Piatok, 28. jún 2024

Kde sa vzal, tu sa vzal, Jonathan sa rozstrieľal. Ľavé krídlo Floridy hrá sezónu, aká sa často nevidí

Jakub Halák Jakub Halák 23.04.2022
Foto: SITA/AP Photo/Rebecca Blackwell

Florida je kombajn, ktorý túto sezónu mláti seno, kam príde. Po trade deadline je tím ešte silnejší a už si dokázal zabezpečiť víťazstvo v konferencii na východe Severnej Ameriky. O prezidentskú trofej bude bitka až do posledného kola. Momentálne má Florida do 77 zápasoch náskok dvoch bodov na Colorado.

V popredí celého kolotoča stojí jeden muž s výnimočnou sezónou. Človek by tipoval na Barkova, ale je ním Jonathan Huberdeau. Jeho sezóna je však výnimočná aj v historických tabuľkách.

Kde sa vzal, tu sa vzal Jonathan

Jonathan je rodák z Quebecu, pričom jeho rodičia sú obaja Francúzi. Preto sa poriadne naučil po anglicky až na strednej škole. Podľa zdrojov na internete jazdievali s rodinou počas zimy na Floridu, mladý chlapec tak videl viac zápasov Panthers, ako Canadiens. Vzhľadom na fakt, že v zime je v plnom prúde hokejová sezóna, mi tento poznatok nedáva veľmi zmysel. Musel predsa niekde rásť ako hráč.

Od roku 2009 vo veku 16 rokov už brúsil QMJHL za Saint John Sea Dogs. Strávil tam štyri roky až do prechodu do NHL. Ešte predtým ako ho draftovala Florida v roku 2011 z 3. miesta, bol už draftovaný inde. V drafte KHL si ho vybral z 5. miesta klub Víťaz Čechov. Potom, čo sa to Jonathan dozvedel, uviedol veci na pravú mieru vyhlásením: „Určite tam nechcem ísť. S nikým som sa o tom nerozprával.

A tak Huberdeau začal svoju kariéru na Floride.

Náznaky už predtým

Ročník 2012/13 priniesol prvú sezónu pre Jonathana a tiež jeho jedinú doterajšiu trofej. Za 31 bodov v 48 zápasoch získal Calder Trophy pre najlepšieho nováčika. Florida bola v tom čase niekde uprostred prestavby, pričom sa hľadala nová identita klubu. Huberdeau sa stal súčasťou projektu, pričom doteraz je jedným z hnacích motorov manšaftu. Postupne sa k nemu pripojili Bobrovsky, Ekblad, Barkov a všetky ostatné klenoty.

Floridský klub z roka na rok silnie, čo dokazujú dve účasti v play-off po sebe. Klub totiž do play-off postúpil dvakrát po sebe iba raz predtým. Trikrát po sebe sa im nepodarilo až doteraz.

Huberdeau už od sezóny 2018/2019 zbiera viac ako bod na zápas: 1,12; 1,13; 1,10; 1,46. Nie, nejde o percentuálne preferencie Chmelárovej strany, ani odkazy na Bibliu. Sú to bodové priemery Hubiho za posledné štyri sezóny. To ma privádza k tej súčasnej.  

Góly, body, rekordy

Najviac bodov v sezóne hráča Floridy bolo do roku 2019 krásnych 94 Pavla Bureho. Rekord posunul Aleksander Barkov s nástrelom 96. Huberdeau si povedal, že čakať 19 rokov na nové maximum je príliš dlho. Hranicu v aktuálnej sezóne posunul o 17 bodov. Zatiaľ.

Táto sezóna je výnimočná z pohľadu historických štatistík na jednej konkrétnej pozícii na ľade. Tou pozíciou je ľavé krídlo. Najviac bodov ako ľavé krídlo zaznamenal v sezóne 1992/93 Luc Robitaille – 125. Nasledujú Kevin Stevens (123), Michel Goulet (122), Johnny Bucyk (116) a práve Jonathan Huberdeau (113).

Huberdeau prekonal aj Ovechkina a zostáva mu ešte päť zápasov. V posledných piatich zápasov zaznamenal deväť bodov, čo by stačilo na dorovnanie Gouleta na mieste číslo 3. Súpermi Floride budú Toronto, Tampa Bay, Boston, Ottawa a Montreal. Huberdeau má v sezóne priemer proti Torontu tri body na zápas, proti Tampe dva, Bostonu pol bodu, Ottawe 0.66 a Montrealu 2.66. Ak by bodoval podľa svojich priemerov, môže dosiahnuť tých deväť kanadských. Stále by sa dotiahol na Gouletovu pozíciu. Ak by teda zabral viac, bude atakovať Stevensa i Robitailla. Je to však menej pravdepodobné.

Prihrávky ľavých krídel

Zaujímavé sú tiež štatistiky ľavých krídel v počte asistencií za sezónu. V tejto sezóne sa do prvej dvadsiatky v počte asistencií za sezónu ľavých krídel dostali až štyria hráči. To je 20 percent najlepšej dvadsiatky v jednej sezóne. Pred sezónou mal najviac asistencií Joe Juneau (čítaj Žou Žunó) s číslom 70. Momentálne je až štvrtý. Stihli ho tromfnúť Johnny Gaudreau (71), Artemi Panarin (74) a na čele s počtom 83 Jonathan Huberdeau. Má o trinásť (slovom 13) viac, ako bol doterajší rekord.

Čo je viac, Huberdeau je vážnym kandidátom na Hart Trophy pre najužitočnejšieho hráča ligy. Connor McDavid, ktorý minulý rok absolútne dominoval, má zrazu vážneho konkurenta. Akútnu hnačku mu určite spôsobuje aj fakt, že majú rovnaký počet bodov na čele produktivity. Connor, treba zabrať, lebo inak nebude žiadna trofej, keďže Edmonton nemá tím na Stanley Cup.

Jonathan Huberdeau má rozprávkovú sezónu, ktorá sa dá najlepšie opísať slovami komentátorov miestnych Panthers, keď dá gól. Len si neviem vybrať či Hooby-Dooby-Doo alebo Hou-Hou-Huberdeau.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera