Pondelok, 22. apríl 2024

Jednotka, alebo dvojka? Kto z najlepších dvojíc posledných desiatich draftov sa v NHL lepšie usadil?

Jakub Halák Jakub Halák 20.02.2022
FOTO: SITA/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Byť draftovou jednotkou je samozrejme veľká pocta. Je s tým aj spojený veľký tlak a očakávania. Byť draftovou dvojkou je možno menší tlak a očakávania, ale nie o veľa. Napríklad počet Slovákov, ktorí boli v prvej dvojke akéhokoľvek draftu je presne nula. I keď pri pohľade na Juraja Slafkovského a jeho výkony na olympiáde, sa to môže tento rok zmeniť. Môj názor je, že dôležitá bude adaptácia v lige a nie číslo na drafte.

Pozrel som sa ako na tom sú prvé dvojice na draftoch za posledných 10 rokov. Samozrejme v období 2011-2020, keďže v NHL si posledná dvojica zatiaľ neodkrútila ani minútu. Každá dvojica bude predstavovať jeden mikrosúboj, kde sa porovnajú štatistiky, úspechy a podobne.

Rok 2020 – Alexis Lafreniere vs. Quinton Byfield

Posledná draftová dvojica má logicky najmenej odohratých zápasov. Obaja ešte potrebujú nejaký čas na adaptáciu v lige. Lafreniere má výhodu, keďže Byfield už stihol prekonať zlomeninu nohy. Kým Ranges s Lafrenierom zvolili okamžitý vstup do ligy, Kings s Byfieldom to robili postupne. Obaja však zatiaľ zostávajú v tieni Tima Stutzleho, draftovej trojky. Iba čas ukáže, či budú mať dlhé kariéry, stanú sa hviezdami a budú hrať v lige prím. Zatiaľ to tak nevyzerá.

Verdikt: Súboj vyhráva Lafreniere, ale Byfield pri plnom zdraví môže situáciu v budúcnosti otočiť.

Rok 2019 – Jack Hughes vs. Kaapo Kakko

Jack patriaci New Jersey Devils je momentálne jeden z ťahúňov družstva. Je jediný, ktorý má priemer bod na zápas, i keď odohral o trochu zápasov menej. Kaapo Kakko iba potvrdzuje, že výber jednotky putoval na správne miesto. Je zaujímavé, že Rangers mali v poslednej dobe možnosť získať dvoch kvalitných hráčov a ich franšízu namiesto toho ťahajú starší hráči.

Verdikt: Víťaz je Hughes, Kakko je zatiaľ sklamaním.

Rok 2018 – Rasmus Dahlin vs. Andrei Svechnikov

Konečne súboj dvoch kvalitných výberov. Vzhľadom na fakt, že jednotka je obranca a dvojka útočník. Zápasov odohrali takmer rovnako a musím povedať, že oba tímy si vybrali vynikajúco. Buffalo získalo pilier obrany a môže sa konečne pokúsiť postaviť konkurencieschopný tím. Carolina získala veľmi kvalitné krídlo, ktoré sa nebojí zakončovať ani efektnými spôsobmi.

Verdikt: Remíza, obaja sú budúce hviezdy na svojich pozíciach.

Rok 2017 – Nico Hischier vs. Nolan Patrick

Hischier je kapitánom talentovaných Devils a mal by byť (spolu s Hughesom) symbolom prestavby družstva. Momentálne sa od neho dá očakávať každý rok minimálne 50-bodová sezóna, čo je slušný prídel. Patrick je jeden z výberov, ktoré sa trápia herne aj zdravotne. Vo Flyers nenaplnil očakávania, navyše jeden ročník vynechal kvôli migrénam. Vo Vegas to tiež nie je žiadna sláva a v nabitom kádri môže mať časom problém nájsť miesto v zostave.

Verdikt: Hischier, viac netreba.

Rok 2016 – Auston Matthews vs. Patrik Laine

Američan Matthews jasne dokazuje, že jednotka išla na správne miesto. Dokonca už stihol vyhrať Maurice Richard Trophy. S pohárom to bude ťažšie lebo hrá v Toronte, ale inak má produktívnu kariéru. Na druhej strane stojí Laine, ktorý nápadne pripomínal strelou z okolia ľavého kruhu Ovechkina. V NHL ale iba jeden veľmi produktívny mesiac. Je to viac o trucovitosti, vyžiadanej výmene do Columbusu. V tejto sezóne sa zrejme rozhodne, či z neho bude hviezda alebo večný talent. Zatiaľ to vyzerá na hviezdu. Keby som hodnotil ten draft celkovo, bol by pred Lainem Matthew Tkachuk i Charlie McAvoy.

Verdikt: Matthews jasne dominuje, kým Laine sa hľadá.

Rok 2015 – Connor McDavid vs. Jack Eichel

V Buffale diváci na jar 2015 tlieskali, keď domáci prehrali. Chceli výber v prvom kole draftu, lebo cítili, že prichádza generačný talent. Mali pravdu, ale šancu im vyfúkol Edmonton. McDavid exceluje a je najväčšou hviezdou ligy, pričom už po menej ako 500 zápasoch v lige je v top 300 historického rebríčka bodovania. Sabres získali Eichela a napriek jeho výkonom nedokázali nič. Vrátane udržania Eichela v mužstve.

Verdikt: Connor McDavid nemá konkurenciu. Možno ani v tomto rebríčku.

Rok 2014 – Aaron Ekblad vs. Sam Reinhart

Ekblad bol častokrát kritizovaný, i keď sa jeho hra páči. Florida urobila dobre, útočníkov mala už vtedy dvoch s dostatočnou výkonnosťou. Systematická práca ich manažmentu dostala Panterov medzi najlepšie družstvá súčasnej sezóny. Husárskym kúskom stále ostáva fakt, že aj Sam Reinhart zakotvil v Miami. Všetka česť schopnostiam Sabres. Pustiť konštantne 20-gólového strelca v ich drese je veľký úspech. Sam na Floride pocítil aké to je hrať v kompaktnom tíme, kde každý chvíľku ťahá pílku.

Verdikt: Viac si cením Reinharta.

Rok 2013 – Nathan MacKinnon vs. Aleksander Barkov

MacKinnon aj Barkov sú opory. Takto vyrovnaná dvojica na drafte sa len tak nevidí. Bolo by úžasné, keby sa po deviatich rokoch stretli proti sebe vo finále Stanley Cupu. Lebo Florida vs Colorado je finále, ktoré sa tento rok môže stať.

Verdikt: Opäť remíza, obaja sú ťahúni svojich celkov.

Rok 2012 – Nail Yakupov vs. Ryan Murray

Edmonton vtedy mal svoju tretiu jednotku v rade a tento výber bol suverénne najhorší. Yakupov je jediný na zozname, ktorý už nehrá v NHL. Brian Burke dokonca povedal, že rozhovor s ním bol najhorší, aký kedy mal a po ňom ho mal chuť zbiť. Nail sa toho držal a v NHL neoslnil. Ryan Murray tiež nie je hviezdou. Je to skôr skúsený obranca, ktorý momentálne pôsobí v Colorade. Draft podľa jednotky a dvojky vyzerá ako slabší ročník. Ale treba povedať že od 5. miesta sa vyskytli viaceré zaujímavé mená, napríklad Morgan Rielly, Hampus Lindholm, Matt Dumba, Filip Forsberg, Tomáš Hertl alebo Andrei Vasilevsky.

Verdikt: Murray je víťazom, Yakupov je najväčší flop od Patrika Štefana.

Rok 2011 – Ryan Nugent-Hopkins vs. Gabriel Landeskog

Ryan má solídnu kariéru v Edmontone, kde je od roku 2015 zatienený McDavidom a neskôr i Draisaitlom. Nevadí mu to a stále je Oilers verný. Zaznamenal aj 60-bodovú sezónu, dvakrát. Na druhej strane Landeskog je od svojej druhej sezóny kapitánom Colorada. Zaslúžene. A dokonca dokázal mať aj jednu 70-bodovú sezónu.

Verdikt: Landeskog. Landeskog!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera