Piatok, 24. máj 2024

Hviezdny obranca chlácholil spoluhráča, keď ho vykúpili v NHL zo zmluvy, o hodinu sám nahnevane zložil manažérovi telefón

Štefan Cebro Štefan Cebro 16.07.2021
SITA/AP Photo/Hannah Foslien, File

Prísny platový strop v NHL prináša mnoho príbehov. Niekto ho šikovne obíde, ako dvojnásobní víťazi Stanleyho pohára z Tampy, ktorým nehral v základnej časti najproduktívnejší hráč play-off Nikita Kučerov, čím ušetrili milióny, iní zas musia vykupovať hráčov spod zmlúv, keď chcú započať prestavbu.

K ráznemu kroku sa odhodlalo vedenie Minnesoty, ktoré vykúpilo rovno naraz dvoch tridsaťšesťročných veteránov. Predchádzala tomu kuriózna situácia. Generálny manažér Wild Bil Guerin volal najprv Sutterovi, ale ten mal vypnutý telefón, tak zavolal Parisemu a oznámil mu, že klub ho vykupuje zo zmluvy.

Našlo ho to nepripraveného

Tušil som, že sa niečo deje, ale podobná situácia vás vždy nájde nepripraveného,“ povedal pre The Athletic Parise, ktorý bol dlho tvárou celej organizácie. V klube zažil dve šesťdesiatbodové sezóny.  Jeho výkonnosť však išla prudko dole, keď mal v poslednom ročníku 18 bodov v 45 zápasoch a v klube dohrával len vo štvrtej formácii.

Chcelo to zmenu, nikdy som sa necítil nižšie vo svojej kariére ako vlani,“ priznal Američan. Parise hneď po správe od Guerina volal Ryanovi Suterovi. Ostrieľaný obranca mu chcel zlepšiť náladu a medzi rečou mu povedal, že aj jemu volal GM, ale nebol pri telefóne.

Ako spolu dohovorili, Guerin volal ešte raz a oznámil Suterovi, že Wild ho vykupujú z jeho posledných štyroch rokov v kontrakte. Beka situácia nahnevala a manažérovi zložil telefón. „Podobné hovory nie sú nikdy jednoduché, nikto ich nemá rád,“ uviedol funkcionár na tlačovej konferencii. 

Predsa len bol dlho lídrom Minnesoty, čo predviedol aj v americkej reprezentácii. Hráč z hokejového klanu hral na dvoch olympijských hrách (zo Soči má striebro) a na piatich svetových šampionátoch, naposledy na Slovensku 2019.

Aj ofenzívny obranca zažil prepad v ročníku. V 2019/2020 mal výborných 48 bodov v 69 zápasoch, ale poslednú sezónu klesol na 19 bodov v 56 dueloch.

Skončila sa jedna éra

U Wild tak skončila éra Suter – Parise. Obaja podpisovali pred deviatimi rokmi trinásťročné kontrakty v hodnote 98 miliónov dolárov. Podľa vývoja oboch zmlúv bolo pre klub výhodné ich vykúpiť teraz, v budúcnosti by sa to Minnesote neoplatilo.

Chceme sa ďalej vyvíjať, týmto krokom ušetríme peniaze a máme šancu ostať konkurencieschopní,“ vysvetlil Guerin. „Po čase si človek uvedomí, že nehral veľmi dobre, ale to, že vykúpili aj Ryana, ma veľmi prekvapilo. Stále to je zadák pre prvé dve obrany v každom jednom tíme,“ doplnil Parise.

Manažér necíti vinu

Necítim sa vôbec zle, obaja majú pred sebou ešte kariéru a pomôžu inému tímu,“ dodal Guerin. Wild mali predtým pod stropom 15,9 milióna dolárov, teraz majú 26,2 miliónov. Značnú časť peňazí zhltnú nové zmluvy pred Kirilla Kaprizova a Kevina Fialu. Najmä nováčik z Ruska je poriadne drahý. Podľa zámorských médií už odmietol zmluvu na osem rokov, podľa ktorej by zarobil v priemere 9 miliónov dolárov. Sám chce kratší kontrakt v hodnote desať až jedenásť miliónov na sezónu.

Pre Sutera s Parisem nastáva nová situácia, ale určite o nich bude záujem. Silné tímy môžu získať dobrých, skúsených hráčov za málo peňazí. Minimálne v podobe Sutera, ktorý vyzerá, že v NHL ešte nepovedal posledné slovo. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera