Štvrtok, 23. máj 2024

Javorové listy, fínsky strelec aj nemecký obranca červených krídel. Februárová forma ešte v NHL leto nerobí, ale…

Jakub Halák Jakub Halák 03.03.2022
SITA/(AP Photo/Paul Sancya

Dnešok venujem forme. Forma je neskutočne dôležitá. Mužstvo môže byť vynikajúco poskladané, ale pokiaľ nemá formu, je to na nič. Špeciálne, keď tím bojuje o posledné miesta v play-off. Takisto správna fazóna jednotlivcov veľmi pomáha celkovej pohode v klube.

Práve na tieto ukazovatele sa zameriam a budem hodnotiť výkony od začiatku februára 2022.

Tímy

Pri tímoch je nutné pozerať na percentuálny zisk bodov. Bolo by ľahké pozerať iba na zisk bodov v danom časovom období, ale variabilita počtu zápasov je od 7 do 13 a to je príliš veľký rozdiel.

Na prvých 6. priečkach (získali viac ako 70% bodov, ktoré mohli) sa nachádzajú malé, stredné a veľké prekvapenia. Neprekvapivo je tam Tampa Bay Lightning a Colorado Avalanche. Stredné alebo lepšie povedané mierne prekvapenie je Calgary Flames (jediný nad 90% získaných bodov) a St. Louis Blues. Všeobecne majú Blues a Flames zatiaľ veľmi dobré sezóny. Veľkými prekvapeniami sú výsledky posledného mesiaca pre Los Angeles Kings a Columbus Blue Jackets. Oba tímy získali počet bodov na úrovni 72,7 až 75 % bodov. LA to môže dostať až do playoff, pri Blue Jackets je bodový rozdiel na prvú 8 z úvodu sezóny ešte prekážkou.

Z konca tohto rebríčka treba vypichnúť 3 kluby západnej konferencie. Po výbornom štarte do sezóny sa momentálne trápia Anaheim Ducks a Nashville Predators (37,5 %). Ešte horšie je na tom Minnesota Wild s 36,4 %. Treba dodať, že kým Anaheim a Nashville hrali 8 zápasov, pri Minnesote je to až 11 zápasov.  

Brankári

Prvý mi pri prehliadaní štatistík vyskočil Jacob Markstrom. Brankár Calgary vyhral suverénne najviac zápasov, 9. S percentuálnou úspešnosťou nad 93 % a priemerom pod dva góly na zápas je jeden z dôkazov prečo sú Flames tam, kde sú. Počas tohto obdobia má však aj jednu škvrnu. 24. február a zápas s Vancouverom. Calgary prehralo potupne 0:6 a Markstrom striedal.

Druhým, ktorého by som rád menoval je Swayman. Brankár Bostonu naskočil do 7 zápasov. Po prehre s Pittsburghom 8. februára went full Hašek. Odvtedy má bilanciu 5-0-1, 0.82 gólu na zápas a 97.1 % úspešnosť zásahov.

Obrancovia – Seider a Dobson

Čo by to bol za rebríček bez Calea Makara. Podľa zápisu obranca Colorada má od začiatku februára 14 asistencií. Najviac zo všetkých hráčov v lige. Škoda, že nedal žiaden gól. 40-gólovú sezónu už asi nebude mať.

Skutočné bodové hody má Noah Dobson z New Yorku Islanders. 10 bodov v 13-tich zápasoch je na defenzívny tím ostrovanov skutočne výkon. Navyše Noah mal predtým za 35 zápasov 16 bodov. Čiže minimálne bodovo mu to sype. Kiež by to takto išlo aj celému družstvu.

Moritz Seider má neskutočnú nováčikovskú sezónu. Od februára má v 8. zápasoch až 11 bodov. To je 1.38 bodu na zápas. Suverénne najviac zo všetkých obrancov v lige (teda ak mi čitateľ odpustí Austina Stranda z LA, ktorý hral jeden zápas). Seider má už teraz 40 bodov. Len tak ďalej, a poď zlomiť nejaký ten rekord. P.S.: Lidstrom mal v prvej sezóne 60, Makar 50, Orr 41.

Útočníci – Javorové listy a Laine

To, že zbierajú túto sezónu body Huberdeau, McDavid a Draisaitl je samozrejmosťou. Posledný mesiac sa rozhodli do naháňačky zapojiť dva javorovom nadopované listy. Mitch Marner a Auston Matthews idú svoje. Špeciálne Mitch Marner, ktorý má za toto časové obdobie až 23 bodov! V divokom zápase s Detroitom mal až 6 bodov. Matthews zaostáva o 4 body, čo je tiež pecka.

Rovnako 19 bodov má aj Elias Lindholm z Calgary. Ten je kúsok od svojej najlepšej sezóny, zrejme močí hokejky v pravom švédskom kotbulare, ktorý pripravil sám Bjorn Frantzen (keby ste nevedeli, je to jeden trojhviezdičkový michelinský kuchár).

Svoju povesť začína zlepšovať Patrik Laine. 11 zápasov, 10 gólov, konečne strelec, ktorého Columbus potrebuje ako soľ. K tým gólom pridal ešte sedem asistencií. Možno naozaj tomu chlapcovi stačí dávať kontrakt iba na rok a bude sa venovať hokeju.

Prelomová sezóna, jeho tretia, čaká Jacka Hughesa. Za sedem zápasov stihol 13 bodov. To je v priemere bodov na zápas miesto hneď za Marnerom. Teda miesto, kam podľa draftových predpokladov Hughes určite patrí. Len tak ďalej. New Jersey by mohlo byť čoskoro poriadne silné.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera