Štvrtok, 25. júl 2024

Kde ste dnes? Draftové jednotky Buffala Sabres

Jakub Halák Jakub Halák 03.01.2022
Foto: SITA/Fred Greenslade/The Canadian Press via AP

Šťastný nový rok 2022 Vám želám priatelia. Od roku 2014 malo Buffalo k dispozícii dva výbery z pozície číslo 1 a dva výbery z pozície číslo 2 na drafte. Napriek tomu sa im nepodarilo zostaviť konkurencieschopný tím a postúpiť do playoff. Ako sa vôbec darí draftovým jednotkám, ktoré boli voľbou Sabres?

Buffalo malo v histórii možnosť prvej voľby 4,5-krát. Bližšie si desatinné číslo vysvetlíme v článku. Začnime pekne poporiadku. Je nový rok, čiže pekne od konca.

Gilbert Perreault

V roku 1970 vstupovali do ligy dva kluby – Vancouver Canucks a Buffalo Sabres. Už pri losovaní draftového poradia vznikla istá kontroverzia. Losovanie sa totižto robilo pomocou niečoho, čo vyzerá ako koleso šťastia. Koleso sa zastavilo na čísle 1, čo znamenalo voľbu jedna pre Vancouver. To si aspoň myslel Clarence Campbell, prezident NHL. Všetko ohlásil, ale koleso sa zastavilo na čísle 11, čo bola voľba pre Buffalo. Vo výsledku draftovalo prvé Buffalo – Gilberta Perreaulta.

No a nemohli vybrať lepšie. Gilbert strávil celú kariéru v tíme, ktorý ho draftoval a doteraz je historickým lídrom celej franšízy v počte zápasov, gólov, asistencií, bodov, víťazných gólov a strelách. Mimochodom v plus/mínus je lídrom Craig Ramsay. Celých svojich 17 sezón v lige obliekal iba jeden dres, Štyri roky bol dokonca kapitánom Sabres.

Čo je Yzerman pre Detroit, to je Perreault pre Buffalo.

Pierre Turgeon

V roku 1987, čo je inak rok, kedy Perreault ukončil kariéru, dostali Sabres možnosť vyberať si opäť na začiatku draftu. Tentokrát padla voľba na Pierra Turgeona. Hneď po ňom napríklad išiel Brendan Shanahan a číslo 15 v tom istom drafte bol Joe Sakic. Turgeon v drese Šablí strávil nakoniec iba štyri sezóny a 8 zápasov z piatej. Napriek dobrej produkcii sa stal predmetom výmeny. Buffalo jednoducho chcelo v roku 1991 Pata LaFontaina z New Yorku Islanders. A kto nie?

Turgeon potom putoval do Montrealu, St. Louis, Dallasu a kariéru ukončil v roku 2007 v Colorade. Napriek tomu, že mal o tri góly a jeden bod v kariére viac, nedostal sa do Siene slávy ako Gilbert Perreault.

Niekedy nepomôže ani 500 gólov a 1300 bodov.   

Dave Snuggerud

Buffalo si jednotku vyberalo ešte raz v roku 1987 v takzvanom „Supplemental Draft“. Jednalo sa o draft čisto amatérskych hráčov, ktorí neboli pripustení k „normálnemu“ draftu. Väčšinou sa jednalo o hráčov z univerzitného hokeja. A tak si Sabres vybrali Davea Snuggeruda. Bola to jedna z lepších volieb.

V NHL odohral 265 zápasov a väčšinu z nich v drese Buffala. Mimochodom z tohto osemročného pokusu sa podarilo odohrať v NHL nad 200 zápasov iba desiatim hráčom.

Dve najväčšie hviezdy boli Steve Rucchin a John Cullen.

Rasmus Dahlin

Buffalo dokázali dlhší čas ťahať Perreault, ďalej LaFontaine s Mogilným, či Šatan s Hašekom. Potom prišiel nový majiteľ a bolo len otázkou času, kedy získajú ďalšie draftové jednotky. Dobrá práca sa predsa pozná.

A tak v roku 2018 dostali možnosť vybrať si šikovného švédskeho obrancu, Rasmusa Dahlina. Je to two-way obranca s dobrou kontrolou puku a presnou strelou. Do NHL vstúpil hneď nasledujúcu sezónu a pre tím je určite prínosom. Napríklad (a podotýkam, že je to obranca) má za štyri sezóny viac kanadských bodov ako Jeff Skinner.

Aj keď neviem, či Jeff je vhodná mierka.

Owen Power

Posledným zázračným chlapcom vybratým Sabres je Owen Power. Opäť obranca a opäť hypertalentovaný. Napríklad je prvým obrancom, ktorý dal hattrick na MSU20. A nie nejakému pluku Franza Jozefa, ale Česku. Aj keď sa mu to zrejme nebude oficiálne počítať. Díky, IIHF.

NHL skúsi zrejme až ďalší rok.

Buffalo teda má k dispozícii dva obranné piliére. Teraz musí urobiť niečo so zbytkom mužstva, aby dokázalo tento talent udržať. A to je veľmi ťažká úloha.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera