fbpx
piatok, 26. februára 2021
Marko Daňo hokej extraliga
TASR - Radovan Stoklasa
HokejTipos Extraliga

Kde je dnes 10 najmladších extraligistov: Vedľa mäsiarovho syna, v Bokrošovej Detve a na ceste za Gáboríkovým rekordom

Keď hrá v lige málo mladých hráčov, zle je. Keď ich zrazu hrá veľa, tiež je zle. Aktuálna sezóna Tipos Extraligy je okrem klasických koronazvláštností výnimočná aj tým, že dostávajú príležitosť mimoriadne mladí hráči. Debutovali až traja 15-roční. Pozreli sme sa na desať najmladších hráčov histórie a bod, v akom sa aktuálne nachádza ich kariéra.

10. MARKO DAŇO

Vek: 16 rokov, 1 mesiac, 21 dní

Klub: Dukla Trenčín

Sezóna: 2010/11

Post: útočník

Kde je dnes: Hoci to mnohým slovenským „expertom“ nedáva zmysel, Daňa stále baví pretĺkať sa medzi farmou a NHL. Posledný Slovák draftovaný v prvom kole (2013) stále strieda rovnaké kluby. Columbus, Chicago, Winnipeg, Colorado. A opäť Columbus a najnovšie zase Winnipeg. Momentálne má však Daňo zlomenú ruku a čaká na návrat do zápasového diania. Mimochodom, jediný hráč v zozname, ktorý je synom známeho hokejistu.

9. ANDREJ MESZÁROŠ

Vek: 16 rokov, 1 mesiac, 3 dni

Klub: Dukla Trenčín

Sezóna: 2001/02

Post: obranca

Kde je dnes: Skúsený zadák s vyše 600 zápasmi v NHL je už dlho stabilný člen obrany Slovana. Do Bratislavy prišiel už počas pôsobenia v Kontinentálnej lige a zostal aj potom. Momentálne hrá svoju piatu sezónu. Meszároš ukazuje skúsenosti a málokto má v našej extralige strelu ako on. Na tridsaťpäťročnom bekovi je však vidno, že vek sa nedá zastaviť.

8. MARIÁN GÁBORÍK

Vek: 16 rokov, 27 dní

Klub: Dukla Trenčín

Sezóna: 2000/01

Post: útočník

Kde je dnes: V klube s najvyššou šancou na Stanley Cup. Gáboríkov kontrakt oficiálne patrí Tampe Bay, kariéru však neoficiálne ukončil. Dnes sa venuje najmä podcastu.

Kedysi bleskurýchly útočník je výnimočný tým, že pri debute v našej najvyššej súťaži skóroval. S vekom 16 rokov a 27 dní je najmladší strelec jej histórie. Pokojne sa však môže stať, že onedlho o rekord príde.

7. PETER VALENT

Vek: 15 rokov, 11 mesiacov, 29 dní

Klub: HC ´05 Banská Bystrica

Sezóna: 2012/13

Post: útočník

Kde je dnes: Ožíva v Bokrošovej Detve. Jedno z prekvapivých mien v zozname. Bystrický rodák mal slušnú mládežnícku kariéru, ale neveštila sa mu kariéra ako predošlým dvom hokejistom. Predsa si vyskúšal aj zámorie, ale v skratke súťaže je jedno písmeno navyše (NAHL).

Posledné tri sezóny trávi 23-ročný Valent v Detve. Pod Poľanou sa mu začalo dariť pod taktovkou Ernesta Bokroša, v 28 zápasoch nazbieral 19 bodov. Osobné maximum prekonal už v 18. dueli, paradoxne proti Banskej Bystrici.

6. MICHAL IVAN

Vek: 15 rokov, 10 mesiacov, 14 dní

Klub: HKM Zvolen

Sezóna: 2015/16

Post: obranca

Kde je dnes: Vrátil sa do klubu, kde začínal. Ivan mal byť pôvodne najmladší hráč histórie, nakoniec vo Zvolene prišli na to, že majú v histórii ešte mladšieho. Obranca zamieril po dvoch seniorských sezónach do zámorskej juniorky. S Acadie-Bathurst Titan vyhral Memorial Cup a vrátil sa do Európy, v tíme pernikárov (a iných „kuchárov a labužníkov“) z Pardubíc vydržal len rok. Dnes je súčasťou zvolenskej defenzívy.

5. FRANTIŠEK RIDZOŇ

Vek: 15 rokov, 10 mesiacov, 7 dní

Klub: HK Nitra

Sezóna: 2020/21

Post: útočník

Kde je dnes: Výzorom najmladší hráč z nášho zoznamu zamieril z Nitry do Levíc, kde hral vo formácii s Donovanom „5 + DKZ“ Sebrangom a Tagom „Môj otec je mäsiar“ Bertuzzim. Pri debute dokonca skóroval. Momentálne je v Piešťanoch, v projekte osemnástky. Viac než počas 21-sekundovej extraligovej kariéry zaujal v Kaufland Tipsport Cupe, kde zatienil biednych juniorov Slovana a vytvoril gól pre Adama Sýkoru. 

4. ONDREJ MOLNÁR

Vek: 15 rokov, 9 mesiacov, 19 dní

Klub: HK Nitra

Sezóna: 2020/21

Post: útočník

Kde je dnes: Hype okolo Molnára značne opadol, keď ho novinári prestali otravovať, kedy dá konečne gól. Nenechajte sa však pomýliť: stále je to výnimočný hráč, možno náš najväčší talent ročníka 2005. Syn boxera patrí medzi najlepších hráčov projektu U18, v I. lige nazbieral 10 bodov v 11 zápasoch. Stále má šancu aj na Gáboríkov rekord. Momentálne vyzerá, že druhá najvyššia súťaž mu sedí viac, čo však nemusí trvať dlho.

3. ŠIMON NEMEC

Vek: 15 rokov, 6 mesiacov, 29 dní

Klub: HK Nitra

Sezóna: 2019/20

Post: obranca

Kde je dnes: Podľa fanúšikov minimálne v top 5 budúcoročného draftu. Nemec je mimoriadny hráč, už okolo neho lietajú prirovnania k Ľubomírovi Višňovskému. Na MS U20 bol (zaslúžene) medzi tromi najlepšími Slovákmi. Ako 16-ročný obranca nazbieral najviac bodov.

Aj v zámorí sa často spomína meno Símon Niemeč. Mladý zadák by rád zamieril do tamojšej juniorky, ale možno ho udrží GM Nitry Tomáš Chrenko, ktorý mu chce garantovať miesto prvého obrancu. Už dnes hrá z Nitranov najviac.

2. DALIBOR DVORSKÝ

Vek: 15 rokov, 6 mesiacov, 24 dní

Klub: HC ´05 Banská Bystrica

Sezóna: 2020/21

Post: útočník

Kde je dnes: Ďalší adept na Gáborikov rekord. Naposledy proti Detve trafil žŕdku a pripísal si prvý bod za asistenciu. Dvorský prišiel na Slovensko potichu, naskočil s Demitrovou tridsaťosmičkou na chrbte proti Novým Zámkom (1:4). Tréner Miroslav Chudý vyzýval po zápase k trhaniu hráčskych zmlúv (nakoniec roztrhali iba jeho a priviedli nového trénera), ale Dvorský ho potešil. Súhlasí aj nový kouč baranov, Tuukka Poikola. „Keby nemal košík, ani nepoviem, že má iba pätnásť rokov,“ vyjadril sa Fín.

1. ANDREJ PODKONICKÝ

Vek: 15 rokov, 4 mesiace, 19 dní

Klub: HKM Zvolen

Sezóna: 1993/94

Post: útočník

Kde je dnes: Ďalší zvolenský návrat. Dnes 42-ročný „Podkan“ sa dal na trénovanie, ale po dvoch sezónach skončil ako hlavný kouč HKM. Vrátil sa na miesto asistenta. Zároveň je tréner zvolenskej juniorky a šéftréner mládeže. Patrí medzi generáciu mladých a nádejných slovenských trénerov, ktorých zúfalo potrebujeme. Craig Ramsay, ktorému Podkonický robil asistenta, to nemôže pri našej reprezentácii ťahať do stovky.

Zdroj údajov: Tipos Extraliga