Piatok, 28. jún 2024

Keby bolo keby: Efekt motýlieho krídla po epickom zlyhaní Patrika Štefana, ktorý nikdy nenastal

Jakub Halák Jakub Halák 07.01.2022
SITA/AP Photo/Elise Amendola

Pred pár dňami bolo výročie najpamätnejšieho momentu Patrika Štefana v NHL. Nebol pre neho šťastný, rovnako ako napríklad pre Boston Bruins, ktorí dostali od Toronta 10 gólov. Bolo to presne 4. januára 2007. V skratke, šiel sám na prázdnu bránku za stavu 5:4, puk mu preskočil hokejku a z protiútoku Edmonton vyrovnal.

Dallas v predĺžení síce vyhral, ale pre Patrika bola táto blamáž zrejme povestným posledným klinčekom do rakvy jeho beztak neúspešnej kariéry.

Konšpiračná teória

Existuje však jedna konšpiračná teória, ktorej sa budem v dnešnom texte venovať. Tá hovorí, že Patrik Štefan svojou nepremenenou šancou pripravil Edmonton o Patricka Kanea.

Na konci sezóny 2006/2007 zostali na miestach číslo 12 a 13 v západnej konferencii Edmonton a Chicago s rovnakým počtom bodov – 71. Edmonton mal však o jedno víťazstvo viac, tak skončil na 12. pozícii a ušlo sa mu miesto číslo 6 na drafte. Ak by však Patrik svoju šancu premenil a Edmonton teda nevyrovnal, mal by bodov 70 a ušlo by sa mu miesto Chicaga Blackhawks, čiže jednotka draftu. Patrick Kane.

Čo všetko by sa možno stalo, keby Edmonton naozaj získal Patricka Kanea?

Lupul a Pitkänen by sa sťahovali aj tak

Predpokladám, že trejd medzi sezónami, v ktorom figurovala Philadelphia, by sa uskutočnil. Pitkänen by so svojími ofenzívnymi schopnosťami výborne zapadol ku Kaneovi, veď vo Phile vedel uhrať 40 bodov za sezónu. Geoff Sandersson + tretie kolo draftu pre Oilers a Jason Smith pre Flyers.

Jason Smith, ktorý fungoval ako kapitán poslednú sezónu v Edmontone by tak otvoril priestor pre kapitánstvo iného hráča, ale o tom až v ďalšom odstavci.

Nevznikol by spor medzi Loweom a Burkom

Už počas sezóny 2006/2007 vymenili Oilers svoju dlhoročnú oporu Ryana Smytha do New Yorku Islanders. Tomu však po sezóne končila zmluva. Novú podpísal v Colorade. Je otázkou, či by v prípade, že Edmonton získal generačný talent nepodpísal naspäť s Oilers. Prikláňam sa na stranu lásky ku klubu, v ktorom hral posledných 11 sezón a hovorím áno. Smyth by sa stal novým kapitánom.

Tým pádom, by mal Edmonton dostupné ľavé krídlo v najlepších rokoch a nemusel by dávať offer sheet na Dustina Pennera.  To znamená, že medzi manažermi Ducks Burkom a Oilers Loweom by nevznikla nevraživosť, ktorá sa mala uzavrieť za vrátami stodoly. Viac informácii o tomto spore sa nachádza v mojom článku o stodolách. Teda offersheetoch.  

Chicago by nemalo pohár

Edmontonu v tom roku pripadlo 6. miesto na drafte a vybrali si Sama Gagnera. Aj napriek tomu, že manažment Blackhawks bol vtedy na vysokej úrovni a skladal mužstvo s cieľom vyhrať pohár. Ak by však nemali Kanea, nemali by ani pohár. Gagner je síce hokejista vysokých kvalít, ale predsa len Kane je jeden z milióna.

Aj Marián Hossa by podpísal niekde inde. Ako sa sám vyjadril, mali s agentom jeden krásny fascikel, kde boli popísané pomocou podrobných štatistík šance tímov na pohár. Bez Kanea by tieto šance Chicaga klesli a Hossa by podpísal niekde inde.

Za mňa asi San José, alebo by sa Edmonton dokázal tak veľmi zlepšiť?

Edmonton by mal menej jednotiek

Ako som uviedol vyššie, lepšie poskladaný Edmonton by playoff v nasledujúcej sezóne uhral, keďže reálne mu chýbali iba tri body. Kane by im pomohol určite uhrať o tri body viac. To znamená, že by v klube zostali aj Pitkänen aj Smyth.

Zaujímalo by ma, napríklad, či by sa dokázal v NHL naplno presadiť Patrik Thoresen. Ak by bol manažment aspoň trochu agilný, dokázal by vyriešiť aj brankársku otázku. Ľubomír Višňovský by nevolal klub Deadmonton a určite by časom bojovali aj o Stanley Cup. A to znamená, že by určite nemali jednotky draftov 2010 (Tyler Hall), 2011 (Ryan Nuggent-Hopkins) a 2012 (Nail Yakupov).

Zrejme by boli draftovaní v inom klube aj Milan Kytnár a Martin Marinčin. V prípade Kytnára ostáva otázkou, či by v NHL odohral iba jeden zápas, čo má na konte.

P.S.: Je takmer isté, že ak by mali Oilers Patricka Kanea, nemali by Connora McDavida.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera