Utorok, 27. február 2024

Kapitán Edmontonu zbiera body ako Gretzky. Od čias Jágra s Lemieuxom nikto nedal stovku tak rýchlo

FOTO TASR/AP

Len 53 zápasov skrátenej sezóny NHL stačilo, aby kapitán Edmontonu Oilers Connor McDavid zapísal do štatistík sto bodov kanadských. V noci v zápase proti Vancouveru písali jeho meno pri každom góle Oilers. Pri výhre 4:3 jeden strelil a na tri prihral. V poslednom čase bol v zápise takmer pri každom góle svojho tímu.

Rýchlejšie k stovke prišli len v sezóne 1995/96 hviezdy Pittsburghu Jaromír Jágr (52 zápasov) a Mário Lemieux (38), píše v článku NHL.com

Deviaty v histórii

Namiesto tradičných 82 zápasov je covidová sezóna NHL skrátená na 56, kluby navyše hrajú zápasy len v rámci svojich divízií. Kanadské všetky spolu v Kanade, ani to ale neznižuje historický zápis McDavida.

K stovke sa prepracoval strelením 32 gólov a 68 asistenciami.

Stále len 24-ročný hráč hrá v najlepšej lige na svete šiestu sezónu, v 404 zápasoch základnej časti získal 569 bodov (194+375). Pre porovnanie, Tomáš Tatar a Richard Pánik, dvaja najepší slovenskí útočníci v lige v posledných rokoch získali spolu 571 bodov a potrebovali na to 1 172 zápasov.

V playoff hral Connor McDavid zatiaľ len sedemnásť zápasov a dosiahol v nich o bod viac. Edmonton je aktuálne v Scotia North divízii druhý s istým postupom do turnaja o Stanley Cup. V prvom kole sa stretnú hráči zo západu Kanady s jedným z dvojice Montreal Canadiens, alebo Winnipeg Jets.

Posledných desať zápasov na úrovni Gretzkeho

Štatistiky kanadského útočníka sú neuveriteľné. Už dnes má štvrtý najvyšší bodový priemer (z hráčov, ktorí odohrali aspoň stovku zápasov). Za nedostižným Gretzkym (1,91 bodu na zápas) je Mario Lemieux s 1,88 a Mike Bossy s 1,50 bodu na každý odohraný zápas v NHL. McDavid má zatiaľ 1,41 bodu na duel.

V aktuálnej sezóne eviduje Connor rovnaké čislo, ako má Lemieux a posledných desať zápasov zbieral body ako Wayne Gretzky na vrchole kariéry. “Je to pôsobivé,” povedal po nočnom zápase spoluhráč z Edmontonu Leon Draisaitl. “Moja angličtina nie je dosť dobrá, aby som našiel vhodnejšie slová,” dodal.

Spolu ich získal 29, takmer tri v každom zápase.

Neskutočný borec.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera