Štvrtok, 25. júl 2024

Kde sa traja bili, vyhrala štvrtá Florida. Získala Tkachuka, ale možno utopila vlastnú budúcnosť

Jakub Halák Jakub Halák 30.07.2022
Foto: SITA/AP Photo/Bill Kostroun

Kauza odchod Matthewa Tkachuka z Calgary je úspešne za nami. Nebola úplne dramatická, bola ale zaujímavá. Najmä keď sa počet záujemcov zúžil.

Klenot akým je Tkachuk sa na výmenu neponúka každý deň. Teoretický záujem mali samozrejme všetci. Reálne som sa dostal k štyrom klubom, ktorých ponuky presiakli viac-menej na zemský povrch, pričom jedna sa reálne pretavila do výmeny. Začnem podľa toho, čo predpokladám, že boli menej pravdepodobné scenáre.

New Jersey Devils

Devils prišli až s tromi rôznymi ponukami. Začínam mať pocit, že mužstvo z New Jersey sa pomaly mení na susedov z New Yorku, Rangers. Tí pred časom robili ponuky na všetko, čo sa hýbalo. Na začiatok treba povedať, že reálne si mohli Tkachuka dovoliť, pre veľkorysý priestor pod platovým stropom. Údajne teda prišli hneď s troma ponukami.

Ponuka 1: Bratt, Severson a béčkový prospekt

Jesper Bratt je obmedzený voľný hráč, čiže potrebuje novú zmluvu. Vo veku 24 rokov už má odkrútených cez 300 zápasov a poslednú sezónu so 70-timi bodmi považujem za prelomovú v jeho kariére. Calgary by sa hodil k Lindholmovi a Mangiapanemu. Damon Severson je mladý obranca s 4,16-miliónovým cap hitom, ktorý by mal hrať v prvých dvoch pároch. Béčkový prospekt je teoretická protihodnota, ktorá môže znamenať hocičo. Tipoval by som Nolana Foota.   

Ponuka 2: Nemec, Holtz

Šimon Nemec je mladý talent zo Slovenska, číslo 2 posledného draftu. Talent na požiadanie a hráč, ktorý pri správnej výchove môže byť franchise defenseman. Navyše s hokejkou na opačnú stranu a takí obrancovia majú vysokú cenu. Alexander Holtz je sedmička draftu z roku 2020, pričom doteraz hrával primárne v AHL, NHL skúsil iba poslednú sezónu na 9 zápasov. Očakáva sa, že tento ročník by mohol preraziť.

Ponuka 3: 2023 prvé a druhé kolo, 2024 prvé kolo, Stillman, Mukhamadullin

Tri vysoké drafty nabližšie dva roky znamenajú pouku na postupnú prestavbu Flames. Chase Stillman je zatiaľ v OHL a Shakir Mukhamadulin odohral poslednú sezónu v KHL, pričom podpísal zmluvu s Devils, ktorí pomerne intenzívne hovoria o jeho progrese. Čiže určitá nádej do obrany.

Suma sumárum Flames mali na výber dvoch zabehnutých hráčov + prospekt, dve mladé pušky alebo tri drafty a dve možno budúce posily. Otázkou je do akej miery rizika by Flames chceli ísť. Keby som bol GM v Calgary ja, zrejme by som volil ponuku číslo 2 a skúsil získať k tomu ešte jeden budúci draft. Nič z toho sa však nestalo.

Carolina Hurricanes

V istom momente ságy o Tkachuka existovalo vyhlásenie, že sa výber zúžil na menší počet klubov. Reálne sa medzi nimi mali nachádzať aj Hurricanes. Podľa neoficiálnych správ je známe iba jedno meno. Martin Nečas. Ten je obmedzený voľný hráč a Canes ostáva 1,8 milióna pod platovým stropom. Nečas síce mal poslednú sezónu slabšiu, čo sa týka bodov, ale stále sa jedná o mladý talent, ktorého si momentálne Carolina nemôže dovoliť. Aby získali a mohli podpísať Tkachuka, museli by zrejme uvoľniť aj niečo navyše.

Vezmúc do úvahy, že Tkachuk dostal 9,5 milióna, bavíme sa o hráčovi na úrovni okolo 7,5 milióna. To je napríklad Svechnikov. Nečas a Svechnikov je síce ideálna protihodnota, ale Flames chýbajú skôr centri a obranca. Skôr by som teda povedal Nečas, Skjei a draft pick alebo prospekt. Otázkou je, či by dostal v prípade realizácie takého trejdu zmluvu Ethan Bear. 

St. Louis Blues

Je absolútne jasné, že pokiaľ sa na trhu objaví meno Tkachuk, St. Louis Blues pošle ponuku. Dôvody sú tri:

  1. Hral tam „tatko“ Tkachuk
  2. Matthew v klube za mlada vyrastal
  3. „Tatko“ Tkachuk v klube zo St. Louis stále pôsobí.

Blues poslali podľa viacerých zdrojov dve ponuky.

Ponuka 1: Tarasenko, Scandella a vysoký draft

Tarasenko má nálepku trošku problémového hráča a viackrát avizoval, že v St. Louis hrať veľmi nechce. Poslednú sezónu mal tzv. „bounce back“, čiže sa vrátil k svojim produktívnym časom. Po sezóne je neobmedzeným voľným hráčom, čiže zámer St. Louis bol jasný. Získať adekvátnu proti hodnotu predtým, než Vladimir ujde sám. Otázkou zostáva, či by uvoľnil doložku a nevymeniteľnosti (no-trade clause). Prihodený bol aj defenzívny obranca Scandella a vysoký draft, čo je zrejme prvé kolo 2023.

Ponuka 2: Kyrou, Krug a prvé kolo draftu

Jordan Kyrou je budúcnosť Blues a mal prelomovú sezónu. Torey Krug je spoľahlivý obranca, v produktívnom veku 31 rokov. Navyše obaja dokopy stoja „iba“ 9,3 milióna. Kyrou bude po sezóne obmedzený voľný hráč, ale Flames by mali mať priestor, keďže zmluva končí Lucicovi. Myslím, že táto ponuka bola z pohľadu všetkých akási svadba z rozumu.

Tkachuk by išiel do St. Louis rád, Flames by dostali dostatočnú protihodnotu a ja ako fanúšik Blues by som smútil za Krugom a Kyroum. Na druhej strane Tkachuk v St. Louis je niečo, čo fungovalo, funguje a fungovať bude.

Florida Panthers

A potom prišla Florida. A treba povedať, že Bill Zito môže teraz jesť žito. Za Matthewa Tkachuka dostali Flames Jonathana Huberdeaua, MacKenzieho Weegara, Colea Schwindta a podmienený draft v prvom kole 2025. V Calgary sa tešia, majú top 3 ľavé krídlo v lige, mladého obrancu, prospekt a budúci draft. Florida získala super hráča, ale za príliš vysokú cenu. Súčasťou výmeny bol podpis zmluvy Tkachuka ešte v Calgary, nastavený na 8×9,5 milióna. Tkachuk má navyše zoznam šestnástich tímov, kam nechce prestúpiť. Základný plat má Matthew presne 1 milión a zvyšok sú bonusy. Podľa floridských zákonov sú bonusy personal income a platí sa z nich 0-percentná daň. Ka ching!.

Spôsoby ako by mohla Florida tento trejd vyhrať sú dva. Buď Huberdeau po sezóne podpíše v inom klube. (Čo by teoreticky mohol aj Weegar ale dôležitejší je podpis Huberdeaua), alebo Tkachuk dovedie Floridu k Stanley Cupu ako najužitočnejší hráč playoff.

V opačnom prípade Florida utápa budúcnosť v honbe za súčasným úspechom. A robí to veľmi dobre.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera