Piatok, 28. jún 2024

Jedna celá päťka aj s brankárom hrá proti bývalým. V playoff NHL sa srdcia zlomia ešte raz

Jakub Halák Jakub Halák 21.05.2022
Foto: SITA/THE CANADIAN PRESS/Jeff McIntosh

Druhé kolo playoff NHL rozhodne, kto bude sezónu považovať za úspech a kto nie. Nie je v ňom tím, ktorý by mal druhé kolo ako strop svojich ambícii. Cinderella story sa nekoná.

Vzhľadom na fakt, že v posledných rokoch hráči rotujú medzi klubmi o niečo výraznejšie, môže nastať situácia, kedy hrajú proti bývalému klubu. Ako všetci vieme, stretnutia s ex bývajú ešte čudnejšie, ako dať si šalát v McDonalde. Našiel som hneď šesť takých prípadov v štyroch sériach druhého kola. 

Dokonca by sa z nich dala poskladať jedna celá päťka aj s brankárom. V playoff o Stanley cup sa tak možno niektoré srdcia zlomia ešte raz.

Mike Smith

Kanadský brankár chytal prvý zápas play-off až ako 28-ročný. Momentálne 40-ročný hokejista preskákal cez päť klubov a v playoff odchytal iba 37 zápasov. Len o 36 viac, ako odohral ešte na starom zimnom štadióne v Bratislave proti Slovanu.

Zaujímavosťou je, že by som o ňom písal aj keby postúpil Dallas. V Calgary si odkrútil dve sezóny a jedno playoff. Potom sa presunul do Edmontonu, kde zakúsil nadstavbu hneď trikrát v troch sezónach. Paradoxne až v tretej sezóna konečne nejaký zápas aj vyhral. Na brankára nič moc bilancia. Mike Smith pôsobí aj v tomto playoff akýmsi bipolárnym dojmom. Jeden zápas minela na úrovni gramatiky dezoláta, potom vychytá shotout v zápase číslo 7 proti Kings.

Sériu proti Flames začal opäť nevýrazne: 70% úspešnosť zásahov, tri góly za 6:05 minúty a striedanie Koskinenom hovoria jasnou rečou. V druhom zápase sa polepšil na 92,5% a k výhre prispel aj jednou asistenciou.

A a druhej strane barikády…   

Milan Lucic

Tam sa nachádza Milan Lucic. Ten zažil jednoznačne svoje najlepšie časy v Bostone, kde dokonca vyhral Stanley Cup. Po ročnej anabáze v Los Angeles podpísal dlhodobý kontrakt v Edmontone. Pri Oilers veci nešli podľa predpokladov (alebo išli – uhol pohľadu) a bol vymenený za Jamesa Neala do Calgary. Teraz má Lucic preposledný rok kotraktu a hrá na svoje pomery obstojne. Tréner Calgary mu našiel správnu úlohu, využiť svoje proporcie nie na body, ale demotiváciu súpera.

Proti Edmontonu, v bitke o Albertu, čakám od neho poriadny hit alebo bitku. Ako adepta by som videl Evandera Kanea. Toho už začína spracovávať Matthew Tkachuk.

Brandon Saad

Keď sa hovorilo o Lucicovi ako o držiteľovi Stanely Cupu, Brandon Saad by musel byť v tejto kolónke dvakrát. 29-ročný tvrdo pracujúci krídelník patril k dynastii Blackhawks. Playoff hral z 11 sezón až osemkrát. Najbližšie už odohrá svoj stý zápas v nadstavbe. Celkom impozantné. V playoff má viac štartov trinásť hráčov, v St. Louis (kde momentálne hráva) iba Perron. Keby zostal po sezóne v Colorade, bol by najskúsenejší hráč v playoff toho tímu. U oboch hrá alebo hral iba jeden rok, čiže nejaké extra väzby nemá.

Brandon ostáva hráčom do druhého alebo tretieho útoku, ktorý vždy môže prekvapiť nejakým dôležitým gólom.   

Brady Skjei

Obranca New York Rangers, už bývalý, menil dres v roku 2020 a sťahoval sa do Caroliny za výber v drafte, z ktorého si Rangers vybrali iného obrancu. V podstate to teda bol trejd obranca-obranca. Brady Skjei ostal v drese Canes doteraz a tak si musí teraz merať sily so svojimi bývalými spoluhráčmi.

Za necelých päť sezón si v drese Rangers urobil dostatok kamarátov. Na rozdiel od…

Tony DeAngelo

Narozdiel od Tonyho DeAngela. Ten odišiel, alebo lepšie povedané bol odídený, vďaka svojej prirodzenej charizme. Jednoducho jedného krásneho dňa spravil jednu krásne laxnú prihrávku v predĺžení a Rangers ešte krajšie prehrali. V šatni potom využil čas na jeden nádherný rozhovor s brankárom Georgievom, pričom to vôbec nebolo rasisticky orientované.

Tonyho si pred sezónou vzala Carolina, lebo tam nemá dôvod na rasizmus (v štáte žije 22% černochov a v tíme hrá potomok Indiánov). DeAngelo ale túto sezónu hrá hokej a nerobí prúsery. Uvidíme ako to bude sedieť proti bývalému tímu, kde má určite podlžnosti a trash talk pôjde v plno prúde. Ide o pohár a psychologické hry sú toho súčasťou.

V druhom zápase vyťal jednu dvojminútovú sekeru, ale svoj tím nepoškodil. Carolina vyhráva 2:0 a hokej sa sťahuje do Madison Square Garden.

Carter Verhaeghe

Carter putoval najprv z Toronta do Islanders, potom z Islanders do Tampy. NHL zažil až v Tampe, kde hneď v prvej sezóne vyhral Stanley Cup. Nakoniec skončil medzi Panthers, kde sa mu podarilo naplno preraziť. Sezónu mal neskutočnú a prvé kolo playoff ešte lepšie. Tampa Bay ale nie je Washington.

K dvanástim bodom v šiestich zápasoch prvého kola zatiaľ žiaden nepridal. Možo sa ale čoskoro všetko otočí.  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera