Sobota, 25. máj 2024

Keď mal 22 bol nechcený, hral len druhú ligu, dnes zaslúžene debutuje v reprezentácii

Štefan Cebro Štefan Cebro 24.04.2021
FOTO TASR - Lukáš Grinaj

“Feel good stories“ v sezóne Slovana Bratislava bolo málo. Klub skončil v extralige v prvej kompletnej sezóne po návrate do KHL v top štvorke, ale herne nepresvedčil. Nebola to katastrofa, ale štýl, ktorými chcelo trénerske duo Döme, Bažány hrať, nevyšiel. Zvolen s Petrom Oremusom ich ľahko prekukol a vyťukal z play-off.

Individuálne boli pozitívne príbehy Slovana zväčša zahraničné, či už bankári Tyler Parks s Kristersom Gudlevskiom, kanadská ofenzívna trojička Brendan Ranford, Brant Harris a najlepší strelec tímu Brendan O’Donnell, ale Slováci veľmi nevyčnievali.

Jedno z mála slovenských pozitív

Skúsený kapitán Michal Sersen si odohral štandard, spoločne s Martinom Štajnochom, Andrej Meszároš sa trápil so zraneniami a rýchlosťou a Jakub Urbánek po slušnej základnej časti vyšumel v play-off. Peter Šišovský skoro neexistoval a jeho výkony vygradovali, keď mu vulgárne pred všetkými vynadal Štajnoch za to, že sa vykašľal vo štvrtom zápase semifinále na puk smerujúci do prázdnej bránky. Samuel Buček bol zas stále zranený a zdravotné problémy stopli aj solídnu sezónu Patrika Bačíka.

Jediným skutočne veľkým slovenským pozitívom tak ostal Rastislav Gašpar. Hráč, ktorý päťbodovým predstavením šokoval Slovan na jeseň na jeho ľade v dueli s Detvou, sa presunul do belasého dresu a zvládol tlak najbohatšieho klubu.

Síce ho pribrzdila zlomenina ruky, ale inak naplno ukázal svoju kreativitu, ktorej bolo v Bratislave tento rok asi toľko ako rozumu v mozgu kapitána Danka.

Bratislavskému tímu sa darí posunúť v druhej sezóne za sebou jedného zo svojich lídrov. Pred rokom v jeho drese parádne vyletel Jindřich Abdul. Ten vyhral kanadské bodovanie extraligy a prestúpil do KHL. Tam ho žiaľ stopol zákerným faulom Justin Azavedo, ktorý mu spôsobil ťažký otras mozgu. Vyradil ho skoro na celý ročník. Pritom český krídelník mal šancu aj na českú reprezentáciu, kde sa o neho zaujímal Filip Pešán. Abdul pritom v dvadsiatich hrával len tretiu českú ligu a prvú slovenskú za Prešov.

V Banskej Bystrici pre neho nebolo miesto

Podobnou story je dnes spomínaný Gašpar. Ročník v Detve a Slovane zakončil 49 bodmi v 41 zápasoch. Čakalo sa, že už počas sezóny sa premiérovo predstaví v národnom drese. Keďže reprezentácia nehrala tradičné turnaje v Nemecku či Švajčiarsku, musel si na šancu počkať.

Hrozilo, že mu to znova prekazí dlhá sezóna Slovana, ale slabá stratégia dua neskúsených trénerov mu pomohla k tomu, že slovanisti sú už na dovolenkách. K tomu prišlo zranenie Mareka Tvrdoňa, čím sa otvorilo rýchlo miesto v kempe reprezentácie. Craig Ramsay so svojím tímom rýchlo povolal Gašpara a ten napriek fyzickej únave neváhal.

V 26 rokoch zažije dnes proti Nemcom premiéru. Jeho nominácia nie je vôbec šokujúca, ale plne zaslúžená. Pritom, keď sa pozrieme pár rokov dozadu, o vysokom univerzálovi sa vôbec nehovorilo. V nabitom kádri Banskej Bystrice pre neho nebolo miesto. V 44 zápasoch zaznamenal za dve extraligové sezóny dokopy šesť bodov.

Zachránila ho Detva

V ročníku 2014/2015 putoval cez banskobystrickú dvadsiatku, prvý tím, skalickú dvadsiatku a áčko až do Detvy. V ďalšej sezóne to skúšal ešte doma v BB, ale znova šiel pod Poľanu, kde strávil aj sezónu 2016/2017 v prvej lige. Pred 23. narodeninami by človek čakal viac, ale Gašparovi rok v druhej najvyššej súťaži pomohol. Bol výrazným článkom tímu, ktorý postúpil do extraligy. Na strednom Slovensku potom odohral dva kompletné extraligové ročníky. Najmä v druhom sa o neho zaujímalo viacero zvučnejších klubov, ale Róbert Ľupták ho predal do Slovana až na začiatku tohto ročníka. Hovorí sa o sume vo výške štyroch desiatok tisíc eur, čo je na slovenské pomery unikátne číslo.

Gašpar sa však napriek vypadnutiu v semifinále vyplatil. Jediný z útočníkov stačil s dychom s rozdielovými Kanaďanmi, čo mu pomohlo do reprezentácie. Uvidíme, ako sa na medzinárodnom ľade ukáže jeho hra, či jeho výkonnosť klesne ako u suverénnej hviezdy extraligy Michala Chovana, alebo sa posunie ešte o level vyššie.

Na jeseň bude mať univerzálny útočník 27 rokov. Preto je najvyšší čas ukázať, či jeho potenciál končí v extralige, alebo má šancu sa posunúť aj do vyspelejšej Európy. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera