Piatok, 24. máj 2024

Kluby, ktoré chcú Stanley Cup, potrebujú špecialistov na playoff. Toto sú štyria tohtoroční experti

Jakub Halák Jakub Halák 19.06.2021
SITA/AP Photo/Andy Clayton-King

Toto playoff dokazuje, že napriek všetkým snahám o rovnosť pre všetky kluby v NHL, je realita trošku odlišná. Na vrchole sa držia pomerne stabilne rovnaké kluby.

Okrem zaváhania Dallasu, ktorý tento rok pre istotu ani neurobil playoff, sú vo final four staré známe mená. New York Islanders, Tampa Bay Lightning a Vegas Golden Knights boli v top 4 aj minulý rok. Za Montreal sa v tomto rebríčku nachádza Corey Perry. Bergevin dobre podpisoval medzi sezónami.

Sú však jednotlivci, ktorí sa cítia v playoff ako ryba vo vode. Ich hra je lepšia, strieľajú dôležité góly, vyhrávajú zápasy. Tímy potrebujú minimálne jedného takého borca, aby išli ďaleko v nadstavbe. Vybral som si svojich favoritov pre každý jeden tím, brankárov nerátam, tí sú všetci skvelí.

Josh Bailey – New York Islanders

Bailey bol draftovaný v roku 2008 z ôsmeho miesta medzi borcami ako Stamkos. Josh strávil celú svoju kariéru v Islanders a odohral za nich už viac ako 900 zápasov a pôsobí počas sezóny ako nenápadný chlapík. Taká vyššia stredná vrstva, čo sa týka bodovej produkcie. Nad 50 bodov sa dostal iba dvakrát. Dokonca počas lockoutu hral v druhej najvyššej nemeckej súťaži.

Avšak v playoff to už je iná sorta hráča. Posledné tri roky predvádza výkony ako z veľkej knihy. Je jedným z dôkazov, že Islanders v playoff vedia preraziť, aj zájsť poriadne ďaleko. Napríklad v minulej sezóne zaznamenal 18 asistencií za 22 zápasov. Tento rok má zatiaľ 12 bodov v 15-tich.    

Alex Pietrangelo – Las Vegas Golden Knights

V rovnakom roku ako ťahali Baileyho, vyberali zo štvrtého miesta St. Louis Blues. V prvej pätke boli vybraní až štyria obrancovia a Blues volili Alexa Pietrangela. Alex sa stal od roku 2010 pevnou súčasťou defenzívy Blues, v roku 2016 ho v Missouri vyhlásili za kapitána tímu. Bol to práve on, kto ako prvý hráč v drese St. Louis v živote zdvihol pohára lorda Stanleyho nad svoju hlavu. V roku 2018 mal dokonca najviac asistencií v playoff spomedzi všetkých hráčov v súťaži.

Po minulej sezóne však prišiel šok. Pietrangelo sa nedohodol na novej zmluve a smeroval na trh voľných hráčov, odkiaľ si ho stiahli do Vegas (ako fanúšika Blues ma tento krok veľmi znepokojil). A urobili dobre, tento hráč graduje posledné roky formu na playoff. 0.66 bodu na zápas to iba dokazuje. Často strelí nejaký pomerne nepodstatný gól, ktorý však znamená veľkú vzpruhu pre tím do budúceho vývoja. Napríklad v semifinálovom zápase, keď sa Vegas nedarilo, nakoniec odčaroval Pricea práve on. Síce prehrali, ale zistili, že to Carey nie je múr.   

Joel Armia – Montreal Canadiens

Armia, pôvodom Fín, je fyzicky veľký útočník pôvodne draftovaný v roku 2011 zo 16-tého miesta Buffalom Sabres. Našťastie za nich stihol odohrať len jeden zápas a hneď sa v roku 2014 sťahoval do Winnipegu vo výmene siedmich hráčov (vrátane Evandera K.) a jedného výberu v prvom kole draftu.

Armia si užil tri roky vo Winnipegu, aby bol potom vymenený spolu s dvomi výbermi draftu a brankárom Masonom za Borquea do Montrealu. Joel je však zaujímavý z pohľadu svojho prínosu pre tím. Pokiaľ dá gól – a 40 percent svojich playoff gólov dal v oslabeniach – jeho tím vyhrá. Bol to on, kto dvoma gólmi poslal do vedenia Montreal v zápase číslo 5 za stavu 3:1 pre Toronto. Tento rok dal v sezóne iba sedem gólov, ale v playoff ich má na konte už päť.

Alex Killorn – Tampa Bay Lightning

Možno prekvapivé meno, ale Alex Killorn od svojho draftu v roku 2007 lepšie playoff, čo sa týka produktivity, nemal. Celú kariéru strávil v drese Lightning, takže ich má odkrútených už sedem. Treba povedať, že mu pomohol návrat Stamkosa, s ktorým hral posledný zápas v jednom útoku.  Možno by sa za Tampu pýtal Kucherov, ale jeho štatistiky základnej časti sú kvôli zraneniu 0.00.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera