fbpx
piatok, 5. marca 2021
MS v hokeji 2019
FOTO TASR – Martin Baumann
Hokej

Hokejové MS sa musia presťahovať. Favoritmi sú krajiny, kde Slovensku ušla najlepšia osmička o pár sekúnd

Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) odobrala v pondelok Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta (21. mája – 6. júna). Oficiálnym dôvodom sú obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine. Minsk mal organizovať šampionát spolu s lotyšskou Rigou. Hokejové MS sa musia presťahovať.

Napätá situácia v Bielorusku

V Bielorusku už niekoľko mesiacov prebiehajú protesty proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Podnetom boli augustové prezidentské voľby, ktoré pozorovatelia označili za zmanipulované. V tejto súvislosti silnel tlak na IIHF, aby turnaj presunula do inej krajiny.

Najmä vládni predstavitelia a hokejoví funkcionári z Lotyšska a Fínska volali po odobratí šampionátu Bielorusku. Vyjadrili obavy, že sa zo šampionátu stane nástroj vládnej propagandy. Domnievali sa, že sa usporiadaním MS mohol legitimizovať represívny režim.

Dlhodobí sponzori majstrovstiev sveta Škoda a Nivea sa k tlaku pridali a v minulých dňoch oznámili, že odstúpia od podpory MS, ak bude Bielorusko ich spoluorganizátor.

Šatan berie na vedomie

Rozhodnutie o odobraní MS privítali aj ostatné členské zväzy IIHF. Verdikt ocenili a dodali, že hokejová federácia sa po ňom môže koncentrovať na športové záležitosti. Miroslav Šatan, prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), zmenu zobral na vedomie. “Berieme na vedomie rozhodnutie IIHF v súčasnej situácii stiahnuť organizáciu majstrovstiev sveta 2021 z Bieloruska. Veríme, že IIHF robí všetko preto, aby sa svetový šampionát v tomto roku uskutočnil a v dohľadnej dobe sa nájde plnohodnotné náhradné riešenie,” povedal pre hockeyslovakia.sk

Rada IIHF musí po pondelňajšom rozhodnutí zvážiť aj postavenie Lotyšska ako spoluorganizátora MS. Vyhodnotí možnosť presunúť celé majstrovstvá do jedného dejiska, čo by výrazne uľahčilo organizáciu z pohľadu zdravotníckych a bezpečnostných otázok v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

V Rige nie je v súčasnosti druhá vyhovujúca aréna, v ktorej by sa mohlo hrať. Lotyšsko by k usporiadaniu celého turnaja údajne potrebovalo ďalších päť miliónov dolárov, ktoré nemá.

Nové dejisko

Prezident IIHF René Fasel sa už skôr vyjadril, že zvažuje presunutie šampionátu do inej krajiny. Federácia dostala oficiálnu ponuku od Dánska, ktoré chcelo zaskočiť ako organizátor či spoluorganizátor MS 2021. Podľa šéfa IIHF diskutovala aj so slovenskou stranou. SZĽH však minulý týždeň poprel, že by v tejto veci s IIHF rokoval.

V Dánsku a na Slovensku sa odohrali doteraz posledné dva turnaje majstrovstiev sveta. Na oboch výberu trénera Ramsayho chýbalo veľmi málo k postupu do štvrťfinále.

Výhoda domáceho prostredia?

Na Slovensku sa konal šampionát dvakrát. Premiéra v roku 2011 slovenskému All Stars výberu pod vedením Glena Hanlona a s kapitánom Pavlom Demitrom nevyšla. Hviezdami nabitý tím sa ani pred naplneným štadiónom Ondreja Nepelu nedostal na vyššie ako na desiate miesto.

Iný scenár sa písal v roku 2019. Základňou slovenského reprezentačného mužstva sa stali Košice. Zostava bola kombináciou mladíckej dravosti a skúsenosti hráčov z NHL. Slovensko hralo po rokoch hokej, na ktorý sa dalo pozerať. Najlepšia osmička Slovákom ušla o pár sekúnd v zápasoch proti Kanade a Nemecku.

Mužstvo zanechalo pozitívny dojem s prísľubom budúcnosti. V konečnom poradí obsadilo deviatu priečku.

MS 2018, Dánsko

O rok predtým, na MS 2018 v Dánsku, hralo Slovensko podobne sympatický hokej. V úvodnom zápase proti Čechom vyhrávalo deväť sekúnd pred koncom zápasu 2:1. Česi zásluhou Martina Nečasa vyrovnali a v nastavenom čase získali druhý bod za víťazstvo na svoju stranu po góle Jaškina. Slovensku ušlo štvrťfinále o jediný bod, obsadilo deviatu pozíciu. Zo štvrtého miesta postúpilo Švajčiarsko, ktoré prekvapujúco postúpilo až do finále, kde podľahlo Švédsku.

Slovensko sa malými krokmi približuje k najlepšej osmičke. V roku 2018 k tomu chýbalo deväť sekúnd, na šampionáte 2019 iba jedna. V aktuálnom roku by sa to v jednom z bývalých dejísk už mohlo podariť…

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.