Pondelok, 15. apríl 2024

Každou výhrou sme bližšie k štvrťfinále, s Rusmi to bude iný zápas

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Po štrnásťmesačnej pauze, ktorá našťastie nebola spôsobená vypadnutím Slovenska do B-kategórie, si môžeme znova vychutnávať zápasy našich na MS v hokeji. Vstup do turnaja sme proti Bielorusku a Veľkej Británii v úlohe čistého jednotkára pred maturitným testom zvládli. Nemohli sme si dovoliť stratu bodov, inak by sa štvrťfinálový sen začal rozpadať ako rusko-české vzťahy.

Silné začiatky, slabšie konce

Ak počas prvej tretiny proti Bielorusku niektorí zapíjali naše tri skvostné góly nápojom omamným, počas tretej tretiny zaručene vytriezveli. Naši hokejisti neostali za očakávaniami a dramatizáciou zápasov naďalej bojujú proti nízkemu tlaku svojich fanúšikov. V druhom súboji pokračovali v nastolenom trende, do vedenia sme šli už po 25 sekundách, no v závere z toho bola znova dráma. To bude tými tradíciami.

No zvládli sme to! Po prvom dvojzápase máme 6 bodov a to je presne o 6 bodov viac ako má po prvých dvoch zápasoch Kanada, Švédsko a Česko dokopy. Stalo sa niečo tak nepravdepodobné, že ľudia by pred MS skôr stavili na to, že Slovensko do 10 rokov splatí štátny dlh. Hokej však prináša nečakané veci, preto je tak krásny.

Čo nám ukázali prvé dva zápasy?

Najmladší slovenskí tím na MS v histórii predvádza moderný a energický hokej, na ktorý sa dobre pozerá. Naši si dokážu dať počas jedného zápasu toľko presných krátkych prihrávok než dali v roku 2017 za celý turnaj. Najlepšie sa pozerá na formáciu Lantoši – Hrivík – Cehlárik, ktorá výkonmi vyčnieva. Taký silný prvý útok sme dlhé roky nemali, dáva predpoklad pobiť sa o štvrťfinálovú miestenku.

Dôležitý bude výkon brankárov. Branislava Konráda sme v našej predpokladanej zostave po zverejnení nominácie tipovali za jednotku, čo sa naplnilo. Proti Bielorusom bol kľúčovým hráčom, veľakrát podržal. Proti Britom sa ale zranil a zápas dochytal Július Hudáček. Ten pravdepodobne dostane proti Rusom azda poslednú možnosť všetkých presvedčiť, že nie je len kvalitným klubovým, ale aj turnajovým brankárom. Uvidíme, či sa mu to podarí.

Ak budeme hrať zvyšok turnaja ako prvú tretinu proti Bielorusom, štvrťfinále bez problémov uhráme. Bohužiaľ, zvyšne dve tretiny odkryli naše viaceré slabiny v defenzíve, na ktorých budeme musieť popracovať. V spomínanom stretnutí sme sa navyše naučili, že zlomená hokejka sa nemá hádzať smerom k hráčovi s pukom a že rozohraný puk z lapačky sa nemá prikrývať. No vždy lepšie to zistiť teraz, ako v predĺžení vo štvrťfinále.  

Škoda, že sme si proti Britom napriek našej obrovskej prevahe nevypracovali väčší náskok, takto sme museli hrať naplno až do konca, čo nás stálo určite veľa síl. Je zvykom, že po strelách do betónov a do hrude spravíme hviezdu zo súperovho brankára, tentoraz však bol tou hviezdou zaslúžene, tie puky ho netriafali samé, naozaj zachytal dobre.

Azda najväčším pozitívom prvých dvoch súbojov je fakt, že benjamínok Šimon Nemec obidva zápasy dohral. V každom z nich bol totiž nebezpečne narazený hráčom súpera. Mladíci zatiaľ robia svojimi výkonmi radosť, hlavne spomínaný Nemec výrazne mieša kartami smerom k draftu 2022. Ich nominácia na šampionát sa zatiaľ javí ako vynikajúci ťah. 

Recept na ruskú prehru

Čo chceme hrať s Rusmi, keď dali Britom sedem gólov a my sme im dali zo 43 striel iba dva? Pýta sa nejeden fanúšik. Tento rok je veľa prekvapivých výsledkov, nakoľko viaceré reprezentácie sú na týchto MS výrazne slabšie ako po iné roky. Náš tím je korčuliarsky zdatný natoľko, že môže vyhrať nad kýmkoľvek, preto by sme našich rozhodne nemali odpisovať. Každý zápas je iný, Rusi budú hrať úplne iný štýl ako naši doterajší súperi.

Bude to veľký krst ohňom pre našu defenzívu, ktorá dosť škrípala už proti Bielorusom. Máme však veľmi rýchlych a šikovných hráčov, ktorí dokážu súperovi pohroziť akonáhle by otvoril hru, čo určite otvorí. Tréner Ramsay avizoval zmeny v zostave, do hry zasiahnu noví hráči. Možno by bolo zaujímavé dať príležitosť brankárovi Adamovi Húskovi. Najhorúcejší kandidát na zaradenie do zostavy je však Adrián Holešinský, ktorý úvodné zápasy vynechal kvôli drobnému zraneniu. Šancu by mohol dostať aj Miloš Kelemen. Zo zostavy bude zrejme vyradený Martin Faško-Rudáš, otázny je Adam Liška a je dosť možné, že namiesto Matúša Sukeľa dostane príležitosť Dávid Buc.

Keďže hráme druhý deň po sebe, rozhodne treba dať šancu oddýchnutým hráčom. Naši proti Rusku nie sú favoritom, takže nemáme čo stratiť, môžeme len získať. Držte im dnes popoludní prsty!

Program Slovenska na MS 2021 v Lotyšsku

Skupina A

  • Piatok 21. mája o 19:15: Bielorusko – Slovensko
  • Nedeľa 23. mája o 11:15 Veľká Británia – Slovensko
  • Pondelok 24. mája o 15:15: Slovensko – Rusko
  • Štvrtok 27. mája o 15:15: Švajčiarsko – Slovensko
  • Sobota 29. mája o 19:15: Slovensko – Dánsko
  • Nedeľa 30. mája o 19:15: Švédsko – Slovensko
  • Utorok 1. júna o 15:15: Slovensko – Česko

Viac článkov o MS 2021 nájdete TU

KOMPLETNÝ PROGRAM MS V HOKEJI 2021

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera