Sobota, 18. máj 2024

Je vypadnutie Tampy najväčšia anomália za 100 rokov? Kvôli tomuto milujeme NHL

Martin Petro Martin Petro 17.04.2019
SITA/AP Photo

Iba raz za 100 rokov sa stalo, že by niekto v NHL dominoval viac ako tento rok Tampa Bay. Tá vyhrala základnú časť s náskokom 21 bodov. To je ako získať na TdF zelené tričko už v desiatej etape. Ako vyhrať olympijskú švorstovku o kolečko. Ako 95 percent v prvom kole prezidentských volieb pri 49-percentnej účasti. Alebo ako opraviť strechu Notre Dame týždeň pred kolaudáciou. Prosto výkon výkonov.

Goliáš z Tampy vs Dávid z Columbusu

Tampa dala o sto gólov viac ako dostala. Nikita Kučerov, najlepší hráč tohto mužstva hviezd, pozbieral 128 kanadských bodov. Viac mal naposledy iba Mario Lemieux v roku 1996, ale to ešte hrával Gretzky, ktorý má dnes už 58 rokov (áno, už). Skrátka a dobre, v Tampe hrali vlastnú ligu a nikto na nich nemal. Boli taký poctivý Kočner. Alebo lepšie povedané: biblický Goliáš.

V playoff sa proti nim postavil Columbus, ktorý po nemastnej neslanej sezóne postúpil až v predposlednom, 81. zápase, a bol vlastne rád aj za to, lebo je to Columbus, ktorý v histórií klubu nikdy nevyhral sériu playoff. Fanúšikovia boli zvyknutí na to, že sú do počtu a ani im to veľmi nevadilo, lebo sú z Ohia. Samo by určite napísal, že Columbus je vlastne taký americký Poprad, ale týmto urážam dokonca aj Kamzíkov.

Okrem toho má hokejový Columbus čudné priezvisko – Blue Jackets, čiže modrokabátnici. V súťaži, kde hrajú napríklad Medvede, Plamene, Hviezdy, Blesky, Jastraby, Lavíny, Zlatí rytieri, Žraloci, je to asi najmenej hrôzu naháňajúca prezývka. S takou sa vyhrávať nedá. Aby toho nebolo málo, trénuje ich John Tortorella, ktorého nikto nemá rád, takže ani keby ste im fandiť chceli, nemôžete.

Pred touto sériou sa nehovorilo o tom, čo musia v Columbuse urobiť, aby postúpili, ale čo musia urobiť, aby nedopadli ako Béla naposledy a uhrali aspoň zápas. Keď ich Tampa v prvej tretine prvého zápasu prevalcovala 3:0, zdalo sa, že si Goliáš urobí z Dávida nátierku. Ibaže toto je NHL, kde nikto nič negarantuje.

Mimochodom, iba taká rýchla vsuvka: najhoršia šnúra, akú mala Tampa v základnej časti, boli DVE prehry po sebe. Toto sa im stalo iba 2x za CE-LÚ SE-ZÓ-NU. V novembri a februári. Ich posledná reakcia na takúto „krízu“? Desať výhier po sebe. Tomu vravím konzistencia.

Otočka, z ktorej sa nespamätali

Vráťme sa na Floridu, do onoho prvého zápasu a k vedeniu 3:0. Od ďalšej tretiny prišla séria siedmich gólov Columbusu. Alebo inak. Z ďalších 18 gólov, ktoré v tejto sérií padli, dala Tampa tri. Dostala pätnásť. Modré kabáty vyhrali vonku 4:3 a 5:1, potom doma v Ohiu, nech už to je kdekoľvek, 3:1 a 7:3. Na zápasy teda hladko 4:0. Kurz na tento priebeh bol najvyšší zo všetkých 256 scenárov, ktoré boli v prvom kole na všetky série vypísané.

Občas má aj Biblia právo nemýliť sa. Dávid nielenže Goliáša zbil, on ho rovno vypitval a ani sa pritom neušpinil. Bola to asi rovnaká pravdepodobnosť, ako keď dáte batoľaťu detskú výživu a bielu košeľu a decko skončí bez jediného fľaku. Columbus ukázal dokonalé stolovanie.

Čerešnička na torte. Nikita Kučerov nazbieral za celú sériu dva body za dve asistencie. Traja najlepší útočníci Tampy mali v tabuľke pravdy dokopy -17. Najproduktívnejší hráč mužstva bol Erik Černák. 

Čo by to bol za silný príbeh bez poriadneho pátosu na záver. Toto nebolo iba o kráse a nevyspytateľnosti NHL, či športu samotného. Toto je ulica, toto je život. Bol to smutný príbeh pre Blesky, no neskutočne inšpiratívny pre všetkých, ktorých niekedy vopred odpísali.

Ak vám bude niekto najbližšie tvrdiť, že niečo nedokážte, ukážte im viete čo. Modrý kabát.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera