Nedeľa, 26. máj 2024

Jeden graf za všetky. Slováci strelili toľko gólov, ako nikdy

SITA

Dobre, dobre, možno nie “nikdy”. Ale celkom určite odkedy sa na majstrovstvách sveta hrá aktuálnym systémom, Slovensko nikdy viac gólov nestrelilo.

Najviac gólov v skupinách so 7 zápasmi

IIHF prvýkrát predstavila nový herný systém pred ôsmimi rokmi. Na severe Európy sme ho hneď využili. Pod vedením trénera Vladimíra Vujtka a kapitána Miroslava Šatana priniesli domov nečakané striebro.

Zároveň strelili najviac gólov za prvých sedem rokov systému so siedmimi garantovanými zápasmi v základnej skupine. Priemerne tri na zápas, duely vo štvrťfinále, semifinále a finále v tabuľke nie sú.

Tréner Vujtek je zodpovedný za prvé štyri zápisy na grafe. Pri reprezentácii končil v roku 2015 na turnaji v Ostrave (a Prahe, kam sme sa neprestrieľali).

Klesajúci potenciál

Pod Vujtekom Slovensko strelilo priemerne 18,75 gólu na turnaj. Priemerne 2,67 na jeden zápas. Po Čechovi prebral reprezentáciu Zdeno Cíger.

S ofenzívnym potenciálom národného tímu to šlo dole vodou. Ako povedal v Kolíne po druhých MS, na ktorých stál za lavičkou, jeden rok bojkotujeme, druhý sabotujeme, čo máme robiť?

Ramsay otočil čiaru na grafe

Pred rokom v Kodani mohlo Slovensko hrať pod novým trénerom bez stresu. Ako organizátor najbližšieho turnaja vypadnúť nemohlo. Síce sme základnej skupiny nepostúpili, strelili sme aspoň najviac gólov od roku 2014.

V prvých šiestich zápasoch v Košiciach už dalo Slovensko 26 gólov. Viac, ako štyri na zápas (4,33). Trikrát päť, alebo viac (Kanada, Francúzsko, Británia), silnej Amerike presne štyri.

Ak proti Dánom – bez ohľadu na dôležitosť zápasu – potvrdí trend, dosiahne na 30 gólov. Toľko pred turnajom netipovali ani romantickí snílkovia.

Góly nie sú všetko

Samozrejme, góly nie sú všetko. Oveľa inak by sa všetko hodnotilo, keby sme aspoň jeden z dvoch, ktoré strelili súperi na konci zápasov v Steel Aréne, nedostali.

Herný prejav a schopnosť znova po rokoch páliť ostrými sú ale najviditeľnejšími výsledkami práce Craiga Ramsayho a Miroslava Šatana.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera