Piatok, 17. máj 2024

Kari Jalonen preberá českú reprezentáciu. Fínovi bude asistovať bývalý hráč NHL, ktorý nikdy netrénoval

Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Po hokejovom fiasku na zimných olympijských hrách v Pekingu skončil na lavičke českého tímu Filip Pešán. Inšpiráciu hľadali naši bývalí súrodenci na Slovensku, inšpirovali sa prácou a výsledkami Craiga Ramsayho. Najmä olympijským bronzom z Číny.

O angažovaní Kariho Jalonena, ktorý v minulosti doviedol HC Lev Praha do finále KHL, sa hovorilo už dlhšie. Na pozíciu asistentov vedenie počítalo s Milošom Hořavom a Pavlom Grossom. Po boku šesťdesiatdvaročného Fína sa nakoniec predstaví dvojica Libor Zábranský a Martin Erat.

Stávka na štyridsaťročného, trénersky neskúseného bývalého útočníka NHL a národného tímu, je pre mnohých expertov prekvapením.

Bez trénerských skúsenosti do nároďáku

Martin Erat strávil v NHL dlhých trinásť sezón, väčšinu v klube Nashville Predators, kde jednu dobu nosil aj asistentské Áčko. S reprezentáciou oslavoval zlato na svetovom šampionáte do 20 rokov a má bronzovú medailu zo zimných olympijských hier v Turíne 2006. Kariéru ukončil v Brne pred dvoma rokmi a trénerská prax mu chýba.

Vymenovanie Erata ma prekvapuje, je to úplná novinka. Samozrejme bol to výborný hráč, ale trénerské skúsenosti nemá. Takýto skok nebýva zvykom. Trénerom u reprezentácie vždy býval niekto skúsenejší, kto už niečo dokázal. Toto sú nové trendy, proste si musíme na takéto novinky zvyknúť,“ povedal pre idnes.cz Vladimír Vůjtek, ktorý doviedol slovenskú reprezentáciu k poslednej medaile z majstrovstiev sveta v roku 2012.

Spojka z Brna

Libor Zábranský bol tým, kto mal zastrešiť výber realizačného tímu. Tréner Sparty Praha Miloš Hořava ponuku odmietol a tak sa do pozície asistenta nominoval sám. K sebe si prizval práve Martin Erata. „Kari Jalonen s tým súhlasil a som rád, že to dopadlo takto,“ vysvetlil svoje rozhodnutie štyridsaťosemročný rodák z Brna.

O jeho angažovaní sa hovorilo dlho, majiteľ Kométy Brno sa mal stať trénerom keď nastane správny čas. „Uvidíme ako bude zvládať kombináciu národného tímu s Brnom. Ako asistent neponesie najväčšiu ťarchu zodpovednosti,“ uviedol na adresu druhého asistenta Josef Jandáč, ktorý viedol české hokejové mužstvo v sezónach 2016-2018.

Zábranský a Erat sa z Brna veľmi dobre poznajú. Spoločne vybojovali pre mesto dva tituly. „Má veľký cit pre špeciálne formácie. Snáď sa tomu nikto nebude smiať, ale vie ako presilovú hru nakrokovať. Nakrokuje ju na pol metra. Keď mu teraz dáme špeciálne formácie, je to najlepšie z českej strany, čo môže pre nás urobiť,“ bráni svojho kolegu Zábranský, ktorý vyhodnotil, že Erat bude v budúcnosti špičkovým trénerom.

Teraz sa chce majiteľ Komety sústrediť na zisk titulu v playoff českej ligy. Ako asistent trénera po boku Kariho Jalonena bude pôsobiť na českej lavičke až do domácich majstrovstiev sveta 2024 v Prahe a Ostrave.

Málo času

Prvou veľkou akciou novej českej lavičky budú blížiace sa majstrovstvá sveta vo fínskych mestách Helsinki a Tampere, ktoré odštartujú za dva mesiace. Veľa času realizačný tím nemá. Podľa Vladimíra Vůjtka by to nemal byť veľký problém.

Zmena sa môže prejaviť okamžite. Pred majstrovstvami sveta máte prípravu skoro šesť týždňov, skladá sa úplne nové mužstvo oproti tomu, ktoré hrá v priebehu sezóny. Je to otázka nastavenia mužstva, nastavenia taktiky, štýlu hry a prostredia,“ vysvetľuje.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera