Štvrtok, 25. júl 2024

Idú si Česi pre zlato? Štyri dôvody, prečo to nemusia byť len ich typické reči

Filip Strela Filip Strela 19.05.2021
TASR/AP

Jdeme si pro placku! Medaile je naše! Slováci podle mně spadnou do Béčka… podobné výroky českých fanúšikov pred majstrovstvami sveta sú už dlho tradíciou.

Na medailu síce čakajú rovnako dlho ako Slovensko – od roku 2012 – medzičasom však trikrát postúpili do semifinále. Jediné medaily, ktoré získali, boli zemiakovej farby. Čakanie sa ale pokojne môže skončiť v Rige. Prinášame štyri hlavné dôvody, prečo môžu byť Česi majstri sveta.

Silný tím

Väčšina krajín zbiera ospravedlnenky ako triedna učiteľka po písomke, na ktorú „ochorelo“ 90% žiakov, ale česká dochádzka je pomerne vzorová. Žiadne „nemám zmluvu“, „chcem si oddýchnuť“, „pes mi zjedol hokejku“, tréner Filip Pešán môže postaviť takmer najsilnejší tím.

Čechom prišlo z NHL šesť hráčov, Slovákom až osem… zápasov, ale aj za tie vďaka, Marián Studenič. Ich hráči sú však trochu iné kalibre než Záhorácky ďábel z Ňú Džersí. V obrane sa môžu spoľahnúť na Filipa Hroneka, najproduktívnejšieho hráča mizerného Detroitu. V NHL strávil celý rok aj Libor Hájek z New Yorku Rangers, toho však fanúšikovia newyorského tímu zvykli posielať „back to Russia“.

Najväčšia sila českého tímu je v útoku. Dominik Kubalík si urobil meno už vlani, keď ako nováčik nastrieľal 30 gólov. Jakub Vrána našiel znova chuť lietať v Detroite, kam ho vymenili spolu s Richardom Pánikom. V Red Wings hral aj Filip Zadina, kolegu Hájeka doplnil Filip Chytil.

Jediný post, kde nemajú hráča z NHL, je bránka, ale aj v nej majú oporu. Jednotkou bude jeden z najlepších brankárov KHL a jej čerstvý víťaz, Šimon Hrubec. Ďalšími európskymi menami sú útočné stálice ako Jan Kovář či Lukáš Radil.

Absencia kvality favoritov a dobrý los

Počas normálne obsadených MS by bol tento český tím kandidát akurát na bramborovou placku, ale bublina, zvláštna situácia a neistota odradila väčšinu špičkových hráčov. Hlavnými súpermi na vysoké umiestnenie v ťažšej skupine sú Rusi, Švédi Švajčiari.

Rusko má jednu z najlepších obrán na šampionáte s päticou hráčov z NHL, inde to však nie je žiadna sláva. Na Rusov navyše vedia Česi zahrať. Švédsky výber tiež nie je nič extra, hoci ich „nič extra“ = „aspoň semifinále“. Švajčiari vyzerajú nebezpečne a pomôže im kapitán Nico Hischier a Timo Meier, ale kvalitatívne sú na tom všetky tímy viac-menej podobne.

V prípade postupu čaká Česko vo štvrťfinále pravdepodobne Kanada, USA, Fínsko alebo Nemecko. Prvé tri tímy berú na MS naozaj neznámych hráčov, zámorské najmä mladých nováčikov. Semifinále nie je pre Čechov nereálne – a potom je už len krůček k medaile.

Fyzická hra

Play-off je iná súťaž… áno, a ideme aj od zápasu k zápasu. Klasické klišé však dáva istý zmysel, úroveň hry a intenzita je naozaj vo vyraďovačke neporovnateľne vyššia. Zopár incidentov sme videli aj v Tipos extralige. Na ostré zápasy play-off je stále potrebné mať tvrdých, fyzických a skúsených hráčov, čo Česi jednoznačne spĺňajú. V útoku nechýbajú siloví útočníci, v obrane má väčšina hráčov aspoň 90 kíl. Jeden z najmenších je Filip Hronek, ktorý sa vie o seba postarať.

Ukážku sme videli už v prípravnom dvojzápase v Prahe. Či už let Daniila Fominycha (nie Fominykha) na mantinel, ktorý ale „určitě nebyl faul“, že pán spolukomentátor ČT, prepnutú pomstu Davida Tomáška, alebo premotivovaného Libora Šuláka, ktorý si proti 17-ročnému Jurajovi Slafkovskému dokazoval, aký je ťažký frajer so 6 zápasmi v NHL. Hodil by sa nám Pavol Regenda, ktorý si zápas s Rakúskom na chvíľu pomýlil s diskotékou na Šírave.

Mentalita

Prehnané sebavedomie a zväzujúce ambície môžu skôr uškodiť. Český tím však za favorita okrem krajín, ktorých premiér je Slovák, nikto nevidí, čo môže byť jeho výhodou. Ak je do istej miery nenápadný outsider zároveň správne namotivovaný, môže to dotiahnuť ďaleko. Nesmie si však uletieť po pár vydarených výsledkoch.

České médiá už klasicky prichádzajú s kvetnatými klišé a prehnanými výrazmi: Držte si klobouky, bude to jízda! Jak tenhle útok může dobýt MS! Národní tím připravuje těžkotonážní zbraň, s níž míní dočasně anektovat území lotyšské Rigy! Človek by si pomyslel, že číta regionálny denník, alebo ešte horšie, pseudoweby, čo označujú Mareka Slováka za „strateného syna Košíc“. Kto vie, možno však budú mať nakoniec naši českí bratři pravdu. Uvidíme o pár týždňov.

Bonus: Každoročnou zábavou je poskladať z českých priezvisk najvtipnejšiu vetu. Tento rok nie je zloženie tak legendárne ako Mojžíš Tenkrát Nakládal Čáslava, Kašpar Koukal (MS 2012) alebo Šťastný Francouz Chytil Horák, Nečas Kousal (MS 2018), ale máme zopár dobrých kandidátov: Jakub Flek, David Sklenička, Jiří Sekáč, Lukáš Radil alebo Filip Chytil.Ako by ste zložili najvtipnejší český tím vy?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera