/Mark Humphrey

Hokejisti St. Louis Blues momentálne strácajú desať bodov na postup do play-off. Vzhľadom na fakt, že do konca sezóny im zostáva odohrať ešte 26 zápasov, sa niektoré ich kroky v poslednom čase zdajú byť nelogické, alebo príliš uponáhľané.

Je to ale naozaj tak? Stalo sa im to už v minulosti? Poďme pekne od začiatku.

Dva piliere poslali preč

St. Louis, na prvý pohľad trošku nepochopiteľne, začali s trejdovaním v netradičnejšom termíne, pred All-stars game. Neprekvapivo išiel preč prvou triedou a prioritne večne nespokojný Tarasenko. O výmene Vladimíra sa šuškalo posledné dve, možno aj tri sezóny. Na cestu mu pribalili Blues aj obrancu Mikollu. Ako protihodnotu dostali od Rangers z New Yorku Sammyho Blaisa (znova), mladý prospekt Huntera Skinnera a dva drafty. Cítiť za tým jasnú snahu omladiť. Treba ešte dodať, že Tarasenko chcel ísť za kamarátom Panarinom.

Druhá výmena však zvdihla obočia v hokejovej komunite. Tím opustil kapitán Ryan O´Reilly. Blues vo výmene troch tímov poslali do Toronta ešte Noela Acciariho za čo získali Adama Gaudetta, Mikhaila Abramova a tri výbery draftu. Zaujímavé je zapletenie Minnesoty do celej výmeny. Vyzerá to tak, že 4. kolo draftu 2025 teraz stojí 1 875 000 USD zo salary cap hitu.

Viete, čo je St. Louis Blues hattrick?

No schválne, skúste hádať koľkokrát za svoje pôsobenie v NHL nedokázali Blues postúpiť do play-off? Osemkrát. Len osemkrát z 53 pokusov. To je 85 % úspešnosť. Mimochodom postúpiť do play-off sa im podarilo dokonca 25-krát v rade, čo je stále tretí najlepší výkon v histórii. Samozrejme najlepší výkon mimo pôvodnej šestice tímov, známejšej ako Original 6. Je preto jasné, že štandardom je pre fanúšikov Blues účasť v play-off. V každej sezóne.

Teraz k tomu hattricku. Niekde v útrobách internetu sa nachádza definícia rôznych hattrickov. Ten pomenovaný po St. Louis má jasné pravidlá. Tri dekády v play-off, ale žiaden pohár. Séria trvala od sezóny 1979/1980 až do 2003/2004. V Buffale len tíško závidia aj takú.  

Práve koniec tejto série pripomína súčasný výpredaj v St. Louis.

Toto sa už stalo

Po sezóne 2003/2004 sa jeden rok nehralo kvôli lock-outu. V prípade Blues sa riešil predaj klubu, pričom manažment prišiel so skvelým plánom. Zbaviť sa niekoľkých drahých kontraktov. Pekne vyšperkovaná hystéria zo zavedenia platového stropu. Čierny Peter padol na dvoch hráčov.

Pavol Demitra nedostal novú zmluvu a sťahoval sa do Los Angeles. Tam pokračoval v solídnych výkonoch a získal 62 bodov v 58 zápasoch, samozrejme ako najvyťažovanejší útočník. Ešte horšie vypálil trejd Chrisa Prongera. Z Edmontonu získali Erica Brewera, Douga Lyncha a Jeffa Woywitku. Treba povedať, že aspoň niečo. Bývalý kapitán Blues Pronger dotiahol Edmonton prekvapivo až do finále Stanley Cupu. A St. Louis zažilo jednu z najhorších sezón v histórii. Hups…

Vymeniť kapitána sa oplatí

Vymeniť kapitána sa vždy oplatí. Ak k tomu pridáme aj ofenzívneho ťahúňa, je to instantný recept na katastrofu. Na druhej strane, ak by sa história opakovala pri scenári: „Vymeníme kapitána a jedného kvalitného útočníka“ stalo by sa toto:

  1. Kapitán po výmene dotiahne nový klub do finále Stanley Cupu: Maple Leafs teraz vyhrajú naraz tri série play-off. Pritom už len vyhrať prvé kolo je vlhký sen celého Toronta. Vrátane Justina Biebera.
  2. St. Louis padne až na samé dno ligy: Veľmi nepravdepodobné, pretože treba stratiť náskok 15 bodov. Dostať sedem gólov od Ottawy je dobrý výkon na začiatok. Na druhej strane, treba povedať, že Anaheim, Chicago alebo Arizona budú zdatní súperi. Connor Bedard – tak ako minule Erik Johnson – nepríde?
  3. Naposledy, keď vymenili Blues kapitána, nepostúpili tri roky po sebe do play-off. Stalo sa to jediný-krát v ich histórii. Všetko nasvedčuje tomu, že podobnú prestavbu a nadstavbové suchoty by mohli zažiť aj teraz.

Stačí si zobrať pukance a čakať, ako veľmi sa história zopakuje.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera