Nedeľa, 30. jún 2024

Koho si všímať na MS U20: Útok vedie neočakávaný líder, najmladší je najväčší a opäť máme Ukrajinca

Filip Strela Filip Strela 25.12.2020
SITA/Jason Franson via AP

Tradičná hokejová výplň sviatkov je opäť tu a ožívajú aj samozvaní experti na mládežnícky hokej. Vybrali sme pre vás siedmich hráčov, ktorých sa v slovenskom výbere oplatí sledovať (plus troch zahraničných). Nie je medzi nimi žiaden brankár. Toho si budeme počas zápasov, najmä s Kanadou a Fínskom, všímať až-až.

MARTIN CHROMIAK (číslo 8)

Pozícia: útočník

Ročník narodenia: 2002

Klub 2020/21: Dukla Trenčín (Tipos Extraliga), Kingston Frontenacs (OHL/Kan.)

Prečo sa oplatí sledovať: Keďže Maxim Čajkovič poprel všetky predpoklady, ktoré s ním počítali ako s hlavným ofenzívnym lídrom na šampionáte, úloha spočíva na Martinovi Chromiakovi. Dubnický odchovanec sa vlani nezmestil v sedemnástich do kádra dvadsiatky. V Kanade však bude chudobná slovenská ofenzíva stáť hlavne na ňom, v čom sa zhodujú slovenské aj zámorské médiá.

Chromiak začal minulú sezónu v Trenčíne, kde mal dostať priestor v prvých formáciách. Nedarilo sa mu ideálne, postupne sa prepadával zostavou nižšie a nižšie. Po sklamaní z neúčasti na šampionáte sa rozhodol odísť do kanadskej juniorky, kde sa nakopol. Okrem sklamania v polovici ročníka zažil aj jedno na konci. Vo výbere nováčikov sa meno mladého útočníka očakávalo v druhom-treťom kole, NHL Network ale dlho ukazovala len mĺkvu obývačku Chromiakovcov. Nakoniec sa dočkal ako 128. muž v poradí (v piatom kole). Vybralo si ho Los Angeles.

Chromiak ukazuje, že mu mesiace v Kanade nesmierne prospeli. Po návrate do Trenčína sa v Tipos Extralige prezentoval vo výbornom svetle. Na ľade je rýchly, technicky zručný, miestami viac tvorca hry s výborným prehľadom v hre, než zakončovateľ. Má aj kvalitnú strelu, ktorú využíva. Vie výborne vypáliť z prvej a patrí medzi presilovkové hrozby.

DOMINIK JENDEK (číslo 14)

Pozícia: útočník

Ročník narodenia: 2001

Klub 2020/21: Slovan Bratislava (Tipos Extraliga), Sudbury Wolves (OHL/Kan.)

Prečo sa oplatí sledovať: Neočakávajte od neho ofenzívnu produkciu, aj bez toho je platný  a zaujímavý hráč. Agilný, tvrdý, obojsmerne schopný a najmä veľmi drzý. Jendek vo vyše päťdesiatich dueloch Tipos Extraligy ukázal, že sa vie dostať súperom pod kožu. Je užitočný na oslabeniach, kde využíva svoju rýchlosť.

Áno, má známe priezvisko (spoiler alert: ešte jedno sa v článku objaví). Jeho otec Rudolf je asistent trénera Slovana Bratislava, prastrýko Ján chytal za „belasých“ ešte v 50. a 60. rokoch. Dominik rodinný klub opúšťa. Zhruba pred mesiacom oznámil, že smeruje do kanadskej juniorky, kde si ho vybralo Sudbury Wolves. V drese Vlkov si môže zahrať aj s dvojkou minulého draftu Quintonom Byfieldom. Mimochodom, oni dvaja sú jediní reprezentanti Sudbury na MS U20.

SAMUEL KŇAŽKO (číslo 20)

Pozícia: obranca

Ročník narodenia: 2002

Klub 2020/21: TPS Turku (SM-Sarja U20/Fín.)

Prečo sa oplatí sledovať: Kapitán slovenského tímu odohral hrozný prípravný zápas s Čechmi (0:6), svoj výkon zakončil vylúčením na 5 minút + do konca zápasu. Kňažkova hra nie je bezchybná, na slovenské pomery je ale výnimočný ofenzívny obranca. Nebojí sa hrať s pukom, má dobré videnie a rozdáva kvalitné prihrávky.

Na rozdiel od Chromiaka zažil na drafte posun nahor. Veštili mu trojciferné umiestnenie, nakoniec po ňom zo 78. priečky siahol Columbus. Kňažko hrá od šestnástich vo fínskom Turku a hoci by už rád pôsobil v seniorskej súťaži, zlepšuje sa. Podľa vlastných slov sa mu viac darí v hre dozadu. Ak zostane v elitnom páre s Markom Stachom, zlepšenú defenzívnu hru budeme určite potrebovať.

OLEKSIJ MYKLUCHA (číslo 10)

Pozícia: útočník

Ročník narodenia: 2002

Klub 2020/21: Rouyn-Noranda Huskies (QMJHL/Kan.)

Prečo sa oplatí sledovať: Myklucha je výnimočný už len svojím príbehom. Narodil sa v poľskom Bialystoku ukrajinským rodičom a v mladom veku odišiel do Spišskej Novej Vsi. Za ďalšie pôsobisko si vybral rakúsky Salzburg, ktorý hráva v českej juniorskej lige a minulú sezónu dokončil v Kanade. Aj sám Oleksij tvrdí, že sa vo vysvetľovaní občas zamotáva a mýli. Do novej sezóny si už nehľadal klub v novej krajine, mal pokračovať v polárnej Rouyn-Norande. Zatiaľ ho nepustili pandemické reštrikcie.

S hráčmi pôvodom z Ukrajiny máme v reprezentácii veľmi dobré skúsenosti. Jeden známy rodák z Užhorodu ukrajinského Lucku rozhodol finále MS 2002. Aj Myklucha je talentovaný, zrejme naša najväčšia nádej pre budúcoročný NHL draft. Subtílny center dokáže zahrať aj na krídle, má výborný prehľad v hre a vie vyhrávať buly. Neuškodila mu ani dlhá pauza, keďže posledný súťažný zápas odohral v marci.

ŠIMON NEMEC (číslo 5)

Pozícia: obranca

Ročník narodenia: 2004

Klub 2020/21: HK Nitra (Tipos Extraliga)

Prečo sa oplatí sledovať: Máloktorý hráč si môže povedať, že v šestnástich rokoch režíruje presilovku mužského tímu. Šimon Nemec je takým. Rodák z Liptovského Mikuláša našiel miesto na rozvoj v Nitre, kde už druhý rok patrí do zostavy A-tímu. V dvoch najvyšších mužských súťažiach odohral napriek mladému veku 46 zápasov. Nemec je druhý najmladší debutant histórie Tipos Extraligy (15 rokov, 6 mesiacov, 29 dní) a najmladší hráč s bodom (15r, 7m, 2d).

Reprezentant nádejného ročníka 2004 budí dojem ofenzívnou hrou. Nemec zriedka preferuje jednoduché riešenia situácií, nebojí sa držať puk a využíva výborný prehľad. Pri presilovkách je nebezpečný aj pre kvalitnú strelu. Šikovný pravák sa ešte má čo učiť, ale už teraz budí záujem skautov pre draft 2022. Na šampionáte bude hlavne zbierať skúsenosti.

RAYEN PETROVICKÝ (číslo 12)

Pozícia: obranca

Ročník narodenia: 2002

Klub 2020/21: TUTO Hockey (SM-Sarja U20/Fín.)

Prečo sa oplatí sledovať: Teórie o nominácii plnej protekčných synáčikov trochu narušilo vyradenie Jána Lašáka, syn majstra sveta z roku 2002 ani neletel do Kanady. Najjednoduchší terč „expertov“ v Edmontone zostáva. Vo finálnom výbere Róberta Petrovického nechýba jeho syn.

Rayen, ktorý hrá na rozdiel od otca v obrane, sa hokejovo rozvíja vo Fínsku. V lete uspel na skúške v klube TUTO a dnes je najproduktívnejší obranca juniorského výberu. Rodák zo švajčiarskej Bellinzony má rád ofenzívnu hru, je využiteľný pri presilových hrách. Zároveň príliš nehorí v defenzíve. Miesto vo výbere si zaslúži, elitnú rolu v obrane mať nebude. Pre svoje priezvisko to bude mať na šampionáte ťažké, prípravný zápas s Čechmi zvládol obstojne.

JURAJ SLAFKOVSKÝ (číslo 18)

Pozícia: útočník

Ročník narodenia: 2004

Klub 2020/21: TPS Turku (SM-Sarja U20/Fín.)

Prečo sa oplatí sledovať: Ťažko si ho nevšimnúť. Urastený Slafkovský je najmladší hráč v našom tíme, fyzicky patrí k najvyspelejším. Takmer stokilový, 192 cm vysoký krídelník výbornú postavu rád využíva. V slovenskom výbere nie je veľa hráčov, ktorí sa dokážu do súpera oprieť a využiť postavu v súbojoch, Slafkovský patrí medzi svetlé výnimky.

Mladý Košičan vyčnieval (doslova) nad vrstovníkmi od mladého veku, už v trinástich (!) hral dorasteneckú extraligu. Po angažmánoch v Salzburgu a Hradci Králové sa usadil vo fínskom Turku. Momentálne hrá za tím do 20 rokov spoločne s kapitánom reprezentácie Kňažkom.

Slafkovského dlho považujú za supertalent. Člen ospevovaného ročníka 2004 má okrem postavy mnoho predností, vie tvrdo vystreliť, nebojí sa chodiť pred bránku a má vysoké hokejové IQ. Do NHL draftu 2022 ešte zostáva veľa času a ponosov na neférové opomínanie Slovákov, ale vysokému Košičanovi sa už teraz veští vysoké umiestnenie.

Zaslúžia si spomenúť: Šimon Bečár (O), Roman Faith (Ú), Jakub Kolenič (Ú), Filip Mešár (Ú), Marko Stacha (O).

BONUS: KOHO SI VŠÍMAŤ V INÝCH TÍMOCH

MARCO ROSSI (Rakúsko, číslo 23)

Pozícia: útočník

Ročník narodenia: 2001

Klub 2020/21: Zürich Lions (NL/Švaj.)

Prečo sa oplatí sledovať: Najväčší rakúsky talent od Thomasa Vaneka (ktorý mohol byť Slovák…). Outsidera šampionátu povedie s céčkom Marco Rossi, deviaty muž draftu 2020. V juniorskej OHL exceloval a ovládol produktivitu, v 56 zápasoch nazbieral 120 bodov. Hokejovo vyrastal vo Švajčiarsku, kde už v šestnástich hrával mužskú ligu.

Rossi je menšej postavy, rozhodne sa ale neštíti fyzickej hry. Trochu pripomína hviezdu Bostonu Bruins Brada Marchanda. Je nesmierne súťaživý, snaží sa rozhodiť súperov rečami a občas mu zvykne „prepnúť“. Rakúšania potrebujú Rossiho čo najviac na ľade, ak udrží nervy na uzde, môžu aspoň Čechov potrápiť.

COLE CAUFIELD (USA, číslo 13)

Pozícia: útočník

Ročník narodenia: 2001

Klub 2020/21: University of Wisconsin (NCAA/USA)

Prečo sa oplatí sledovať: V príprave proti Fínom vzal puk, otočil sa okolo bránky a na kolenách ho bekhendovo zdvihol pod hornú žŕdku. Caufield je dynamický strelec. V draftovej sezóne strelil za projekt americkej osemnástky 101 gólov, najviac v histórii. Na MS do 18 rokov potom pridal štrnásť zásahov v siedmich zápasoch, čím vyrovnal rekord Alexandra Ovečkina. Rus však potreboval o zápas viac.

Caufieldovou slabinou je výška (170 cm), pri schopnom tvorcovi hry, ktorých má USA dostatok, môže byť nezastaviteľný. Sezónu začal výborne, po 10 zápasoch viedol univerzitnú súťaž v bodoch (12).

BOWEN BYRAM (Kanada, číslo 4)

Pozícia: obranca

Ročník narodenia: 2001

Klub 2020/21: Vancouver Giants (WHL/Kan.)

Prečo sa oplatí sledovať: Najvyššie draftovaný obranca na šampionáte (4. v roku 2019) je komplexný zadák, schopný v ofenzíve a defenzíve. Byram má dobrú postavu a vynikajúce korčuľovanie, často je ho plný ľad. Zároveň sa nebojí pritvrdiť. Nemá ďaleko od NHL, v talentovanom tíme Colorada to však tento rok bude mať ťažké. Je možné, že sa vráti do juniorky, kde by sa mal stretnúť so Slovákom Markom Stachom.

Devätnásťročný hráč by mal patriť k jasným lídrom kanadského tímu. Na dres mu prišili áčko, po zranení kapitána Kirbyho Dacha môže dostať ešte väčšiu rolu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera